PUTIN PRZECIW REWIZJI ABM

“The Washington Times” z 5.06.2000, Andrew Cain; Zdecydowane stanowisko Putina wobec sytemu obrony przeciwrakietowej. Autor omawia sprzeciw rosyjski wobec rewizji traktatu ABM.

Autor artykułu analizuje efekty właśnie zakończonej wizyty prezydenta Clintona w Moskwie. Cain zwraca uwagę przede wszystkim na fakt, iż Putin zdecydowanie odrzucił możliwość wprowadzenia poprawek do rosyjsko-amerykańskiego układu ABM z 1972 r., które pozwoliłyby na zainstalowanie amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej na Alasce. “Jesteśmy przeciwni wprowadzeniu lekarstwa, które jest gorsze niż choroba” – skomentował propozycję Clintona prezydent Rosji. Putin dodał, że zmiany w układzie ABM spowodowałyby naruszenie rosyjsko-amerykańskiej militarnej równowagi i mogłoby wywołać nowy wyścig zbrojeń.

Jednocześnie Cain wskazuje na pozytywne efekty rozmów rosyjsko-amerykańskich w kwestii kontroli zbrojeń. Prezydenci USA i Rosji zgodzili się na utworzenie centrum wczesnego ostrzegania w Moskwie, gdzie amerykańscy i rosyjscy wojskowi będą wymieniać informacje o ewentualnych nuklearnych zagrożeniach. System wczesnego wykrywania będzie pierwszym, na tak szeroką skalę, przedsięwzięciem w którym współpracować będą USA i Rosja. Prezydenci przedyskutowali również kwestię utrzymania strategicznej stabilności szczególnie w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony państw trzecich np. Korei Północnej. Określono również plany, rozłożonej na 20 lat, zredukowania przez każdą ze stron 34 ton broni zawierającej radioaktywny pluton. Autor artykułu zwrócił uwagę na fakt, iż Clinton, który odwiedził Moskwę tuż przed końcem swojej prezydenckiej kadencji, określił Putina jako polityka, który jest w stanie zbudować silną, dobrze prosperującą Rosję, w poszanowaniu prawa, zachowując wszelkie wolności i pluralizm. Ze swej strony, Putin zadeklarował poparcie dla nowego prezydenta USA, podkreślając, iż zarówno z obecnym wiceprezydentem Alem Gore jak też z kandydatem Republikanów George`m Bush`em- juniorem Rosja jest gotowa współpracować. Zdaniem autora artykułu, brak wiążących efektów w rozmowach na temat systemu obrony przeciwrakietowej, daje wolną rękę następcy Clintona i możliwość przedstawienia Rosji własnego, nowego projektu.

Archiwum ABCNET 2002-2010