LDP"N" W RAPORTACH BEZPIEKI 1984-1990 (5)

SOR „ANTYK” – WARSZAWA INFORMUJE GDAŃSK – POCZĄTEK ROKU 1985

W związku z rozpoczęciem działalności przez LDP”N” w Gdańsku tamtejszy Wydział III WUSW zwrócił się z prośbą o informacje do Wydziału III-2 SUSW, którego Sekcja III zajmowała się LDP”N” od marca 1984 roku. Nie dysponujemy pismem wysłanym z Gdańska, ale poniżej zamieszczamy odpowiedź Warszawy. Niestety jest ona datowana tylko rokiem 1985. W związku z wymienieniem Tomasza Kołodziejskiego i Marii Słowikowskiej aresztowanych 19 stycznia 1985 roku, datę tę należy traktować jako post quem, natomiast jako datę ante quem lato 1985 roku, kiedy nastąpił rozłam, o którym SB najwidoczniej jeszcze nie wiedziało. Odpowiedzi udzielił mjr Krzysztof Chorko, wówczas już naczelnik Wydziału III-2, który przyszłymi działaczami LDP”N” zajmował się osobiście jeszcze w roku 1979.

Warszawa, dn. ..... 1985

TAJNE spec. Znaczenia Egz. nr ....

NACZELNIK WYDZIAŁU III WUSW W GDAŃSKU

W nawiązaniu do Waszego pisma L.dz. BB-00841/85 informuję, że Wydział III-2 SUSW od marca 1984 roku wszczął sprawę operacyjnego rozpracowania krypt. "Antyk" na Liberalno-Demokratyczną Partię "Niepodległość". LDP"N" rozpoczęła swoją działalność w styczniu-1982 roku. Założycielem LDP"N" jest Jerzy Targalski -• obecnie przebywający w Paryżu. Do tej pory ukazało się 36 numerów miesięcznika politycznego "Niepodległość" oraz 7 numerów pisma "Obóz". W 1984 roku w wyniku przeprowadzenia kombinacji operacyjnej przejęliśmy transport sprzętu poligraficznego oraz nielegalnych wydawnictw z zagranicy. W ramach tej kombinacji ustalono strukturę organizacyjną LDP"N" w Polsce. W skład tej struktury wchodzi: Kongres i Zebranie Naczelnej Rady Politycznej. W okresie kiedy nie obraduje Kongres decyzje organizacyjne podejmuje Centralny Komitet Wykonawczy (CKW) i Regionalny Komitet Wykonawczy (RKW). CKW składa się z następujących wydziałów:

a/ Wydział Polityczny do zadań, których należy:

- redagowanie pisma "Niepodległość";

- redagowanie innych wydawnictw LDP"N", przygotowywany jest miesięcznik "Europa" w miejsce "Obozu" oraz wydawnictwo WND (Wolność-Niepodligłość-Demokracja);

- utrzymywanie kontaktów z innymi nielegalnymi organizacjami działającymi w kraju.

b/ Wydział Organizacyjny, do zadań którego należy:

- prowadzenie kolportażu Wydawnictw LDP"N";

- utrzymywanie łączności i stymulowanie rozwoju organizacji regionalnych;

- zapewnienie przepływu informacji wewnętrznej oraz funkcjonowania sieci informacyjnej;

- organizowanie rozwoju osobowego (kadrowego) LDP"W";

- prowadzenie gospodarki finansowej.

c/ Wydział Zagraniczny do zadań, którego należy:

- prowadzenie działalności politycznej poza granicami kraju;

. - tworzenie i rozwijanie sieci organizacyjnej LDP"N* poza krajem.

d/ Wydział Techniczny do którego zadań należy:

- organizowanie zaopatrzenia w środki produkcji i sprzęt;

- zapewnienie produkcji poligraficznej na poziomie ilość i jakościowym zgodnie z zapotrzebowaniem z innych wydziałów;

- zapewnienie środków technicznych i szkolenie obsługi dla poligrafii organizacji regionalnych.

W wyniku aktywnej pracy operacyjnej ustaliliśmy do tej pory 4 osoby z 5 -osobowego składu CKW. Są to:

1) Stanisław Kotowski, zam. W-wa, ul. Jasnodworska;

2) Tomasz Kołodziejski zam. W-wa, ul. Czerniakowska;

3) Jan Ławrynowicz, zam. W-wa, ul. Brodzińska;

4) Maria Słowikowska, zam. W-wa, ul. Żwirki i Wigury.

Ww. osoby wchodzą w skład Naczelnej Rady Politycznej, do której należy również:

5) Urszula Ciechomska, zam. Warszawa, ul. Conrada 17;

6) Helena Ciechomska, zam. Lublin;

7) Ryszard Iżyniec.

Organizacje regionalne LDP"N" działają ponadto w Lublinie, Krakowie, Katowicach, Wałbrzychu, Rzeszowie. Jedynymi osobami, które przewinęły się w naszej sprawie z Waszego terenu jest Józef Wyszyński, o którym przesłaliście nam pismo BB-OO1045/84.

W przypadku kiedy ustaliliśmy osoby współpracując, lub działające w ramach LDP”N" niezwłocznie Was o tym poinformowaliśmy.

W sprawach związanych z LDP”N" proszę kontaktować się telefonicznie z tow. Ireneuszem Machowski, Tel. 62-09.

Mjr mgr Krzysztof Chorko

Wyk, w 2 egz.

Egz. nr 1 - adresat

Egz. nr 2 – aa

Dz masz. 00990.

IM/III/GG.

UWAGI:

1) Statut opisywany przez SB nigdy nie wszedł w życie, ponieważ nie był znany organizacji, ponieważ jedyny egzemplarz jego projektu został skonfiskowany w mieszkaniu Stanisława Kotowskiego podczas jego aresztowania w 1984 roku.

2) Jako osoby wchodzące w skład CKW podano trzech działaczy już aresztowanych, natomiast jako członków Rady Politycznej, oprócz Ryszarda Iżyńca, o którym słyszymy po raz pierwszy, wymieniono osoby znane SB z kontaktów z działaczami LDP”N” ale nie mające nic wspólnego z władzami tej organizacji (Urszula i Helena Ciechomska), a nawet nie mając pojęcia kto w skład Rady wchodzi. Jan Ławrynowicz był po prostu prywatnym znajomym Marii Słowikowskiej nie mającym niczego wspólnego z LDP”N”. Rada Polityczna w 1985 roku do rozłamu składała się z członków redakcji „N” oraz przedstawicieli grup terenowych i ich koordynatora Tomasza Dangla.

3) Helena Ciechomska była po prostu siostrą Urszuli Ciechomskiej i wprawdzie kolportowała „N” ale nie miała nic wspólnego z grupą lubelską LDP”N”, którą kierował Paweł Skokowski, nie wykryty przez SB do swego aresztowania w 1986 roku. Urszula Ciechomska była natomiast kontaktem Marii Słowikowskiej i pomagała w kolportażu. Aresztowana na skutek donosu w 1982 roku nikogo nie wydała, została pobita za zjedzenie na oczach funkcjonariusza SB kartki z adresem i była internowana. Następnie na kilka lat dołączono ją do SOR „Antyk”.

4) LDP”N” nigdy nie miała swoich grup w Rzeszowie i Wałbrzychu. Była to imaginacja SB. Informacja o Rzeszowie, zresztą błędna pochodziła z donosu TW „Ramzesa” z 2 stycznia 1985 roku. „Ramzes” nie był zbyt inteligentny i źle zrozumiał rozmowę Marii Słowikowskiej z Urszulą Ciechomską.

5) Józef Wyszyński jest osobom nam nieznaną, prawdopodobnie może to być czyjś kontakt prywatny. Oddział Gdański był tworzony przez kolegów z Krakowa: Jarosława Matuszewskiego, który prawdopodobnie nie żyje; zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach na początku lat 1990-tych.

6) Ppor. następnie kpt. Ireneusz Machowski zajmował się LDP”N” – SOR „Antyk” w Sekcji III, kierowanej przez kpt. Zbigniewa MAŁECKIEGO w Wydziału III-2 SUSW. Ireneusz Machowski s. Edmunda, ur. 15 kwietnia 1959, pracował w Sekcji III co najmniej w okresie kwiecień 1983 - luty 1985), młodszy inspektor potem inspektor, prowadził w 1982 roku Kwestionariusz Ewidencyjny „Wariatka” (Urszula Ciechomska), stwierdził, iż St. Kotowski zajmuje się drukiem „Niepodległości” (10.08.1984), SOR „Antyk”, oficer operacyjny w sprawie Majchrzaka (sierpień 1984), SOR „Antyk”, prowadził TW „RAMZES” (Zdzisław Król), który donosił na Marię Słowikowską, SOR „Antyk”.

Ruch Antykomunistyczny