LDP"N" W RAPORTACH BEZPIEKI 1984-1990 (3)

SOR „ANTYK” – PIERWSZY RAPORT O „NIEPODLEGŁOŚCI” - 24 sierpnia 1984 r.

Warszawa, dnia 24 sierpnia 1984 roku

TAJNE spec. Znaczenia Egz, nr 2

Stołeczny Urząd Spraw Wewnętrznych w Warszawie 28 L. dz. No-III-001764/84

NACZELNIK WYDZIAŁU II SUSW

W nawiązaniu do pisma No-III-001764/84 z dnia 23.08.1984 r. informuję, iż w wyniku podjętych działań operacyjnych w sprawie „Niepodległości” na obecnym etapie prowadzonego przez nas rozpracowania wiadomo nam, że

1. Osobą, która zorganizowała grupę wydającą nielegalne pismo „niepodległość” jest TARGALSKI Jerzy s. Jerzego, ur. 1952, wykszt. wyższe. Zam. Warszawa ul. Broniewskiego 52 m. 4, obecnie przebywa we Francji, zachodzi przypuszczenie, iż swój pobyt tam wykorzystuje do nawiązania kontaktów z ośrodkami dywersji ideologicznej na zachodzie, a szczególnie z Kulturą Paryską i Pulsem w Londynie, gdzie szuka pomocy materialnej i finansowej dla grupy „Niepodległość”, ponadto przed wyjazdem z Polski został zobowiązany do zdobycia dla potrzeb „Niepodległości” opracowań dotyczących naszego obozu.

2. Organizatorem zajmującym się przygotowaniem druku i kolportażu pisma „Niepodległość” w kraju jest KOTOWSKI Stanisław s. Henryka, ur. ... .... 1953 wykszt. wyższe, zam. Warszawa ul. Jasnodworka .... Wykorzystuje do celów konspiracyjnych własny samochód Fiat 126P nr rej. WAO-0471, zat. kierownik budowy w W.P.B.F. „KABLOBETON” w Warszawie.

3. Bezpośrednio z Kotowskim współpracuje jego kolega z Zarządu Zakładowego byłej „Solidarności” w W.P.B.F. „KABLOBETON” KARPIŃSKI Andrzej s. ............, ur. .. .... ...... r. ..............., zam. Warszawa ul. ................ ... w miejscu zameldowania obecnie nie przebywa, prawdopodobnie po rozwodzie ze swoją żoną przebywa u swojej kochanki (adres nie ustalony). Porusza się samochodem marki „ŻUK” Nr rej. WIS-0825, który wykorzystuje do przewożenia nielegalnych wydawnictw oraz sprzętu poligraficznego i materiałów potrzebnych do drukowania tych wydawnictw.

4. Istotną rolę w strukturze poligraficznej – „Niepodległości” – odgrywa osoba TABĘCKA Irena c. ........ ur. ... .... ...... r, ................., wykszt. – średnie, zam. Warszawa ul. Poznańska 12 m. ..., jej mieszkanie wykorzystywane jest jako skrzynka kontaktowa między nielegalną strukturą MRKS i „Niepodległości”, szczególnie aktywnie korzysta z pomocy Tabęckiej Kotowski.

5. Kolejną osobą aktywnie działającą w ramach struktury poligraficznej „Niepodległości” jest drukarz – MAJCHRZAK Piotr s. Zdzisława, ur. 20.05.1953, Warszawa, zam. Warszawa ul. Przybyszewskiego 51 m. ..., absolwent Politechniki Warszawskiej, z rozpoznania operacyjnego wynika, że korzysta on z mieszkania w Warszawie przy ul. Marymonckiej 147 m. 136, które w rejonie meldunkowym figuruje jako pustostan. Ponadto Majchrzak korzysta z samochodu marki „Zastawa” nr. Rej. WXX-5738, którego właścicielem w Wydziale Komunikacji jest ...................... zam. Warszawa ul. ................. ..... .... (Figurant W-III-2).

6. W związku z tym, że nie dysponujemy żadnymi informacjami, gdzie mają lub mieliby Kotowski i Karpiński ulokować przerzucone z zagranicy urządzenia poligraficzne, rozpatrzyliśmy jedynie tylko kwestię tzw. domniemanych punktów składowania – adresy, gdzie mogą być te maszyny złożone, są to:

I. Warszawa ul. Fletniowa ....

II. Warszawa ul. Marymoncka 147 m 136

III. Warszawa ul. Brechta 9 m 113

IV. Warszawa ul. Poznańska 12 m ...

Rejestrowane w Biurze „C” MSW przez W-III-2

7. Z naszego rozpracowania operacyjnego wynika, że osobą podającą się za „Bronikowskiego” jest KOTOWSKI Stanisław, który na podstawie informacji źródła „SZACH” użył kontaktując się z inną osobą tego nazwiska.

Z-CA NACZELNIKA WYDZIAŁU III-2 SUSW mjr mgr Krzysztof Chorko

Wykonano w 2 egz.

Egz. nr 1 adresat

Egz. nr 2 a/a

Opr. IM/III
UWAGI:
1) Raport został przygotowany w Wydziale III-2 SUSW zajmującym się opozycją polityczną dla Wydziału II czyli kontrwywiadu SB SUSW.

2) Dla ścisłości: 11 czerwca 1984 r. mł. chor. Józefowicz ustalił kto mieszka pod adresem Jasnodworska 8a.

3) Na Fletniowej mieszkał Andrzej Karpi/ski.

4) Na Brechta mieszkał Eugeniusz Gryza, którego nikt nie może sobie przypomnieć; możliwe że znany był tylko z pseudonimu. Jeśli więc ktoś posiada jakiekolwiek informacje, prosimy o kontakt.

5) U Ireny Tabęckiej znajdowało się wyłącznie biuro Stanisława Kotowskiego. Lokal ten załatwią Tomasz Kołodziejski przez swego kolegę z IPPT PAN.

6) Piotr Majchrzak nigdy nie korzystał z pustostanu na uł Marymonckiej, błąd obserwacji. żaden z w/w lokali nie był przewidziany na składowanie sprzętu z przerzutu.

Ruch Antykomunistyczny