P L A N Zajęcia budynku poligrafii w hucie „Katowice”

Poniżej zamieszczamy plan akcji SB z sierpnia 1981 roku, który miał na celu zajęcie drukarni związkowej w hucie „Katowice” i konfiskatę pisma „Wolny Związkowiec”, ponieważ zawierał karykatury Breżniewa.Dokument znajduje się w IPN syg. IPN Ka 030/166. Dotyczy sprawy obiektowej Krypt. „SYNDYKAT”.

ZATWIERDZAM

dnia 1981r.

Katowice, dnia 12.08.1981r.

T a j n e egz. nr

P L A N

Zajęcia budynku poligrafii w hucie „Katowice” i zakwestionowania drukowanych tam biuletynów „Wolny Związkowiec”.

I. SYTUACJA OPERACYJNA

W dniu 6 bm. Do komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy hucie „Katowice” wpłynął list nadany przez MKZ NSZZ „Solidarność” Ziemia Puławska” w którym autorzy proszą o opublikowanie w „Wolnym Związkowcu” cyklu rysunków satyrycznych z komentarzem – ośmieszającym przywódcę ZSRR.

Komisja Zakładowa huty „Katowice” oraz redakcja „Wolnego Związkowca” na zebraniu delegatów wydziałowych NSZZ „Solidarność” w dniu 7 bm. postanowiła opublikować przesłane materiały.

Dyrekcja huty „Katowice” zgodnie ze swymi kompetencjami nie wyraziła zgody na drukowanie i powiadomiła o powyższym Prokuraturę Wojewódzką Katowicach.

W odpowiedzi na decyzję dyrekcji Komisja Zakładowa huty „Katowice” postanowiła proklamować strajk Wydz. Poligrafii od dnia 10bm. z równoczesnym zorganizowaniem druku zakwestionowanych materiałów. Strajk trwać będzie do momentu wydrukowania 50tys. Egzemplarzy „Wolnego Związkowca”.

Równolegle Prokuratura Wojewódzka w Katowicach przekazała redaktorowi „Wolnego Związkowca” – J. Cieślickiemu pismo w którym ostrzega się redakcję przed nieprzestrzeganiem przepisów prawa i wskazuje na konieczność powstrzymania się od druku i kolportażu.

Ponieważ ostrzeżenie Prokuratury nie odniosło pożądanych rezultatów, zachodzi potrzeba zakwestionowania wydrukowanego nakładu.

Jednocześnie w dniu 7 bm. Prokuratura Wojewódzka w Katowicach wszczęła śledztwo własne nr II DS. 104/81 w sprawie znieważenia osoby zajmującej naczelne stanowisko w państwie sprzymierzonym poprzez teksty i rysunki tj. o przestępstwo z art. 283 § 3 KK. Podstawą wszczęcia było zawiadomienie Prokuratury przez dyrekcje huty „Katowice”.

Na terenie huty „Katowice” NSZZ „Solidarność” prowadzi kampanię propagandową m.in. wykorzystując zakładowe radiostudio, w której informuje o zaistniałej sytuacji – podtrzymując stan napięcia i przekonanie o słuszności swoich działań. W związku s tym należy się liczyć z negatywną reakcją części pracowników w przypadku bezpośredniej ingerencji organów porządkowych.

II. UMIEJSCOWIENIE ZAKŁADU POLIGRAFICZNRGO W OBIEKCIE.

Budynek zakładu poligrafii zgodnie z załączonym szkicem zlokalizowany jest w północno – zachodniej części huty w sąsiedztwie dyrekcji. „BUDOSTAL”, Wydz. Energetycznego i budynku Głównego Mechanika, gdzie mieści się siedziba Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”.

Dojście do budynku poligrafii prowadzi przez bramę do administracji huty, a następnie przez drugą bramę do części produkcyjnej huty, gdzie odbywa się szczegółowa kontrola przepustek. Przez pierwszą bramę mogą przejść osoby indywidualne bez przepustek za wyjątkiem samochodów, które muszą posiadać przepustki wydane przez dyrekcję.

Druga, dłuższa droga dojścia do budynku poligrafii prowadzi przez bramę główną huty obok siedziby „Solidarności”.

W pomieszczeniach poligrafii pracuje w sumie ok. 30 osób, przy czym drukowanie odbywa się w pomieszczeniu maszyn offsetowych. Przy wejściu do budynku poligrafii dyżur pełnią członkowie Komisji Zakładowej do czasu zakończenia druku.

III. SPOSÓB REALIZACJI I PLANOWANIE PRZEDSIĘWZIĘCIA

Pierwsza wersja.

1. Bezpośrednie działania związane z wejściem do budynku poligrafii oraz pomieszczeń „Solidarności” i ewentualnie bunkru i zakwestionowania materiałów zrealizuje w ramach prowadzonego śledztwa wiceprokurator Prokuratury Wojewódzkiej Wł. Wolny oraz dwie grupy pracowników składających się z funkcjonariuszy mundurowych w liczbie 10-ciu oraz 15-ciu pracowników operacyjnych.

(nazwiska pisane ręcznie)

1. kpt. M. Zawadzki – d-ca 1. por. Zdz. Magdziarz d-ca

2. ppor. K. Pluta 2. por. M. Tutak

3. ppor. ST. Duda 3. kpt. A. Faron

4. kpt. J. Jędrecki 4. kpt. J. Kwaśniewski

5. por. J. Dudek 5. por. M. Kowalczyk

6. por. A. Denkowski 6. ppor. J. Janasz

7. st. sierż. szt. M. Pałasiński 7. por. K. Peroń

8. ppor. J. Kołodziejczyk 8. ppor. A. Zarzycki

9. Szydełko 9. por. S. Forma

10. ppor. M. Karcz 10. por. J. Filingier

11. por. A. Wierzbicki 11. ppor. J. Mendel

12. por. S. Kotnis 12. por. A. Sznicer

13. ppor. Wł. Ciupa 13. ppor. H. Kaszuba

14. ppor. Wł. Gawron 14. por. A. Nowak

15. ppor. W. Gola 15. por. M. Witkowski

Grupa nr 1 uda się do budynku poligrafii, grupa nr 2 uda się natomiast do siedziby “Solidarności” gdzie zażądają wydania wydrukowanych egzemplarzy “Wolnego Związkowca” przeprowadzając równocześnie lustrację pomieszczenia maszyn offsetowych oraz siedziby „:Solidarności” i bunkra.

Dla ochrony w/w grup przeznacza się na każdą grupę po 10 komandosów.

2. W przypadku pozytywnego rozwoju wydarzeń i zakwestionowania wydawnictw część z tych pracowników włączy się do pomocy przy kontrolowaniu pomieszczeń i załadunku materiałów do samochodu przygotowanego przez dyrekcję huty / Żuk, Nysa/, które podjadą pod wspomniane powyżej obiekty.

W przypadku niekorzystnego rozwoju sytuacji i konieczności np. wycofania się grupy realizacyjnej oraz jej ubezpieczenia wezwana zostanie grupa ubezpieczeniowa funkcjonariuszy MO, którą dowodził będzie:

Dowódca tej grupy wyposażony będzie w tubę głośnomówiącą celem oddziaływania na grupujących się ewentualnie ludzi.

Powinna być stosowana przy tym wszystkim zasada wyważonego użycia funkcjonariuszy MO dla złagodzenia bądź zlikwidowania powstałego zgromadzenia.

3. Na wypadek niekorzystnego przebiegu realizacji planuje się również odwód ZOMO w KMMO Dąbrowa Górnicza, którego część przebywać będzie samochodach w pobliżu huty i wprowadzona zostanie do akcji na polecenie Z-cy Komendanta Wojew. MO d/s Sł. Bezpieczeństwa.

4. W pobliżu huty „Katowice” znajdować się będzie również pozostała grupa komandosów w liczbie 20-tu.

5. W czasie realizacji zastosowane będą dwie grupy obserwacyjne Wydziału „B”, które dokumentować będą fotograficznie przebieg wydarzeń przy pomocy kamer.

6. Dwóch pracowników Wydz. „B” dokona wyłączenia zakładowych telexów i telefonów, jeden pracownik Wydz. „T” dokona wyłączenia telexu w siedzibie Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

7. Dwóch pracowników uda się do pomieszczeń w których znajdują się syreny, celem ich wyłączenia.

IV. WYPOSAŻENIE TECHNICZNE I ŁĄCZNOŚĆ

1. Każdy dowódca grupy wyposażony zostanie w radiostację nasobną i utrzymywać będzie stałą łączność radiostacją „Matka” znajdującą się w samochodzie Wydz. „B” w najbliższym otoczeniu huty. Radiostacja „Matka” utrzymywać będzie z kolei łączność z oficerem dyżurnym Wydz. „B”, a ten z kolei z kierownictwem KWMO.

W stosunku do redaktorów - zespołu redakcyjnego Prokurator Wojewódzki wszczął postępowanie przygotowawcze z art. 273 w zw. Z art.271 kk oraz art. 6 dekretu Głównego Urzędu kontroli Prasy, Widowisk i Publikacji.

W przypadku użycia sił porządkowych działanie ich opierać się będzie według odrębnego planu, który opracuje Wojewódzkie Stanowisko Kierowania.

V. SPRAWY ORGANIZACYJNE

- Dla wszystkich wydziałów Służby Bezpieczeństwa wprowadzony został stan gotowości operacyjnej.

- Pracownicy operacyjni biorący udział w przeszukaniu i realizacji zaplanowanych przedsięwzięć przewiezieni zostaną do huty „Katowice” autobusem KWMO.

- O godz.16,30 wszyscy pracownicy operacyjni biorący udział w realizacji niniejszego planu poinstruowani zostaną na zorganizowanej odprawie służbowej.

Za całość niniejszych przedsięwzięć odpowiedzialny jest Z-ca Naczelnika Wydz. III „A” kpt. T. Wierzbicki.

Z-ca Naczelnika Wydziału III „A” Kpt. T. Wierzbicki

Wyk. w 2-ch egz.

egz. Nr 1 Kier. KWMO

egz. Nr 2 Wydz. III „A”

nr dz.masz. 01009/81

Ruch Antykomunistyczny