LDP"N" W RAPORTACH BEZPIEKI 1984-1990 (4)

SOR „ANTYK” – DRUGI RAPORT O „NIEPODLEGŁOŚCI” - 8 września 1984 r.

Warszawa, dnia 8 września 1984 r.

TAJNE spec. Znaczenia

Egz. nr 1.

Zatwierdzam

Za koordynację tych działań czynię odpowiedzialnymi mjr A. Siwek, kpt Flakiewicz 14 września 1984 Z-ca Szefa SUSW ds. Służby Bezpieczeństwa w Warszawie płk. mgr Tadeusz Szczygieł.

PLAN

czynności i przedsięwzięć operacyjno-śledczych w sprawie operacyjnego rozpracowania krypt, "ANTYK" nr rej. 40230

SYTUACJA OPERACYJNA

W dniu 4.04.1984 r. Wydział III-2 wszczął sprawę operacyjnego rozpracowania krypt. "ANTYK" w związku z faktem druku i kolportażu nielegalnego pisma pn. "Niepodległość". Z dokonanych ustaleń wynika, że redakcja powyższego pisma (miesięcznik) rozpoczęła swoją działalność w styczniu 1982 ». Dotychczas ukazało się 30 numerów "Niepodległości". Z analizy treści lansowanych na łamach tego pisma wynika, że propagowany jest jednoznacznie antykomunistyczny program. W końcu ubiegłego roku (wrzesień – październik) grupa osób związanych z pismem "Niepodległość" podjęła działania zmierzające do utworzenia Polskiej Partii Liberalno-Demokratycznej "Niepodległość", opracowując tzw. założenia programowe. Założenia programowe zasadzają się na trzech podstawowych tezach tj.:

1. System komunistyczny zdaniem autorów wyczerpał swe możliwości rozwojowe a jego dalsze trwanie uzależnione ma być wyłącznie od gotowości Zachodu do finansowania tego ustroju.

2. Jakiekolwiek porozumienie z komunistami jest niemożliwe i niecelowe. Lansowana jest teza, że porozumienie społeczeństwa z władzą zawsze musi doprowadzić do utraty tożsamości przez jedną ze stron.

3. Jedynie obalenie ustroju komunistycznego, co zdaniem autorów automatycznie doprowadzić ma do odzyskania przez Polskę niepodległości i umożliwi wyjście z obecnego kryzysu i poprawę życia.

Wychodząc z powyższych przesłanek rozpracowywana grupa przede wszystkim na łamach "Niepodległości" podjęła działania w zakresie jak to zostało określone upolitycznienia podziemia rozwijając polemikę z przedstawicielami tzw. opozycji demokratycznej, którzy zdaniem autorów "nie potrafią wyzwolić się od choćby ukradkowego oglądania się na władzę sowiecką". Stanowisko powyższe spowodowało, jak wynika z posiadanych informacji, znaczącą nieprzychylność wobec poczynań w/wym. grupy przede wszystkim ze strony kierownictwa podziemia "Solidarności".

Z rozpoznania operacyjnego wynika, że do dnia 29.02.1984 r. nielegalna grupa "Niepodległość" aktywnie współdziałała z redakcją pisma "Obóz". W marcowym numerze "Niepodległości" ogłoszono komunikat o rozwiązaniu współdziałania. Z uzyskanych w toku prowadzenia sprawy "ANTYK" informacji (m.in. w trakcie likwidacji lokalu konspiracyjnego szefa "Obozu" ................. w lipcu br. zakwestionowano dokument podpisany ps. "Marcin Jeż" adresowany do przebywającego na Zachodzie .....................) wynika, że przyczyną rozłamu była podjęta przez grupę "Niepodległość" próba podporządkowania redakcji "Obozu" własnym koncepcjom politycznym. Z tego samego dokumentu wynika, także, iż aktualnym przedstawicielem "Niepodległości" na Zachodzie jest:

TARGALSKI Jerzy s. Jerzego ur. 1952 r. w Łodzi wykszt. wyższe - historyk, rencista, przebywający oficjalnie od grudnia 1983 r. we Francji, w związku z rzekomą koniecznością poddania się operacji, zam. W-wa ul. Broniewskiego 52 m. 4 prawdopodobnie używa ps. organizacyjnego "Antek".

W miesiącu maju 1984 r. przy wykorzystaniu tw ps. "Róża" Wydział III-2 zrealizował kombinację operacyjną w wyniku której ustalono, że głównym organizatorem pionu technicznego grupy "Niepodległość" (druk, kolportaż) jest:

KOTOWSKI Stanisław , s. Henryka i Stefanii ur. 1.02.1953 Warszawa, wykszt. wyższe, prac. Kablobeton, żonaty, zam. W-wa ul. Jasnodworska 8a, używał ps. organizacyjnego "Bronek" „Bronikowski”.

Wymieniony współdziałał jak ustalono z Andrzejem Karpińskim

Karpiński z uwagi na posiadanie samochodu dostawczego marki "Żuk" w ramach pionu technicznego świadczył usługi transportowe na zlecenie Kotowskiego.

Ponadto ustalono wówczas, że jednym z drukarzy grupy "Niepodległość" jest:

MAJCHRZAK Piotr Bogumił s. Zdzisława i Anny ur. 20.05.1953 r. Warszawa wykszt. wyższe, nie pracuje zawodowo, żonaty, zam. W-wa ul. Przybyszewskiego 51 m.13, używa ps. organizacyjnego "Paweł". Posługuje się również fałszywym dowodem osobistym wystawionym na nazwisko: Andrzej Terczyński d.o. ser. AB nr 3462755.

W ramach prowadzonej sprawy wykorzystując możliwości operacyjne tw "Paweł" ustalono i potwierdzono, że z grupą "Niepodległość" współdziałają w charakterze kolporterów:

GĘSICKI Wiesław, zam. ul. Nowolipi 12 m. 102 (TEWA)

oraz

WĄSOWSKI Mirosław, zam. ul. Kazury 14 m. 35

W związku z prowadzoną działalnością w okresie od 14.06.1984 do 27.07 br przebywał w areszcie śledczym MSW. Areszt uchylono na mocy amnestii.

WNUK Michał, zam. ul. Wysokiego 20 m. 204

Realizując w sprawie ustalone przedsięwzięcia ujawniono, że istotną rolę w rozpracowywanej grupie "Niepodległość" pełnią:

TABĘCKA Irena, zam. ul. Poznańska 12 m ...

Wymieniona udostępnię swe mieszkanie na nielegalne spotkania członków "Niepodległości", jak również adres ten wykorzystywany jest jako skrzynka kontaktowa w łączności z ośrodkami dywersji ideologicznej na Zachodzie. Zachodzi uzasadnione podejrzenie, że Tabęcka wchodzi w skład kierownictwa rozpracowywanej grupy.

oraz

GRYZA Eligiusz, zam. ul. Brechta 9 m. 113

Mieszkanie wykorzystywane jest jako lokal konspiracyjny grupy "Niepodległość".

W związku z uzyskaną informacją operacyjną z Wydziału II SUSW, że w dniach 27-30.08.1984 r. planowany jest przerzut z Zachodu urządzeń poligraficznych dla Liberalno-Demokrątycznej Partii "Niepodległość” - Wydział III-2 w ramach rozpracowania krypt. "ANTYK" podjął współdziałanie z Wydz. II celem ustalenia miejsca zmagazynowanie przerzucanego sprzętu poligraficznego lub w sytuacji wykluczającej osiągnięcie tego celu procesowe przejęcie tej przesyłki.

W wyniku działań specjalnych zmierzających do osiągnięcia w/wym. celu kontrolowano kanał przerzutowy ze Szwecji do Polski i następnie przy udziale Biura "B" MSW doprowadzono przesyłkę pod ścisłą kontrolą na teren województwa stołecznego, gdzie przy współudziale WRD SUSW dokonano zatrzymania samochodu marki "Żuk" nr rej. WIS 0825 należącego i kierowanego przez Andrzeja Karpińskiego (rejestrowanego przez Wydział III-2 do nr 36620). W trakcie przeszukania samochodu marki "Żuk" ujawniono i zakwestionowano:

- wysokowydajny powielacz elektryczny produkcji RFN (nieużywany),

- maszynę do pisania m-ki IBM wraz z głowicą (czysta głowica),

- ok. 2 tys. sztuk matryc białkowych firmy Rex Rotary,

-180 opakowań farby drukarskiej z napisem SIENCIL INK,

- urządzenie powielające - wałkowo (zabrudzone),

- nielegalne wydawnictwa (różne) w ilości ok. 200 szt. w tym: miesięcznik "Kontakt" - 60 egz.

"Kultura Paryska" - 67 egz.

kwartalnik "Puls" - 10 egz.

broszurki Sławomira Mrożka pt. "Donosy" - 10 egz.

Natomiast w wyniku przeszukania pomieszczeń mieszkalnych A. Karpińskiego zabezpieczono 5 ryz papieru kserograficznego.

W związku z powyższym Karpiński został zatrzymany. W trakcie prowadzonych z nim rozmów operacyjnych wyjaśnił, iż nielegalną literaturę oraz środki poligraficzne przewoził na zlecenie Stanisława Kotowskiego, który obiecał mu za realizację tego zadania 50.000 złotych.

Karpiński nadmienił, również, że w czasie jazdy z Wybrzeża do Warszawy utrzymywali łączność radiową z Kotowskim za pomocą urządzenia nadawczo-odbiorczego marki KENWOOD.

Pilotowanie przez Kotowskiego przewożonych materiałów i środków poligraficznych oraz utrzymywanie łączności za pomocą urządzenia nadawczo-odbiorczego marki KENWOOD miało stanowić zabezpieczenie przed zatrzymaniem.

Karpiński stwierdził także, że współpracował z Kotowskim w ramach nielegalnej grupy "Niepodległość" i na zlecenie Kotowskiego wykonał ok. 20 przewozów nielegalnych wydawnictw i urządzeń poligraficznych w rejonie Warszawy. Za powyższe usługi otrzymał od Kotowskiego od 20 do 30 tys. złotych.

Powyższa sytuacja umożliwiła podjęcie działań operacyjne śledczych wobec Kotowskiego gwarantujących konspirację osobowego źródła informacji Wydziału II SUSW zaangażowanego w realizowaną kombinację operacyjną.

W dniu 29.08.1984 r. dokonano przeszukania pomieszczeń zajmowanych przez Kotowskiego przy ul. Jasnodworskiej 8a w Warszawie. W wyniku przeszukania ujawniono i zakwestionowano:

- radiotelefon marki KENWOOD wraz z zasilaczem i anteną marki KENWOOD,

- urządzenia elektroniczne marki KENWOOD wraz z kablami połączeniowymi umożliwiającym zwiększenie mocy i zasięgu,

- radiotelefonu tej marki,

- dwie paczki matryc metalowych,

- dwie paczki papieru fotograficznego /ORWO FO-6/

- trzy kalendarzyki będące własnością Stanisława Kotowskiego z interesującymi zapiskami,

- nielegalne bezdebitowe wydawnictwa w ilości 11 egz.

Jednocześnie w trakcie przeszukania odnaleziono i zabezpieczono w postaci zniszczonych kartek papieru, które po złożeniu zawierały teksty:

1. Tymczasowy Statut Partii Liberalno-Demokratycznej "Niepodległość" (Projekt) w maszynopisie z odręcznie naniesioną datą - Warszawa 14.08.1984 r. W projekcje statutu zawarte jest stwierdzenie, że PLD-N jest partią polityczną, której celem jest realizacja uchwalonego programu politycznego. Członkowie PLD-N mają dzielić się na dwie grupy:

członków zwyczajnych i wspierających. Na członków zwyczajnych mogą być przyjmowane osoby związane z PLD-N formą członkostwa wspierającego; przynajmniej o rocznym stażu. Członkami wspierającymi mogą być również grupy zorganizowane, które akceptują program polityczny PLD-N i deklarują chęć uczestniczenia w strukturach partii. Zarówno członkowie zwyczajni jak i wspierający w swej działalności posługują się pseudonimami. Obowiązkiem członków zwyczajnych jest: propagowanie programu partii, praca w komórkach funkcjonalnych, przestrzeganie statutu, przestrzeganie tajemnic partii, nie uczestniczenie w innych organizacjach bez zgody władz, opłacanie składek członkowskich. Natomiast m.in. do obowiązków członków wspierających należy prowadzenie kolportażu wydawnictw PLD-Nu. W zakwestionowanym projekcie statutu wraz z odręcznymi poprawkami sprecyzowana została struktura organizacyjna PLD-N. Z zapisków statutowych wynika, że PLD-N opierać ma swoją działalność na komórkach tworzonych według zasad terytorialnych, środowiskowych i produkcyjnych. Przewidywany jest układ hierarchicznego podporządkowania. Koła podporządkowane są organizacji regionalnej, a organizacje regionalne podporządkowane są władzom centralnym. Władzami uchwałodawczymi mają być: Kongres i Zebranie Naczelnej Rady Politycznej. Natomiast na szczeblu regionu Konferencja Regionalna i Zebranie Regionalnej Rady Politycznej.

Centralny Komitet Wykonawczy (CKW) i Regionalny Komitet Wykonawczy (RKW) pełnić mają funkcję władz wykonawczych. Centralny Komitet Wykonawczy składać się ma z następujących wydziałów:

a/ Wydział Polityczny do zadań którego należy:

- redagowanie pisma "Niepodległość",

- redagowanie innych wydawnictw PLD-N przygotowywany jest miesięcznik pt. "Europa" oraz pismo o nazwie WDN,

- dokonywanie analiz sytuacji politycznej w kraju i prognozowanie działalności politycznej PLD-N,

- utrzymywanie kontaktów z innymi nielegalnymi organizacjami działającymi w kraju.

Z zakwestionowanych odręcznych notatek stanowiących integralną część statutu wynika, że Wydziałem Politycznym kieruje osoba o pseudonimie "Janek". Z analizy zapisków i notatek oraz zakwestionowanej korespondencji Kotowskiego z Zachodem wynika, że "Janek" jest bliskim kontaktem przebywającego aktualnie w Paryżu J. Targalskiego ps. "Antek", który to przed swoim wyjazdem z kraju wprowadził go w skład CKW PLD-N. Z tych samych materiałów wynika również, że między Kotowskim ps. "Bronek" a NN "Jankiem" występują istotne kontrowersje w sferze bieżącej działalności PLD-N. Nie mniej jednak Kotowski w raportach przesyłanych do Targalskiego ("Antek") podkreśla duże zaangażowanie i fachowość "Janka".

b/ Wydział Organizacyjny do zadań którego należy: - prowadzenie kolportażu Wydawnictw PLD-N,

- utrzymywanie łączności i stymulowanie rozwoju organizacji Regionalnych,

- zapewnienie przepływu informacji wewnętrznej oraz funkcjonowania sieci informacyjnej,

- organizowanie rozwoju osobowego (kadrowego) PLD-N,

- prowadzenie gospodarki finansowej PLD-N.

Z analizy pozostałych materiałów, między innymi notatek odręcznych Kotowskiego wynika, że w skład Wydziału Organizacyjnego wchodzą osoby posługujące się pseudonimami "Franek", "Zośka", i "Grzybowski". "Franek" odpowiedzialny jest za kolportaż na terenie Warszawy, natomiast "Grzybowski" stymuluje i koordynuje działalność grup regionalnych. Odpowiedzialny jest za sieć informacyjną jak również kolportaż materiałów propagandowych poza obszarem Warszawy.

W wyniku analizy kalendarzy należących do Kotowskiego ps. "Bronek" oraz raportów wymienianych między "Bronkiem" i zagranicą przyjąć można, że „Grzybowiskim” jest Zenon Nieporęcki zam. Warszawa ul. Kazimierzowska 62 m. 30. O Wiarygodności tej hipotezy świadczą mogą:

- systematyczność kontaktów Kotowskiego ,z „Grzybowskim”

- zapiski przy nazwisku Z. Nieporęckiego dotyczące kolportażu

- wymieniane w korespondencji z Zachodem imię Zenon w kontekście kolportażu i przesyłek dla "Bronka".

Analiza zakwestionowanych materiałów wskazuje, że łączny nakład nielegalnego pisma "Niepodległość" wynosi ok. 10 tys. egzemplarzy w skali kraju. Do głównych ośrodków na terenie których kolportowane jest to pismo należą: Lublin /1000 egz./, Katowice /2000 egz./, Poznań /1000 egz./ z perspektywą zwiększenia ilości, Kraków /2500 egz. - druk na terenie Krakowa/, Warszawa i województwa przylegające ok. 3500 egz. Na podstawie posiadanego rozpoznanie operacyjnego można przyjąć hipotezę, że NN „Zośką" odpowiedzialną za gospodarkę finansową jest Tabęcka Irena, która ponadto w okresie poprzedzającym wybory do Rad Narodowych opracowywała wyniki ANKIETY kolportowanej przez "Niepodległość". Podejrzenia co do roli Tabęckiej w rozpracowywanej grupie uzasadnione są następującymi faktami:

- z wykształcenia jest ona księgową i w chwili obecnej nie pracuje zawodowo,

- interesujące nas osoby, jak to wynika z techniki operacyjnej prowadzą z nią między innymi rozmowy na tematy finansowe,

- osobowe źródło informacji Wydz. II SUSW, kwestie finansowe dotyczące jego działalności miało uzgodnić z Tabęcką.

c/ Wydział Zagraniczny do zadań tego wydziału należy:

- prowadzenie działalności politycznej poza granicami kraju,

- tworzenie i rozwijanie sieci organizacyjnej PLD-N poza krajem

Z analizy uzyskanych materiałów dowodowych w tym m. in. zapisów Kotowskiego wynika, że kompleksem spraw zagranicznych kieruje przebywający w Paryżu J. Targalski ps. "Antek". Z w/wym. współpracują: ps. "Frankowski" organizujący kanały przerzutowe z Zachodu do Polski, którymi przekazywany jest sprzęt poligraficzny i inne środki służące do nielegalnego druku, Leszek Truchlewski zam. w Paryżu mieszkanie swe udostępnia prawdopodobnie jako skrzynkę kontaktową do; łączności z krajem, nn "Kazik", Alex Tomski, Tomasz Wolski ps. "Andrzej" zam. w Londynie, ps. "Marzec".

W/wym. grupa osób utrzymuje m. in. kontakty z Polską Agencją w Lundzie oraz na terenie Norwegii z organizację "Norge Polen" jak również z grupami emigracyjnymi byłej "Solidarności”.

d/ Wydział Techniczny do którego zadań nalepy:

- organizowanie zaopatrzenia w środki produkcji i sprzęt,

- zapewnienie produkcji poligraficznej na poziomie ilościowym i jakościowym zgodnie z zapotrzebowaniami z innych wydziałów,

- zapewnienie środków technicznych i szkolenie obsługi dla poligrafii organizacji regionalnych.

Posiadane rozpoznanie operacyjne wskazuje, że Wydziałem Technicznym kierował Kotowski ps. "Bronek". Wymieniony jako członek Centralnego Komitetu Wykonawczego PLD-N utrzymywał poprzez zorganizowane kanały kontaktowe łączność z osobami działającymi na Zachodzie a funkcjonującymi w ramach Wydziału Zagranicznego. Kontakty te wykorzystywał do organizowania zaopatrzenia w zagraniczny sprzęt poligraficzny i inne środki materiałowe służące do organizowania nielegalnej bazy poligraficznej na terenie kraju. Ponadto Kotowski organizował również zakonspirowane punkty druku. W ramach tego wydziału z ustalonych osób współpracowali z nim Andrzej Karpiński oraz Piotr Majchrzak ps. "Paweł" (drukarz).

Z materiałów dowodowych wynika, że przewidywany jest 5-osobowy skład Centralnego Komitetu Wykonawczego oraz od 15 - 20 osób w Radzie Politycznej. Na podstawie notatek Kotowskiego można przyjąć, iż w chwili obecnej skompletowano 11-osobowy skład Rady Politycznej tj. "Janek", "Franek”, "Grzybowski", "Zośka", "Jarosław"/Katowice/ "W", "M", "Artur", "Górski", "Lublin", "Bronek". Natomiast CKW miałby się składać z czterech osób tj. "Janek", "Zośka", "Franek", "Bronek".

Interesującym jest również przewidywana koncepcja powołania w ramach struktury organizacyjnej PLD-N (zapiski Kotowskiego) tzw. zespołów specjalnych. Do nich zalicza się redakcję pism i wydawnictw, zespoły służb technicznych, zaplecza materiałowego, służb łączności. Zespoły powyższe miałyby funkcjonować w ramach w/wym. wydziałów. Członków zespołów specjalnych obowiązywać by miało przestrzeganie tajemnicy orgnizacyjnej a ich działania określane są jako tajne.

2. Korespondencja Kotowskiego z osobami przebywającymi na Zachodzie.

Analiza tych materiałów wskazuje, że osoby działające w ramach PLD-N przywiązują dużą wagę do stworzenia stałych kanałów łączności z ośrodkami dywersji ideologicznej na Zachodzie. Działania w tym zakresie wykorzystywane są do:

- propagowania programu i idei rozpracowywanej grupy celem zapewnienia sobie wsparcie politycznego ze strony różnych osób i ośrodków,

- uzyskania wsparcia finansowo-materiałowego umożliwiającego kontynuowanie nielegalnej działalności w kraju.

Łączność; organizowana jest dwoma sposobami tj. poprzez wymianę adresów krajowych i zagranicznych osób nieznanych Służbie Bezpieczeństwa jak i zachodniej policji oraz poprzez kurierów, którzy rekrutują się zazwyczaj z kontaktów towarzyskich osób prowadzących działalność w ramach PLD-N. Głównymi ośrodkami zagranicznymi PLD-N jest Londyn i Paryż.

Pełnomocnikiem "Niepodległości", organizującym działania na Zachodzie jest przebywający w Paryżu J. Targalski. Wymieniony zorganizował następujące adresy jako skrzynki kontaktowe dla korespondencji z kraju:

a) Sophie Thoirez – 29 rue Paul Fort 75014 Paris,

b) Emanuel Bernard - 68 rue Vieille du Temple, 75004 Paris,

c) Grondar Florences – 22bis rue Reunion, Paris 75020

d) Xaver Müller, Unterfovstrasse 5, CH – 6208 Ober Kirch, Suisse

Targalski podjął działania zmierzające do zorganizowanie sieci kolportażu materiałów propagandowych PLD-N na terenie Francji, Austrii i Anglii. Działania te mają na celu zaznaczenie obecności grupy "Niepodległość" jak również zorganizowanie funduszów. Ponadto poprzez nawiązane kontakty uzyskał zgodę RWE na emitowanie materiałów o grupie "Niepodległość" z przestrzeganiem jednego warunku tj. nieatakowania kościoła i TKK. Jednocześnie Targalski nawiązał także kontakt z różnymi pismami polonijnymi. Realizując koncepcję politycznej działalności wymieniony podjął także wstępne czynności zmierzające do powołania na emigracji tzw. Polskiej Reprezentacji Narodowej. Zadanie PRN polegałoby na prowadzeniu wraz z innymi przedstawicielstwami "narodów Europy ujarzmionych przez Związek Sowiecki" walki o przekreślenie umów jałtańskich. Z posiadanego raportu nr 3 datowanego 11.06.1984 r. wynika, że w tej kwestii nawiązano kontakt z "Wyzwoleniem" i WSN oraz z przedstawicielami antylondyńskiej frakcji PPS. Ponadto Targalski nawiązał również bliską współpracę z Józefem Lebenbaumem. Lebenbaum zaoferował swoją pomoc w zakresie zorganizowania druku "Niepodległości" zagranicą oraz udzielenia pomocy związanej z wydaniem nowego pisma pt. "Europa" poświęconego krajom socjalistycznym.

Adresem wykorzystywanym dla korespondencji z Zachodem jest mieszkanie Tabęckiej przy ul. Poznańskiej ... m. ..., gdzie korespondencja przeznaczona dla Kotowskiego adresowana jest na nazwisko Bronisław Bronikowski. Z adresu tego korzysta m. in. Tomasz Wolski zam. ........................ street London W-1 używający ps. "Andrzej". Wymieniony aktywnie współdziała z NN "Frankowskim" organizując przerzut do kraju sprzętu poligraficznego i technicznego (nadajniki anteny itp.). Na uwagę zasługuje fakt, iż "Frankowski" obsługuje również kanał przerzutowy dla RKW Mazowsze. M. in. w lutym 1984 roku przekazano maszyny poligraficzne dla "Tygodnika Mazowsze", którego wydrukiem z ramienia RKW, zajmuje się ps. "Smętek". T. Wolski polecił Kotowskiemu zorganizowanie na Wybrzeżu dwóch magazynów do przechowania przekazywanego drogą morską sprzętu poligraficznego. Utrzymuje on aktywne kontakty z NN "Marcem" i "Kazikięm" oraz "Alexem" (prawdopodobnie chodzi tu o Alexa Tomskliego). Z przekazywanych Kotowskiemu informacji wynika, że wśród osób działających na terenie Francji i Anglii występuje szereg konfliktów i animozji. Takie konflikty występują m. in. w kontaktach NN "Kazika" z Alexem Tomskim ps. "Alex". Powodem tych konfliktów są wzajemne podejrzenia o brak lojalności. Przyczyną nieporozumień są także spory dotyczące mianowań na pełnomocników PLD-N m. in. "Marca" i "Frankowskiego". Przejęte materiały wskazują, że na terenie kraju istnieje kilka ośrodków PLD-N (informacja Kotowskiego do Targalskiego z dn. 23.04.84 r.) tj.: w Poznaniu bliższych danych brak. Wiadomo jedynie, że grupa ta współdziała z oddziałem poznańskim "Solidarności Walczącej", w Krakowie, gdzie grupa osób związanych z "Niepodległością" posiada własną bazę poligraficzną i współdziała z MKS Nowa Huta, w Lublinie gdzie osoby związane z "Niepodległością" wywodzą się z terenu KUL-u oraz w Katowicach gdzie ekipą kierować ma NN "Jarosław", Omawiany dokument wskazuje, że przerzut przejętego procesowo sprzętu poligraficznego był organizowany przez Targalskiego oraz "Frankowskiego" i Lebenbauma.

Kotowski poinformował również Targalskiego, że podstawowymi inicjatywami "Niepodległości" w kraju w pierwszym półroczu br. były dwie sprawy: rozpisanie ankiety przed wyborami do Rad Narodowych oraz działania w zakresie utworzenia tzw. "Ruchu na rzecz ustanowienia demokracji w Polsce". Inicjatywa powyższa spowodowała jak wynika z relacji zdecydowany sprzeciw RKW Mazowsze oraz TKK i pogłębiła nieufność wobec grupy "Niepodległość".

Przejęte zapiski i notatki wskazują, że oprócz w/wym. adresów we wzajemnej łączności wykorzystywane są następujące skrzynki kontaktowe:

- Solińska – Roszkowska zam. ... .... ... ........... Paryż

- Bogdan Kornatowski ul. ..................... .... Warszawa, prowadzi własne studio fotografii profesjonalej. Na w/wym. adres z terenu Francji mają być skierowane przesyłki zawierające chemikalia i inne środki służące do sitodruku. Leszek Truchlewski, zam. 12 rue Davy Paryż 75017

3. Ujawnione w wyniku przeszukań adresy związane z funkcjonowaniem PLD.N

- Myszka J. Ul. Ostrobramska 80 m. ... Warszawa tel. 13-47-43

- Danuta Kędziora ul. ....................... m.... Warszawa lokal wykorzystywany prawdopodobnie w systemie bazy poligraficznej. Do kontaktów z Kędziorą ustalono hasło "Dwu ludzi do przodu" odzew "krok do tyłu".

- Ulica zaczynająca się na literę „P" a kończąca na literę "A" prawdopodobnie 6 - literowa nr 33 m.4 parter. Lokal czynny w poniedziałki i środy w godz. 8.00 - 10.00 i 20.00-21.00. Obowiązuje hasło "w sprawie wymiany mieszkania na 2 - pokojowe ponad 40 m . W oknie antena jako znak bezpieczeństwa.

- Żurawski Krzysztof ul. ................... m. ... Katowice. Lokal czynny w godz. 17.00-18.00. Obowiązuje hasło "przyszedłem w sprawie remontu mieszkania" odzew "farbę już kupiłem". Lokal ten wykorzystywany jest prawdopodobnie jako punkt kolportażu materiałów na teren Katowic. Datę odbioru materiału ustala się poprzez dodanie dwóch dni do ustalonego oficjalnie dnia odbioru.

- Jaromir Jękas Łódź ul. Kilińskiego 112 m.7.

- Lubecka Maria ul. Grzybowska 16/22 m. 313 Warszawa?

Ponadto w zapiskach Kotowskiego ujawniono 35 numerów telefonicznych osób które wymagają podjęcia aktywnych działań sprawdzających pod kontem ustalenia ich związków z prowadzonym rozpracowaniem.

W wyniku zrealizowania dotychczasowych działań operacyjno-śledczych wobec rozpracowywanej grupy Prokuratura Wojewódzka w Warszawie przesłuchała w charakterze podejrzanych Stanisława Kotowskiego i Andrzeja Karpińskiego przedstawiając im zarzut z art. 282 a §1 kk w zw. z art. 45 Ustawy z dnia 26.01.84 o prawie prasowym w zw. z art. 10 §2 i art. 287 kk. Wobec Kotowskiego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Natomiast wobec Karpińskiego zastosowano dozór milicyjny.

Z przedstawionej sytuacji operacyjnej wynika, że:

- działania podejmowane w zakresie powołania nielegalnej organizacji pn. "Partii Liberalno-Deraokratycznej "Niepodległość" prowadzone są na początkowym etapie. Na powyższy ocenę wpływa fakt opracowania projektu statutu z datą 14.08.1984 r. i naniesionymi poprawkami odręcznymi prawdopodobnie przez Kotowskiego wskazuje, że statut nie mógł być skonsultowany w szerszym gronie

- zakwestionowane materiały sporządzane odręcznie prawdopodobnie również przez Kotowskiego dotyczące struktury organizacyjnej PLD-N sugerują, że oprócz tzw. 4 – osobowego Centralnego Komitetu Wykonawczego i podległych mu Wydziałów: Politycznego, Organizacyjnego, Technicznego i Zagranicznego pozostałe ogniwa rozpracowywanej grupy w praktyce nie zostały powołane.

- Można przyjąć, że najprężniejszym ogniwem jest tzw. Wydział Techniczny CKW, którego kierownikiem do momentu aresztowania był Stanisław Kotowski, ps. "Bronek". Pozostałe Wydziały również nie rozwinęły w pełni planowanej działalności. W Wydziale Politycznym np. funkcjonuje jedynie redakcja "Niepodległości" zaś w tzw. Wydziale Organizacyjnym kolportaż

- podejmowane przez ekipę "Niepodległość" działania rodzą szereg nieporozumień i napięć oraz niechęci w relacjach z innymi konspiracyjnymi strukturami. Ma to istotne znaczenie dla działań operacyjnych w zakresie izolacji politycznej tej grupy.

- rozpracowywana grupa posiada charakterystyczne cechy nielegalnej organizacji tj. elementy programu politycznego strukturę organizacyjną, system łączności. W kontaktach używane są także pseudonimy.

- największe zagrożenie ze strony działalności tej grupy stwarza zorganizowana działalność wydawnicza.

Podpis nieczytelny

UWAGI:

1) Redaktorem naczelnym „Obozu” byą w tym czasie Jan Malicki, były student i współpracownika J. Targalskiego.

2) TW „Róża”, kochający inaczej zamieszkały w Radości przy ul. Kęsickiego, umożliwił identyfikację Stanisława Kotowskiego i Piotra Majchrzaka, który obsługiwał drukarnię a więc też jeździł samochodem, natomiast nie zidentyfikował drukarza „Witka”, którego ani Majchrzak, ani Kotowski też nie mogą zidentyfikować.

3) Samochód marki „Żuk” był własnością organizacji oddaną do dyspozycji Andrzeja Karpińskiego ps. „Rozumek”, który przewoził papier, maszyny i wydruki z drukarni do punktów składania.

4) Piotr Majchrzak nigdy nie posługiwał się żadnym fałszywym dowodem osobistym. Faktem jest jednak, że kiedyś na klatce bloku w którym mieszkał znalazł dowód osobisty, który wyrzucił. Może to ten sam. Byłaby więc to prowokacja SB.

5) Na wniosek o identyfikację agenta TW „Paweł”, występującego również w Kwestionariuszu Ewidencyjnym „Jurek” dot. Jerzego Targalskiego, w latach 1977-1978, IPN w ciągu ponad roku nie raczył w ogóle odpowiedzieć.

6) Mieszkanie Ireny Tabęckiej służyło za biuro Stanisławowi Kotowskiemu, reszta informacji na temat roli Tabęckiej jest wyssana z palca. „osobowe źródło informacji Wydz. II SUSW” to TW „Boro”, który miał otrzymać wynagrodzenie w Biurze, potem domagał się go od „Franka” – Tomasza Kołodziejskiego.

7) Nazwiska osób wskazanych jako kolporterzy nic nie mówią, możliwe, iż były to po prostu magazyny. W/w osoby prosimy uprzejmie o kontakt celem wyjaśnienia sprawy.

8) Andrzej Karpiński zeznawał zgodnie z wcześniej ustaloną wersją. W sprawie identyfikacji Kotowskiego i infiltracji przerzutu przez Wydział II patrz. TW „Boro”.

9) W związku z konfiskatą projekt statutu nigdy nie został omówiony i nie wszedł w życie.

10) NN „Janek” nigdy nie został zidentyfikowany przez SB. Był to Norman Pieniążek, wówczas bliski przyjaciel Tomasza Dangla.

11) „Grzybowisk” to w rzeczywistości Tomasz Dangel. SB połączyła tu trzy osoby. Pseudonimu „Zenek” używał nigdy przez Sb nie zidentyfikowany, mimo działalności prowadzonej od 1978 r. Andrzej Poniewierki. Pracował on w technice Organizacji „Niepodległość” do czasu wyjazdu do Anglii na stypendium w 1983 roku, stąd często występuje w notatkach Kotowskiego ale nie ma nic wspólnego z Nieporęckim, który prawdopodobnie przygotowywał diapozytywy )prosimy o kontakt). St. Kotowski nie może sobie dokładnie przypomnieć jego roli. Tomasz Dangel został zidentyfikowany jako współpracownik LDP”N” w październiku 1984 roku ale nie kojarzono go długo z „Grzybowskim”.

„Franek” to Tomasz Kołodziejski, zidentyfikowany dopiero po aresztowaniu 19 stycznia 1985.

"Zosia” to Maria Slowikowska zidentyfikowana dopiero po aresztowaniu razem z Tomkiem Kołodziejskim, patrz też donos TW „Ramzes”.

„Zosia”, „Franek”, „Bronek” i „Antek” a po jego wyjeździe „Janek” tworzyli pierwotnie CKW, natomiast Rada Polityczna w podanym składzie nigdy nie powstała, a część podanych tam pseudonimów jest dla as całkowicie niezrozumiała.

12) Ankietę opracowywała Maria Słowikowska i Stanisław Rojek ps. „Wacek”, członek redakcji „N”, zidentyfikowany dopiero w styczniu 1986 roku.

13) „Marzec” to Janusz Cupryjak zam. w Szwecji.

14) W Katowicach grupą nie kierował NN „Jarosław” tylko Witold Gadomski, ps. „Jarosław”, członek redakcji „N”, przekazywał pismo na Śląsk.

15) Oprócz adresu Marii Lubeckiej, matki Tomasza Dangla, której mieszkanie służyło za lokal kontaktowy, inne nie mają nic wspólnego z LDP”N”, a już podane hasło nikomu nie było znane, zresztą jego idiotyzm jest widoczny. Natomiast hasło: "przyszedłem w sprawie remontu mieszkania" odzew "farbę już kupiłem" rzeczywiście było używane ale na terenie Warszawy w kontaktach z „Pająkiem” – Bardzyńskim, zam. na Saskiej Kępie. Był to kontakt Jana Malickiego i pośrednik w jego kontaktach z Targalskim.

Adres p. Grażyny Roszkowskiej służył Matce Targalskiego do wysyłania mu do Paryża paczek z książkami, kołdry, poduszek itpł i niemiał nic wspólnego z konspiracją, był więc zupełnie jawny.W tym czasie Targalski nie miał bowiem mieszkania w Paryżu i zmieniał adresy co tydzień.

16) Myszka J. Na ul. Ostrobramskiej kiedyś miała coś przepisywać dla „N” ale do współpracy nie doszło. Kotowski miał tylko od niej odebrać maszynę w 1982 roku i prawdopodobnie nie zniszczył adresu. Jeśli oczywiście jest to ta sama osoba.

Ruch Antykomunistyczny