LDP"N" W RAPORTACH BEZPIEKI 1984-1990 (17)

SOR „ANTYK” - „NASZ RZĄD” PRZECIWKO LDP”N” – czerwiec 1989 – maj 1990

Jedno z dwojga: albo uznajemy rząd premiera Mazowieckiego za „nasz”, a wtedy okazuje się, że „nasi” w najlepsze inwigilowali nadal przez rok apozycję niepodległościową, albo premier Mazowiecki nie bierze odpowiedzialności za te działania, ale wtedy to nie był żaden „nasz” - tylko rząd Kiszczaka, w którym Mazowiecki pełnił rolę premiera przez Kiszczaka mu wyznaczoną. Innym rozwiązaniem jest przyjęcie, iż był to rząd bezpieki i agentury, ale wówczas również nie był „nasz”, chyba że ktoś się utożsamia z Uzbekistanem.

Warszawa 7 czerwca 1989 r.

TAJNE egz. poj.

NOTATKA SŁUŻBOWA

W dniu dzisiejszym przed gmachem Ambasady CHRL w Warszawie na ul. Bonifraterskiej w trakcie trwania akcji protestacyjnej prowadzonej przez członków PPS-RD, RSA i WiP protestujących protestujących-ko wydarzeniom na pl. Tienanmen w Pekinie rozrzucono ulotki sygnowane przez Liberalno-Demokratyczną Partię „Niepodległość”, zawierające protest p-ko wydarzeniom w Chinach. Ulotka w załączeniu.

Inspektor Wydz. III-2 Ppor. Andrzej Szymaniak

Warszawa 10 listopada 1989 r.

TAJNE egz. pojed.

NOTATKA SŁUŻBOWA

Dot. Liberalno-Demokratycznej Partii „Niepodległość” zamieszczony w miesięczniku „Reporter” w artykule pt. „Opozycja w PRL”.

Liberalno-Demokratyczna Partia „Niepodległość” powstała 11 listopada 1984 r. po przekształceniu się z organizacji „Niepodległość”. Bieżącym zadaniem partii ma być rozbudzenie świadomości politycznej społeczeństwa polskiego. Partia traktuje odzyskanie niepodległości jako zasadniczy cel działań politycznych, podkreśla konieczność organizacji społeczeństwa i gospodarki w oparciu o praktykę współczesnego „demokratycznego kapitalizmu”, propaguje współpracę zniewolonych przez Związek Sowiecki narodów Europy Środkowo-Wschodniej w dążeniu do niepodległości, wolności i demokracji. W 1985 r. w LDP-„N” doszło do rozłamu na skutek którego przedstawiciele oddziałów gdańskiego, lubelskiego, małopolskiego i wielkopolskiego wykluczyli z LDP-„N” grupę warszawską.

Ppor. Andrzej Szymaniak

Warszawa dnia 21 grudnia 1989 r

TAJNE Egz. nr. ...

NOTATKA SŁUŻBOWA

Liberalno-Demokratyczna Partia "Niepodległość" (LDP"N") powstała na bazie środowiska wydającego pismo "Niepodległość"(założone przez Jerzego Targalskiego w 1982 roku) w dniu 11 listopada 1984 roku. Powołanie partii spowodowało równocześnie rozłam w partii i ostatecznie podział na dwie frakcje w 1986 roku. Utworzono wtedy: LDP-"N" i grupę pisma "Niepodległość" zwaną także Organizacją Liberalnych Demokratów "Niepodległość". Na czele partii stoi Rada Polityczna. Do podstawowych założeń-programowych należy zaliczyć: walkę o wolność rozumianą jako wolność indywidualną, odzyskanie niepodległości oraz wprowadzenie ustroju demokratycznego opartego na zasadach liberalizmu. LDP-N dąży do integracji polskiej opozycji ustrojowej, w tym celu proponują powołanie Ruchu na rzecz Przywrócenia Demokracji. Jednocześnie optują za powołaniem na emigracji Zjednoczonego przedstawicielstwa Polaków. Założenia programowe oparte są na doktrynie skrajnego antykomunizmu i nienawiści do ZSRR. Droga do odzyskania niepodległości wiedzie przez rozbicie systemu komunistycznego i powołanie wolnych państw nadbałtyckich: Łotwy, Litwy, Estonii, Białorusi i Ukrainy. Jednym z głównych -zadań opozycji to pomoc tym narodom i ich niezależnym organizacjom w dziele zjednoczenia w walce z komunizmem i. przywrócenie niepodległości tym narodom. W tym duchu opowiadają się za utworzeniem przymierza państw Europy Wschodniej i Środkowej. Po wyzwoleniu wiodącą rolę ma odgrywać Polska.

LDPN podpisała umowę o współpracy z "Solidarnością Walczącą" i skłania się do utrzymywania ścisłych stosunków z Konfederacją Polski Niepodległej. Wyraziła wstępną zgodę na wejście do Tymczasowej Komisji Stronnictw Niepodległościowych. W 1987 roku LDP-N weszła w skład Tymczasowego Porozumienia Organizacji Niezależnych Małopolski. Działalność partii koncentruje się na akcjach ulotkowych. LDP"N" wydaje następujące pisma: "Niepodległość", "Krakus", "Gazeta Polityczna", "Biuletyn Polityczny", "ABC-Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne", "Strzecha", "Orientacja na prawo", "Contra" i "Contra-Biuletyn Informacyjny".

W dniu 11.02.1989 roku podczas spotkania przedstawicieli LDP-N z Gdańska, Warszawy, Poznania i Krakowa podjęto decyzję o rozwiązaniu dotychczas istniejących: Rady Politycznej (oddziały Lublin, Warszawa i Poznań) i Tymczasowej Rady Politycznej (oddziały Gdańsk i Kraków). Powołano nową Radę Polityczną w składzie: Jerzy Berger, Robert Pawłowski, Piotr Tarnowski i Jakub Wiślicki. Ustalono, że LDP-N obecnie tworzą następujące grupy: Oddział warszawski, oddział wielkopolski, Klub Konserwatywnych liberałów z Krakowa oraz Klub Konserwatywnych Liberałów z Gdańska.

Na terenie Warszawy liderem LDP-N pozostaje Robert Pawłowski - pseudonim Piotra MAJCHRZAKA, który ponadto według niepotwierdzonych informacji wchodzi w skład kierownictwa Niepodległościowej Partii "Solidarność". Skupia wokół swojej osoby ok. 10 osób. Podejmowana w ramach Porozumienia Partii Niepodległościowych współpraca z innymi ugrupowaniami politycznymi, w tym również z "Solidarnością Walczącą" nie przynosi większych rezultatów. Dotychczas przejawiała się ona w organizowaniu akcji ulotkowych zawierających wspólne oświadczenia. Ewentualna obecność P. MAJCHRZAKA w NP"S" może świadczyć o zaniechaniu tej współpracy i podjęciu przez niego nowej inicjatywy co do dalszej działalności.

Inspektor Wydz. OKPP [Ochrony Konstytucyjnego Porządku Państwa] ppor. Andrzej Szymański

Warszawa, dn. ... maja 1990 r.

TAJNE Egz. pojedynczy

ANALIZA

materiałów operacyjnych SOR krypt. "ANTYK" nr.rej.40230.

W dniu 04.04.1984 r. Wydział III-2 SUSW wszczął sprawę operacyjnego rozpracowania krypt. "ANTYK" na fakt druku i kolportażu pisma pn. "NIEPODLEGŁOŚĆ". Zgodnie z ówcześnie obowiązującym prawodawstwem powodem założenia sprawy było: "nielegalne czasopismo wydawane w kraju".

W toku prowadzenia sprawy ustalonej że, na przełomie września i października 1983 r. grupa osób związanych z redakcją pisma "Niepodległość" podjęła działania zmierzające do utworzenia partii politycznej.

W dniu 11.11.1984 r. na bazie środowiska skupionego wokół pisma "Niepodległość" powołano Liberalno-Demokratyczną Partię "Niepodległość" (L-DP"N"). Powołanie partii równocześnie spowodowało rozłam w tym środowisku i ostatecznie na przełomie 1985 i 1986 r. podział na dwie frakcje. Powstały wtedy L-DP"N" i grupa pisma "Niepodległość" zwaną także organizacją Liberalnych Demokratów "Niepodległość".

Liberalno-Demokratyczna Partia "Niepodległość" za główny cel działania postawiła sobie walkę z komunizmem odrzucając dialog z przedstawicielami ówczesnych władz, walkę o wolność i odzyskanie niepodległości oraz o wprowadzenie ustroju demokratycznego na zasadach liberalizmu.

W lutym 1989 r. doszło do spotkania przedstawicieli L-DP"N" z terenu całego kraju. Podczas spotkania rozwiązano Radę Polityczną L-DP"N" i pozostałe struktury partii i powołano nową Radę Polityczną w składzie: Jerzy Berger, Robert Pawłowski, Piotr Tarnowski i Jakub Wiślicki. Ustalono, że L-DP"N" tworzą następujące grupy: Oddział Warszawski, Oddział Wielkopolski, Klub Konserwatywnych Liberałów z Krakowa oraz Klub Konserwatywnych Liberałów z Gdańska.

Na terenie Warszawy liderem L-DP"N" jest Robert Pawłowski pseudonim: 40600 MAJCHRZAK Piotr s. Zdzisław Anna Popiel ur. 1953.05.20 w Warszawie zam. Warszawa ul. Przybyszewskiego 31 m. ...

Wokół jego osoby skupionych jest ok. 10 osób tworzących Oddział Warszawski LDP”N”. Dotychczasowa działalność Oddziału Warszawskiego LDP”N” nie uzyskała większego poparcia społecznego i koncentrowała się na druku i kolportażu własnych wydawnictw, sporadycznie organizowanych akcjach ulotowych i wydawaniu wspólnych oświadczeń z innymi ugrupowaniami.

Obecnie przy dokonywaniu oceny działalności Liberalno-Demokratycznej Partii "Niepodległość" należy stwierdzić, że w wyniku dokonanych zmian w sferze życia społeczno-politycznego w kraju oraz dokonanych zmian w prawodawstwie m. in. legalizacji działalności wszystkich ugrupowań społecznych i politycznych dalsze prowadzenie sprawy operacyjnego rozpracowania krypt. „Antyk” dot. działalności LDP”N” nie jest celowe.

W związku z powyższym proponuję sprawę operacyjnego rozpracowania krypt. „ANTYK” zakończyć i złożyć w archiwum Wydziału „C” KSP z powodu braku przydatności operacyjnej.

Inspektor Wydz. OKPP [Ochrony Konstytucyjnego Porządku Państwa] ppor. Andrzej Szymaniak

Ruch Antykomunistyczny