1993

23 marca – wspólne oświadczenie prezydentów Estonii, Lennarta Mewiego, Litwy, Algirdasa Brazauskasa i przewodniczącego Rady Najwyższej Łotwy, Antonina Gorbunovsa o poparciu dla wprowadzenia rzadów prezydenckich przez Borysa Jelcyna.

15 marca - dokument „Podstawy obrony narodowej” opracowany przez ministerstwo obrony, w latach 1993-1997 był on „intelektualną ramą ogólnoestońskiej dyskusji na temat bezpieczeństwa narodowego. Zasadniczymi elementami polityki bezpieczeństwa były: koncepcja obrony totalnej, jednostki Estońskich Sił Obronnych (armii z poboru powszechnego i rezerwistów), oddziały obrony terytorialnej – Estońskiej Ligi Obrony.

14 maja – Estonia w Radzie Europy.

21 czerwca - ustawa o obcokrajowcach-rezydentach. Odtąd cudzoziemiec mieszkający w Estonii miał mieć rok na złożenie prośby o pobyt stały. Takie zezwolenie miał odnawiać co 5 lat. Takiego prawa odmówiono zawodowym wojskowym, zwolnionym do rezerwy i ich rodzinom oraz osobom, które dopuściły się działalności na szkodę interesów lub reputacji państwa.

16-17 lipca – referenda w kwestii utworzenia autonomicznych okręgów Estońskich dla nie-Estończyków przeprowadzone w rejonie Narwy, Sillamae, Kotla-Jarve. Uznane za nielegalne przez władze estońskie.

11 sierpnia - oficjalnie zarejestrowano Estońską Apostolską Cerkiew Prawosławną (EACP) w Estonii, po tym jak Emmanuel Kirss, Aitals Sarapik i II sekretarz synodu sztokholmskiego Henno Tosso, wydali deklarację w sprawie restytuowania emigracyjnej EACP. Estońskie ministerstwo spraw wewnętrznych odmówiło natomiast rejestracji Cerkwi, powiązanej z patriarchatem moskiewskim, która chciała przyjąć identyczna nazwę i przejąć tym samym przedwojenne dobra materialne. W ten sposób doszło do podziału wśród wyznawców prawosławia na członków następczyni emigracyjnej EACP a Cerkwi podległej Patriarchatowi moskiewskiemu z biskupem Korneliuszem na czele.

10 września – jednodniowa pielgrzymka Jana Pawła II do Tallina.

13 września - premierzy Litwy, Łotwy i Estonii podpisali porozumienie bałtyckie o wolnym handlu z Unią Europejską.

5 października – wspólne oświadczenie prezydentów republik o poparciu dla prezydenta Jelcyna w konflikcie z parlamentem rosyjskim

17 października – wybory samorządowe. O wiele większe poparcie zyskują kandydaci zrzeszenie w lokalnych organizacjach, niż z partii ogólnonarodowych. Spośród nich największym poparciem cieszyła się Pro Patria.

23 listopada –rząd wydał dekret, na mocy którego zezwolono emerytom wojskowym na ubieganie się do 12 lipca 1994 r. o pozwolenie na pobyt stały, o ile przeszli na emeryturę przed 20 sierpnia 1991 r. i byli urodzeni przed 1 stycznia 1930 r. Warunkami ubiegania się o pobyt stały były również sytuacje, gdy współmałżonek lub nieletnie dziecko miało obywatelstwo estońskie, a także, gdy ich obecność w Estonii została uznana przez rząd estoński za konieczną. Podania miały być rozpatrywane indywidualnie