REZOLUCJE

Głuchołazy, dn. 7.12.2008 r.

Rezolucja II Konferencji Porozumienia Organizacji Niepodległościowych
w sprawie polskiej polityki wschodniej

Uczestnicy II Konferencji Organizacji Niepodległościowych wyrażają stanowczy sprzeciw wobec polityki Unii Europejskiej w stosunku do Rosji. Nie można powracać do relacji partnerskich w czasie, kiedy Rosja nie wywiązuje się z umowy, w której zobowiązała się do wycofania swych wojsk z Gruzji na linię sprzed inwazji z sierpnia 2008 r.
W związku z tym Rząd Rzeczypospolitej Polskiej powinien dołożyć wszelkich starań, by przekonać ośrodki decyzyjne Unii Europejskiej, że warunkiem wznowienia negocjacji z Rosją jest wywiązywanie się Rosji ze swych zobowiązań.

Rezolucja II Konferencji Porozumienia Organizacji Niepodległościowych
w sprawie geotermii

Porozumienie Organizacji Niepodległościowych opowiada się za wykorzystaniem zasobów geotermalnych w Polsce, co znacznie obniży koszty pozyskiwania energii. W związku z tym wyrażamy poparcie dla budowy i zagospodarowania przez Fundację Lux Veritatis odwiertu geotermalnego w Toruniu, jako przedsięwzięcia niezwykle cennego dla rozwoju polskiej energetyki.
Zwracamy się do Rządu Rzeczpospolitej Polskiej o przywrócenie Fundacji Lux Veritatis środków finansowych przyznanych na realizację tego projektu.

Rezolucja II Konferencji Porozumienia Organizacji Niepodległościowych
w sprawie poszanowania wolności słowa i innych swobód obywatelskich

Porozumienie Organizacji Niepodległościowych z niepokojem stwierdza, że dotychczas nie został zrealizowany pkt 3 Porozumień Sierpniowych z 1980 roku dotyczący wolności słowa.
Pomimo konstytucyjnie zagwarantowanej wolności słowa dostęp do mediów osób i organizacji o orientacji niepodległościowej i patriotycznej jest maksymalnie ograniczany.
Jednocześnie protestujemy przeciwko zniekształcaniu przez media obrazu rzeczywistości politycznej i społecznej.
Za szczególnie szkodliwe uważamy łączenie w wiadomościach informacji z komentarzem oraz częste zniekształcanie informacji.
Protestujemy również przeciwko ograniczaniu swobody działalności twórczej poprzez przypominającą praktyki z czasów PRL reglamentację środków finansowych i dostępu do mediów.
Z powodów politycznych ograniczana jest administracyjnie swoboda zgromadzeń. Przykładami takich działań są ostatnio podjęte decyzje :
- starosta raciborski uniemożliwił spotkanie młodzieży szkolnej z Anną Walentynowicz w domu kultury;
- pod naciskiem partyjnych władz Platformy Obywatelskiej Prezydent Opola cofnął zgodę na spotkanie mieszkańców ze Sławomirem Cenckiewiczem w ratuszu;
- burmistrz Głuchołaz wycofał się w ostatniej chwili z udostępnienia sali domu kultury na konferencję Porozumienia Organizacji Niepodległościowych.
Obiekty użyteczności publicznej muszą służyć społeczeństwu niezależnie od orientacji politycznej ich dysponentów.