LDP"N" W RAPORTACH BEZPIEKI 1984-1990 (2)

SOR „BAŁTYK” – SB INFILTRUJE KANAŁ PRZERZUTOWY LDP”N”

Do realizacji kpt. Garecki

Proszę o ocenę wniosku płk. Hildebrandt

Warszawa, dnia 6 sierpnia 1984

TAJNE SPEC. ZNACZENIA Egz. Nr 1

MELDUNEK OPERACYJNY NR 224/84

1) Adresaci meldunku i rodzaj załączników:

Dyrektor Departamentu II MSW nr egz. 1 ilość 2 dwa stenogramy

Wydział VIII Departamentu II nr egz. 2

Wydział „C” SUSW nr egz. 3

Sekcja IV Wydziału II SUSW nr egz 4

Sekcja VIII Wydziału II SUSW nr egz. 2 (sic!)

2) Meldunek dotyczy: kontaktu t.w. ps. „Boro” z członkami organizacji podziemnej w Polsce.

3) Okoliczności uzyskania informacji

a) data 31.07.1984 b) uzyskała jednostka: Wydz. II SUSW; por. W. Dąbrowski c)źródło: t.w. ps. „Boro” d) sposób uzyskania informacji przez źródło bezpośredni kontakt

4) Ocena informacji przez Wydział: wiarygodna, pogłębia rozeznanie, możliwa do rozszerzenia

5)Ocena źródła: wiarygodne

6) podjęte lub planowane przedsięwzięcia: rozpoznanie i kontrola kanału przerzutowego

7) numery i daty poprzednich meldunków lub innych dokumentów w danej sprawie: 208/84 z 18.07.br. i 215/84 z 25.07.br.

8). Podstawowe dane z poprzednich meldunków syntetyczne omówienie nowouzyskanych informacji:

W ramach prowadzonego rozpracowania krypt. „Bałtyk” uzyskano dodatkowe informacje z których wynika, że kierownictwo nielegalnej Partii Liberalno-Demokratycznej „NIEPODLEGŁOŚĆ” rozpracowywanej przez Wydz. III-2 tut. Urzędu posiada swoją centralę w Paryżu. Przedstawicielem wymienionej organizacji we Francji jest Jerzy TARGALSKI.

Rozpracowywana przez Wydz. II SUSW grupa ma powiązania z przedstawicielami tej partii we Francji. Z wypowiedzi jednego z członków grupy „B. Bronikowskiego” wynika również, iż wielokrotnie przerzucany był do Polski sprzęt poligraficzny z terenu RFN. W związku z powyższym zachodzi prawdopodobieństwo, że włączenie t.w. ps. „Boro” do przerzutu wspomnianego wyposażenia może być inspirowane przez zachodnioniemieckie służby specjalne. Za powyższym przemawiać może również fakt, iż t.w. znajduje się od ponad dwu lat w zainteresowaniu pracowników dyplomatycznych ambasady RFN.

W tym czasie nawiązał kontakt z sekretarzem ekonomicznym ambasady RFN ................. oraz sekretarzem politycznym ........................... od którego przed jego wyjazdem z Polski otrzymał tzw. „kartę uprzywilejowania”. Okaziciel wspomnianego dokumentu może oczekiwać od władz administracyjno-politycznych wszechstronnej pomocy na terenie RFN.

W maju br. t.w. otrzymał zgodę kierownictwa Departamentu II MSW na wejście w kontakt ze służbami specjalnymi RFN.

Aktualnie realizowane przedsięwzięcia operacyjne w sprawie krypt. „Bałtyk” zmierzają do rozpoznania i kontroli stworzonego kanału przerzutowego oraz ustalenie ewentualnych powiązań działaczy tej organizacji z przedstawicielami obcych służb specjalnych.

W załączeniu do niniejszego meldunku przesyłam dwie kserokopie stenogramów z rozmów przeprowadzonych przez t.w. ps. „Boro” z działaczami nielegalnej organizacji.

Zastępca Szefa Stołecznego Urzędu Spraw Wewnętrznych ds. Służby Bezpieczeństwa płk. mgr Stanisław Przanowski

Uwagi:

1) Pierwszą trafną informację o Bronku Bronikowski czyli Stanisławie Kotowskim złożył 18 kwietnia 1984 roku (w ósmym roku działalności opozycyjnej Kotowskiego) TW „Róża”, kontakt z kolportażu, u którego na ul. Kęsickiego 3 w Radości raz drukowano „Niepodległość”, ale po zorientowaniu się, iż mamy do czynienia z „kochającym inaczej”, natychmiast drukarnię ewakuowano. Niestety „Róża” zdążył zapisać numer rejestracyjny samochodu Kotowskiego (znał tylko jego pseudonim) oraz poznał nazwisko Piotra Majchrzaka, ps. organizacyjny „Paweł”, który organizował wówczas druk. W maju Stołeczny Wydział Komunikacji przekazał dane właściciela samochodu. 11 czerwca 1984 roku mł. chor. Józefowicz ustalią miejsce zamieszkania Stanisława Kotowskiego.

2) 20 kwietnia 1984 TW „Andrzej Lach” twierdził, iż Kotowski związaby jest z CDN i dlatego został mylnie włączony do SOR „Cesarz” i dopiero 17 sierpnia 1984 przerejestrowano go do SOR „Antyk” dot. „Niepodległości” w Warszawie.

3) Kontakt na kapitana TW „Boro” przyszedł z kolportażu jak twierdzi Kotowski lub przez znajomości Kotowskiego jak twierdzi Tomasz Kołodziejski, szef kolportażu.

4) Działania TW "Róży" i TW "Boro" były od siebie niezależne.

Ruch Antykomunistyczny