LDP"N" W RAPORTACH BEZPIEKI 1984-1990 (15)

SOR „ANTYK” – OPOZYCJA PRZECIWKO „OKRĄGŁEMU STOŁOWI”

Dokument dotyczy powstania PPiON – Porozumienia Partii i Organizacji Niepodległościowych. Relacja dotyczy zapewne powołania Komisji Przygotowawczej. Utworzono ją 13 października 1988 r. w Warszawie podczas zebrania przedstawicieli Federacji "WSN-Wyzwolenie", Grupy Politycznej "Niezawisłość", Grupy Politycznej "Samostanowienie", Konfederacji Polski Niepodległej, Liberalno-Demokratycznej Partii "Niepodległość", Polskiej Partii Socjalistycznej, Solidarności Walczącej i Unii Demokratów "Baza". Podstawowym zadaniem Komisji było doprowadzenie do pełnej integracji organizacji i partii o orientacji niepodległościowej. Miała ona również opracować zasady oraz formy współpracy. Komisję tworzyli: Andrzej Lesowski (Solidarność Walcząca), Krzysztof Król (KPN), Franciszek Milwid (Federacja "WSN-Wyzwolenie"), Leszek Moczulski (KPN, rzecznik Komisji), Robert Pawłowski (L-DP"N"), Jan Prosukra (Grupa Polityczna "Samostanowienie"), Jakub Wiślicki (L-DP"N") . Do obsadzenia pozostało 1 miejsce dla przedstawiciela PPS - grupy Rady Naczelnej (odłam J.J. Lipskiego)

ZAŁĄCZNIK DO INFORMACJI.. DZIENNEJ, 1988.10.17

TAJNE

INICJATYWY OPOZYCJI .PRZED ROZMOWAMI „OKRGGŁEGO STOŁU”

Po pierwszej fazie przygotowań do rozmów przy okrągłym stole wśród liderów nielegalnych struktur opozycyjnych, a także w gronie doradców KKW rozpoczęły się ożywione dyskusje i konsultacje zmierzające do wypracowania nowej taktyki działalności opozycji. Wiodące role w tych dyskusjach odgrywali ............... oraz ............. Wylansowali oni tezę o konieczności odpolitycznienia "Solidarności" i skoncentrowania jej działalności na sprawach, związkowych i społeczno-bytowych. Manewr taki ma ułatwić uzyskanie zgody władz na legalizację "Solidarności", bez ograniczenia swobodnej działalności politycznej jej członków w różnego rodzaju stowarzyszeniach i grupach politycznych o charakterze opozycyjnym (możliwość legalnego działania takich stowarzyszeń i grup, bądź nielegalnego, lecz jawnego i tolerowanego przez władze jest traktowana w środowisku opozycyjnym jako fakt przesądzony). Według tej koncepcji pozornie apolityczna "Solidarność"- pozostałaby skutecznym środkiem nacisku na władze, zarówno chroniącym stowarzyszenia i grupy opozycyjne, jak i umożliwiającym forsowanie ich programu.

Realizacja tej koncepcji stworzyła konieczność nawiązania bliższego współdziałania doradców "Solidarności" z przywódcami nielegalnych grup politycznych ........... i ............ w ciągu ostatnich 2 tygodni podjęli szereg inicjatyw zmierzających do zorganizowania spotkania przedstawicieli większości struktur i ugrupowań opozycji politycznej.

Inicjatywy te spotkały się ze szczególnie pozytywną reakcją ze strony ....................... związanych z nim przywódców nielegalnych struktur określających się jako niepodległościowe, Leszek Moczulski pozostaje .rozgoryczony faktem nieuwzględnienia jego osoby w rozmowach przy "okrągłym stole”. Podjął szereg przedsięwzięć zmierzających do zmiany tej sytuacji. Zaczął lansować w środowisku opozycyjnym tezę o braku legitymacji "Solidarności" do reprezentowania całej opozycji. Podjął też próby zjednoczenia wokół siebie ugrupowań niepodległościowych, uwieńczone powołaniem w dniu 11 bm. tzw. Komisji Przygotowawczej Opozycji Niepodległościowej. W wyniku współdziałania ................ i -------------- i ................ w dniu 13 października br. odbyło się w Warszawie spotkanie przedstawicieli większości struktur opozycyjnych. Uczestniczyli w nim:

.........................., ........................, ............................................., ........................................ ............................. (KKW "Solidarność"), chodzi o pięć osób

.............................. (Konfederacja Polski Niepodległej),

..........................(Federacja "Wyzwolenie"),

............... (Duszpasterstwo Ludzi Pracy "Wola"),

.......................... ("Dziekania"),

,.................... (środowisko Kombatantów Armii Krajowej),

................. (Polska Partia Socjalistyczna),

................. (środowisko "Polityki Polskiej" z b. Ruchu "Młodej Polski”

Robert Pawłowski (Liberalno-Demokratyczna Partia "Niepodległość"),

......... ("Przegląd Polityczny" - nielegalne czasopismo wychodzące w Gdańsku), dwaj przedstawiciele "Solidarności Walczącej" oraz prof. Kukołowicz z Prymasowskiej Rady Społecznej jako obserwator.

Spotkaniu przewodniczył ..................... Przedstawiciele KKW zreferowali przebieg dotychczasowych rozmów przy "okrągłym stole". W dyskusji, która wywiązała się na tym tle, dominowały oceny krytyczne postaw negocjatorów "okrągłego stołu" ze strony "Solidarności", Podkreślano ich nadmierną skłonność do kompromisów z władzami. Sugerowano, że nie mają kompetencji do uzgodni oń politycznych poza sprawami związkowymi i społecznymi, gdyż uprawnione do takich negocjacji są jedynie opozycyjne ugrupowania polityczne i stronnictwa. Zagrożono cofnięciem poparcia dla "Solidarności" w przypadku uznania przez nią kierowniczej roli PZPR, Stwierdzono także, że wszelkie uzgodnienia z władzami mogą być zniweczone przez nastawionych radykalnie robotników Wybrzeża i Śląska, gdzie wg ......... i dojrzewa nowa fala strajków.

W wyniku dalszej dyskusji odmówiono udzielenia nieograniczonego mandatu grupie negocjacyjnej, z wyjątkiem żądania legalizacji "Solidarności". Wszelkie inne ustalenia mogą być podejmowane jedynie na osobistą odpowiedzialność negocjatorów.

Wśród dokonanych uzgodnień wyróżnić należy zamierzenie zinstytucjonalizowania porozumienia struktur opozycyjnych, które wzięły udział w spotkaniu oraz dążenie do powołania wspólnego "funduszu na rzecz demokracji" i wspólnego przedstawiciela zagranicznego.

Zebranie skończyło się przyjęciem komunikatu o treści:

"W dniu 13 października 1988 roku odbyło się w Warszawie spotkanie przedstawicieli Duszpasterstwa Ludzi Pracy "Wola", Federacji "Wyzwolenie", Konfederacji Polski Niepodległej, Liberalno-Demokratycznęj Partii "Niepodległość", Polskiej Partii Socjalistycznej, Ruchu Młodej Polski, "Solidarności Walczącej", środowiska "Przeglądu Politycznego" oraz innych osób z różnych, niezależnych środowisk społecznych i politycznych oraz Zespołu środowiska Armii Krajowej, W spotkaniu uczestniczyła delegacja Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ "Solidarność". W związku ze zbliżającymi się obradami "okrągłego stołu" zebrani przedstawili swoje stanowiska, wyrażając pełne poparcie dla odbudowy legalnej działalności NSZZ "Solidarność" i przywrócenia pełnego pluralizmu związkowego, Warszawa, 13 października 1988."

Następne spotkanie w tym samym składzie ma zorganizować ............ i ............ Planowane ono jest na koniec października lub początek listopada br.

W związku z obradami "okrągłego stołu" aktywizują się coraz bardziej działacze różnych struktur. M. in. znany działacz i organizator nielegalnego wydawnictwa "Most" .......... zajmuje się aktualnie przygotowywaniem dokumentów zawierających dane dot. dziennikarzy, którzy po 13 grudnia 1981 r. zostali! zwolnieni z pracy. Zamiarem tych działań jest przedstawienie w trakcie rozmów przy "okrągłym stole" sytuacji dziennikarzy w ostatnich latach. ........... przewiduje, że lista ta będzie obejmować kilkadziesiąt osób zatrudnionych przed 13 grudnia nie tylko w redakcjach pism, ale również w radiu i telewizji

Otrzymuje:

UWAGI:

Franciszek Milwid - Jerzy Jackl

Jan Proskura - Stanisław Plewako.

Ruch Antykomunistyczny