PLAN DZIAŁAŃ SB PRZECIWKO „SOLIDARNOŚCI” NA ŚLĄSKU (2 września 1981)

Katowice, dn. 31.08.1981r.

TAJNE SPEC.ZNACZENIA egz. nr 1

ZATWIERDZAM Podpis nieczytelny Dnia 2.09.1981r
.
PLAN DZIAŁAŃ SŁUŻBY BEZPIECZEŃSTWA DO SPRAWY OBIEKTOWEJ KRYPT. „SYNDYKAT”

I. OCENA SYTUACJI OPERACYJNEJ

Działalność NSZZ „Solidarność” na terenie woj. Katowickiego prowadzona była dotychczas przez cztery MKZ-y i jeden MKR, które prowadziły odrębną politykę związkową rywalizując między sobą o sfery wpływów i hegemonię na terenie województwa.

MKZ-y i MKR-y w swej działalności dotychczasowej nie ograniczały się do działalności związkowej, lecz zgodnie z panującymi tendencjami w „Solidarności” angażowały się często w działalność polityczną. Szczególnie w tym zakresie aktywizował się MKZ Katowice.

Na I Walnym Zebraniu Delegatów powołano do życia Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego w skład którego wybrano 62 osoby, 19 osobową Komisję rewizyjną oraz 105 delegatów na I Krajowy Zjazd.

W skład Zarządu Regionu Śląsko- Dąbrowskiego weszło wielu aktywnych działaczy dotychczasowych struktur ”Solidarności” znanych z negatywnych postaw J. Ciepiela, ..........., w tym ........, J. Chmielowska. Szczególnie na uwagę zasługuje fakt, że wśród członków Zarządu znaleźli się działacze i sympatycy KPN. Działacze „Solidarności” oceniają, że w nowym Zarządzie jest ich około 40%. W skład nowego Zarządu nie został wybrany Andrzej Rozpłochowski, który jest delegatem na I Krajowy Zjazd i należy zakładać, że będzie on usiłował wejść w skład władz krajowych, w przypadku niepowodzeń podejmował będzie inicjatywy, w celu kontynuowania dalszej działalności związkowej bądź politycznej.

W dniu 17.08.1981 na zebraniu Zarządu Regionalnego wybrano 15 osobowe ścisłe Prezydium w kładzie:

Przewodniczący: Leszek Waliszewski;

z-ca Przewodniczącego Ryszard Błaszczyk, Franciszek Byczek, Jerzy Ciepiela, Marek Wach;

członkowie: Teresa Baronowska, Tadeusz Burakowski, Stanisław Bury, Mieczysław Flis, Andrzej Gorczyca, Ryszard Nikodem, Stanisław Okoński, Elżbieta Seferowicz, Czesław Sławek, Henryk Trzódka.

Analizując skład Prezydium należy stwierdzić, że takie osoby jak ……………………… reprezentują radykalne postawy i dotychczas szczególnie aktywnie angażowały się w działalność KPN. Osoby reprezentujące nurt umiarkowany w Zarządzie i w Prezydium nie posiadają decydującego wpływu i należy zakładać, że przynajmniej w pierwszym okresie działalności nie będą jawnie występowały p-ko negatywnym inicjatywom.

Przewodniczący Leszek Waliszewski jak wynika z dotychczasowego rozpoznania również szczególnie w pierwszym okresie działalności będzie starał się zdobyć popularność lansując radykalny nurt działalności tym bardziej, że jest osobą uległą i może ulegać działaczom reprezentującym tę linię.

W związku z powyższym należy zakładać, ze działalność nowego Zarządu charakteryzować się będzie:

- podejmowaniem negatywnych inicjatyw w tym politycznych dla wykazania prężności i inicjatywy Zarządu Śląsko- Dąbrowskiego, w tym również prób oddziaływania na inicjatywy „Solidarności” w skali kraju;

- akceptacją zarejestrowanych dotychczas w skali regionu i kraju prób tworzenia nowych organizacji politycznych a szczególnie ułatwieniem działalności KPN w ramach struktur związkowych;

- brakiem jednomyślności w działaniu, konfliktami wewnętrznymi i walka o wpływy w łonie ścisłego kierownictwa Regionu, w tym próbami podważenia wyników wyborów i ciągłymi zmianami członków Zarządu.

II. KIERUNKI DZIAŁANIA

Praca Służby Bezpieczeństwa w zakresie ochrony „Solidarności” i przeciwdziałania wrogiej działalności prowadzona będzie w następujących kierunkach:

- pełnej kontroli operacyjnej pracy Zarządu, rozpoznania osobowego jego składu i realizacji nowych pozyskań;

- neutralizacji negatywnych inicjatyw politycznych podejmowanych przez Zarząd i przeciwdziałanie akcjom protestacyjnym;

- ochrony „Solidarności” przed wpływami KPN, KOR i przeciwdziałanie tworzeniu się w ramach struktur „Solidarności” nowych ugrupowań politycznych;

-Eliminowania za składu Zarządu i ogniw pośrednich osób o radykalnych i wrogich postawach, powiązanych z ugrupowaniami antysocjalistycznymi.

III. PLANOWANE DZIAŁANIA

Wydział III „A” w składzie nowowybranego Zarządu posiada dwóch tajnych współpracowników. Wykorzystywanych jest nadal siedmiu t.w. pełniących w dotychczasowych strukturach organizacyjnych funkcje etatowe, przy czym część z nich ma szanse na objęcie podobnych funkcji w nowym Zarządzie. Podstawowa baza operacyjna w ilości 104 t.w. rozmieszczona jest w komisjach zakładowych.

W ramach dotychczasowych struktur „Solidarności” Służba Bezpieczeństwa prowadziła 5 spraw obiektowych na MKR –y i MKZ oraz _____ spraw operacyjnych na działaczy powiązanych z ugrupowaniami antysocjalistycznymi, reprezentujących Wrogie i radykalne postawy oraz wykorzystujących pełnione funkcje w „Solidarności do prowadzenia negatywnej działalności politycznej. Część z tych działaczy została wyeliminowana z nowych władz niemniej muszą być oni nadal w centrum zainteresowania operacyjnego z uwagi na możliwości negatywnego oddziaływania na załogi i nowe władze „Solidarności”.

Biorąc pod uwagę przedstawioną sytuację planuje się:

1/ Dokonać pełnego rozpoznania osobowego członków Zarządu Regionalnego z uwzględnieniem:

- reprezentowanej postawy politycznej,

- powiązań z wrogimi ugrupowaniami antysocjalistycznymi, klerem i elementem przestępczym,

- cech charakteru, osobowości i predyspozycji przywódczych,

- stopnia oddziaływania na reprezentowane środowiska pracownicze.

Powyższe realizować w ramach spraw operacyjnego sprawdzenia, których głównym założeniem będzie neutralizacja negatywnych działań poszczególnych figurantów i doprowadzenie do ich pozyskania.

Powyższe realizują sekcje i grupy Wydz. III „A” oraz Wydz. II , III i IV.

2/ W dalszym ciągu pod odpowiednimi legendami kontynuować nawiązywanie bezpośrednich kontaktów pracowników operacyjnych z działaczami „Solidarności” i prowadzić z nimi dialogi operacyjne co powinno być m.in. środkiem do neutralizacji ich postaw, rozszerzenia rozpoznania oraz ułatwiać pozyskania.

Realizują pracownicy prowadzący sprawy operacyjne oraz ochraniający poszczególne obiekty.

3/ Poprzez posiadane i nowopozyskane źródła informacji oddziaływać na czołowych działaczy Zarządu Regionalnego w kierunku kształtowania ich postaw w odniesieniu do kluczowych problemów życia społeczno- politycznego i gospodarczego w kraju i neutralizowania negatywnych inicjatyw.

Dla tajnych współpracowników opracować w tym zakresie kierunkowe plany pracy i określić szczegółowe zadania.

Realizują pracownicy posiadający na kontakcie źródła informacji.

4/ Realizować działania operacyjne, specjalne i propagandowe mające na celu podważanie autorytetu i kompromitowanie działaczy znanych z radykalnych i wrogich postaw, chodzi tu głównie o ……………- członków ścisłego prezydium oraz w stosunku do innych prezentujących podobne postawy. W ramach tych działań preferować równolegle działaczy reprezentujących umiarkowany nurt w „Solidarności” lub zwolenników działalności czysto związkowej. Planowane w tym zakresie przedsięwzięcia ujęte zostaną w planach do konkretnych spraw operacyjnych.

5/ Poprzez posiadane możliwości operacyjne jak również w ramach działań specjalnych pogłębiacz istniejące i wytwarzać nowe sprzeczności w łonie Zarządu Regionalnego, a szczególnie prezydium celem osłabiania mocy decyzyjnych prezydium i zarządu.

W tym samym celu preferować tworzenie tzw. pośrednich struktur związkowych tj. Miejskie Komisje Koordynacyjne i Delegatury Zarządu Regionalnego z prawami podejmowania uchwał i sprzeciwiania się niektórym decyzjom zarządu. Wykorzystać tu również występujące sprzeczności pomiędzy nowym zarządem a MKZ Katowice i MKR Bytom, które nie chcą się podporządkowywać decyzji o likwidacji istniejących dotąd zarządów. Dla pogłębiania tych sprzeczności preferować wśród członków „Solidarności” fakty dokonanych nadużyć finansowych, defraudacji sprzętu poligraficznego i konieczność ich ostatecznego rozliczenia finansowego. Przedsięwzięcia te będą podejmowane każdorazowo po uzgodnieniu i konsultacji z kierownictwem KWMO.

6) W ramach całego województwa w odniesieniu do poszczególnych Komisji Zakładowych, jak również w stosunku do Zarządu Regionalnego podejmować działania profilaktyczne i karne w przypadkach kolportażu ulotek, opracowań bądź oficjalnych wystąpień działaczy zawierających wrogie i antypaństwowe treści. W tym zakresie inspirować prokuraturę do wszczynania postępowań karnych jak również administrację do egzekwowania obowiązujących przepisów. Przy ujawnianiu i likwidowaniu tego typu faktów współdziałać z jednostkami Milicji Obywatelskiej.

Realizują: Wydziały Operacyjne i Wydz. Śledczy

7) W szerokim zakresie stosować prowadzenie rozmów profilaktyczno-ostrzegawczych z działaczami i członkami „Solidarności” wykraczającymi w swej działalności poza przepisy prawne i Statut Związku.

Odpowiedzialni: Naczelnicy Wydziałów.

8) Inspirować czynniki polityczne i administracyjne do podejmowania akcji propagandowych skierowanych przeciwko działaczom „Solidarności” powiązanych z wrogimi ugrupowaniami politycznymi i podejmujących negatywne inicjatywy wykraczające poza statut Związku.

Odpowiedzialne Kierownictwo Wydziału III „A”

9) W ramach posiadanych możliwości operacyjnych inspirować w biuletynach związkowych opracowania, które preferować będą zasady demokracji i przestrzeganie statutu „Solidarności” oraz podważać niektóre decyzje kierowniczych ogniw związku.

Odpowiedzialne Kierownictwo Wydziału III „A”

10) W ramach kontroli operacyjnej działalności poszczególnych ogniw „Solidarności” szczególna uwagę zwracać na ujawnienie prób zawiązywania nowych ugrupowań politycznych, rozpoznawanie stopnia oddziaływania na załogi i neutralizować ich inicjatywy. Kontrolować również działalność i ujawniać zamierzenia Komitetu Współpracy ds. Samorządów Robotniczych, który na terenie woj. katowickiego rozwija działalność w ramach koncepcji tzw. „Sieci”.

Realizują wydziały operacyjne.

11) W związku z Krajowym Zjazdem „Solidarności” opracować odrębny plan operacyjnych przedsięwzięć, który obejmował będzie również zadania celem niedopuszczenia do wyboru do władz krajowych A. Rozpłochowskiego.

Odpowiedzialny: mjr L. Janus

PODZIAŁ ZADAŃ I ORGANIZACJA PRACY

Planuje się następujący podział zadań pomiędzy Wydziałami Służby Bezpieczeństwa oraz Sekcjami i Grupami Operacyjnymi Wydziału III „A”:

1. Sekcja III Wydz. III „A”

- prowadzi sprawy operacyjne i realizuje pozyskania w odniesieniu do Prezydium Zarządu oraz najważniejszych członków i pracowników Zarządu pełniących funkcje etatowe;

- w odniesieniu do członków i pracowników Zarządu gromadzi w odrębnych teczkach informacje operacyjne uzyskiwane przez poszczególne Sekcje i Grupy Wydz. III „A”, jak również pozostałe wydziały operacyjne;

- prowadzi nadal system informatyczny wg dotychczasowych wzorów na pozostałych aktywnych działaczy „Solidarności” obejmujący ich podstawowe dane osobowe, stopień zaangażowania w działalności, skrót najistotniejszych informacji ze wskazaniem prowadzącego sprawę bądź teczkę;

- prowadzi analizę materiałów spływających z Wydziału ”T”, ”B”, ”W” i zaleca ich wykorzystywanie i wyjaśnianie zainteresowanym pracownikom.

2. Pozostałe Sekcje Wydz. III „A” :

- zgodnie z dokonanym podziałem przez Kierownictwo Wydziału prowadzą część spraw i realizują pozyskania w stosunku do etatowych pracowników Zarządu Regionalnego i zgodnie z przyjętą procedurą przekazują kopię meldunków operacyjnych bądź istotnych informacji do Sekcji III;

- prowadzą planowe działania w odniesieniu do ZKR-ów na ochranianych obiektach. Ze szczególnym uwzględnieniem zadań wynikających z planowanych przedsięwzięć i kombinacji w stosunku do Zarządu Regionalnego.

3 Grupy Operacyjne Wydz. III „A”:

- prowadzą sprawy operacyjne i realizują pozyskania w stosunku do nieetatowych członków Zarządu wywodzących się z obiektów / w rejonie działania grup/ podległych pod resorty ochraniane przez pion III „A”. Kopie meldunków operacyjnych bądź istotnych informacji przekazują Sekcji III;

- prowadzą planowe działania w odniesieniu do ZKR-ów na ochranianych obiektach ze szczególnym uwzględnieniem przedsięwzięć operacyjnych i kombinacji w stosunku do Zarządu Regionalnego.

4. Wydział III:

- prowadzi sprawy operacyjne na nieetatowych członków Zarządu wywodzących się z ochranianych obiektów i zagadnień. Kopie meldunków operacyjnych bądź istotnych informacji przekazuje do Wydziału III „A”;

- przy realizacji zadań w odniesieniu do ochranianych komórek „Solidarności” oraz przy zwalczaniu kolportażu nielegalnej literatury, propagandy pisanej i nowo tworzących partii politycznych dla kształtowania jednolitej polityki i realizacji przedsięwzięć wspólnie z Wydziałem III „A”.

5.Wydział II i IV

- prowadzi sprawy operacyjne na nieetatowych członków Zarządu wywodzących się z ochranianych obiektów i zagadnień;

- przy realizacji zadań w odniesieniu do ochranianych komórek „Solidarności” ściśle współdziałać z Wydz. III „A” dla kształtowania jednolitej polityki i realizacji przedsięwzięć w stosunku do Zarządu Regionalnego.

Z-CA NACZELNIKA WYDZIAŁU III „A” MJR L. JANUS

Wyk. W 2- ch egz.

nr dz. Masz.001023/81

Ruch Antykomunistyczny