1997

3 stycznia 1997 r. – pierwsza demonstracja SDS z żądaniem, żeby BSP zrezygnowała z utworzenia rządu.

10 stycznia 1997 r. – protest przed Zgromadzeniem Narodowym (posłowie nie mieli możliwości opuszczenia gmachu). Opozycja staje na czele tego protestu, ale prawda jest taka, że ludzie protestowali, ale nie popierali opozycji. Protest skończył się napadem na gmach Parlamentu – było to po 21 g. w nocy, później policja rozpędziła demonstrantów. Trzeba zaznaczyć rolę polityków SDS, którzy jeszcze przed napadem wzywali do spokoju i by tłum pozwolił, aby posłowie się rozeszli po domach. Wtedy odznaczyła się trójka polityków SDS, którzy byli potem czołowymi mężami stanu – Iwan Kostow (wtedy prezesem RK SDS), Stefan Sofijański (dwukrotny burmistrz Sofii) i nowowybrany prezydent Petyr Stojanow. (not. A.R).

styczeń 1997 r. – kryzys polityczny i finansowy w Bułgarii. Dolar osiągnął 2000 lewów, a w lutym – 3000 lw., z poziomu 65 lewów. Inflacja rosła w ciągu godziny. Toczyły się negocjacje w kręgach BSP. Trzeba zaznaczyć, że wszystko to działo się w sytuacji wielkiego napięcia społecznego, blokady całego miasta, strajku kierowców komunikacji miejskiej, prawdziwej blokady na szosach. Strajki i blokady były również w innych miastach – Dupnica (blisko Sofii – szosę do Sofii zablokowano), Płowdiw, Haskowo i inne. Ludzie z całej Sofii co dzień, ze swoimi dziećmi, przez cały ten miesiąc pokojowo demonstrowali. Blokady trwały do momentu zrezygnowania przez BSP z utworzenia nowego rządu – do 4 lutego. Usunięcie od władzy BSP poprzez protesty społeczne można nazwać „bułgarską rewolucją aksamitną”. Bułgarzy w końcu uświadomili sobie, że bez zdecydowanych reform ekonomicznych nie uda się wyjść z kryzysu.

21 stycznia 1996 r. –Petyr Stojanow objął prezydenturę. Jeszcze przed tym Stojanow chodził po barykadach, żeby uspokajać ludzi, studentów i mówić im, że trzeba „zamknąć już fabrykę iluzji”.

4 lutego 1997 r. – BSP, a personalnie Nikołaj Dobrew, rezygnuje z utworzenia rządu, siły polityczne za pośrednictwem prezydenta Stojanowa osiągają porozumienie o odbyciu się przedterminowych wyborów parlamentarnych w kwietniu tego samego roku. Największą rolę ze strony BSP w osiągnięciu kompromisu politycznego, a w tym przypadku – spokoju społecznego, odegrał nie żyjący już poseł Nikołaj Dobrew .

12 lutego 1997 r. – prezydent P. Stojanow mianuje rząd ekspertów, na czele którego staje Stefan Sofijański, rozwiązuje 37 ZN i ogłasza przedterminowe wybory parlamentarne na 19 kwietnia tego samego roku.

15-16 lutego 1997 r. – 9 konferencja krajowa SDS, Iwan Kostow został ponownie wybrany na prezesa SDS.

17 lutego 1997 r. – rząd Stefana Sofijańskiego ogłasza życzenie Bułgarii przystąpienia do NATO, co znajduje swoje poparcie również u prezydenta P. Stojanowa.

22 lutego 1997 r. – została założona nowa formacja polityczna Bułgarska Eurolewica (BEL) z prezesem Aleksandyrem Tomowem.

17 marca 1997 r. – rząd ekspertów podpisuje Memorandum z MFW o kontynuacji jego działalność w Bułgarii.

19 kwietnia 1997 r. – odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne, które wygrał ODS (Obedineni Demokraticzni Sili).

21 maja 1997 r. – premierem zostaje Iwan Kostow.

1 lipca 1997 r. – związano kurs bułgarskiego lewa z niemiecką marką w stosunku 1 DM = 1000 lw.

24 lipca 1997 r. – MFW zwalnia drugą transzę pożyczki dla Bułgarii w wysokości 140 mln. dolarów.

22 września 1997 r. – Sąd Konstytucyjny uchwalił kodeks o dostępie do archiwów byłej „Dyrżawnej sigurnosti”.

9 października 1997 r. – w Strassburgu prezydent P. Stojanow podpisuje w imieniu Bułgarii ramową konwencję o mniejszościach narodowych.

6 listopada 1997 r. – Sąd Konstytucyjny odrzuca decyzję ZN o mianowaniu nowych dyrektorów Bułgarskiej Telewizji i Bułgarskiego Radia.