BIAŁORUŚ

 

 

Obecnie obowiązująca flaga państwowa, wzorowana na Białoruskiej SRR

 

 

Białoruś (Biełaruś) jest podzielona na sześć obwodów (abłasciej): brzeski, grodzieński, homelski, miński, mohylewski i witebski. Obwody dzielą się na powiaty (rajony).

Stolica - Miensk (Mińsk).

Główne Miasta - Połack (Połock), Nawopołack (Nowopołock), Wiciebsk (Witebsk), Orsza, Maładzieczna (Mołodeczno), Barysau (Borysów), Mahilou (Mohylew), Homiel (Homel), Harodnia (Grodno), Nawahrudak (Nowogródek), Baranawiczy (Baranowicze), Słuck, Babrujsk (Bobrujsk), Biarescie (Brześć), Pinsk (Pińsk), Mozyr (Mozyrz).

Herb - Pahonia - rycerz ze wzniesionym mieczem w ręku na wspiętym koniu. Tylko'szczegóły heraldyczne różnią herb białoruski od litewskiego.

Barwy narodowe - czerwony pas na białym tle.

 

Święto narodowe - 25 marca, rocznica ogłoszenia niepodległości i utworzenia Białoruskiej Republiki Ludowej w 1918 roku.

Obszar - 207 600 km2.

Liczba ludności
- 10280000 (1992), w tym: 77,9% Białorusi-nów: około 1,6 miliona rosyjskojęzycznych i około 6,4 miliona biało- ruskojęzycznych, 4,1% (418 tysięcy) Polaków białorusko-, polsko- i rosyjskojęzycznych, 13,2% (1,342 miliona) Rosjan, 2,9% (291 ty- sięcy) Ukraińców, 1,1 % (1,12 tysięcy) Żydów i 7 tysięcy Litwinów (dane procentowe według spisu z 1989 roku). Ponad 2 miliony Białorusinów mieszka na białoruskich terenach etnicznych, które znajdują się poza granicami Republiki Białoruskiej: w Rosji na Briańszczyźnie, Smoleńszczyźnie i Pskowszczyźnie, na Łotwie na Dźwińszczyźnie (około połowy ze 120 tysięcy Białorusinów łotewskich), na Litwie na Wileńszczyźnie (63 tysiące), w Polsce na Białostocczyźnie (200 tysięcy), na Ukrainie, w tym na Polesiu wzdłuż granicy z Białorusią i w ukraińskich ośrodkach przemysłowych (440 tysięcy) oraz jako emigranci we wszystkich republikach byłego ZSRS.

Religia - 1,5 mln Białorusinów i 400 tys. Polaków należy do Kościoła rzymskokatolickiego (według innych danych jedynie 300 tysięcy Białorusinów i 400 tysięcy Polaków), 500 tysięcy Białorusinów należy do Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, reszta Białorusinów jest bezwyznaniowa lub należy do licznych kościołów protestanckich. W 1991 roku zaczęto rejestrować pierwsze wspólnoty grekokatolickie, które podporządkowały się metropolii unitów ukraińskich. Historia