AFERA SPAG

Dziennik francuski „Le Monde” z dnia 25 maja 2000, Agathe Duparc (z Władimirem Iwanidze); Nazwisko Putina pojawia się na marginesie afery prania brudnych pieniędzy w Lichtensteinie. Autor omawia powiązania prezydenta Putina ze światem mafii Petersburga i podejrzaną firmą zachodnią SPAG.

Według informacji zebranych przez „Le Monde”, Władimir Putin pozostawał aż do swego wyboru konsultantem niemieckiej firmy handlu nieruchomościami St Petersburg Immobilien und Beteiligungs AG, utworzonej w 1992 roku z inicjatywy merostwa Petersburga, które posiadało w niej udziały. Firmą zarejestrowaną we Frankfurcie, petersburskimi filiami której kieruje zaufany człowiek Putina, zainteresował się niemiecki i austriacki wymiar sprawiedliwości.

W 1994 roku zacytował ją raport BND (wywiad niemiecki) poświęcony Lichtensteinowi - europejskiemu centrum prania brudnych pieniędzy. Jeden z założycieli i kierownik SPAG, Rudolf Ritter, adwokat i brat ministra gospodarki Lichtensteinu, został określony w raporcie jako agent „kartelu narkotykowego” kolumbijskich braci Ochoa i mafii rosyjskiej. Ritter uruchomił sieć spółek-krzaków celem prania brudnych pieniędzy. „Przestępcy rosyjscy przekazują za pośrednictwem banku rumuńskiego (IRB) fundusze celem nabycia nieruchomości w Rosji, z czego Ritter czerpie zyski. Jest on też posiadaczem większościowego pakietu akcji SPAG, za pośrednictwem którego są nabywane nieruchomości”. 13 maja Ritter był przesłuchiwany w Vaduz, stolicy Księstwa w ramach akcji prowadzonej razem z austriacką brygadą finansową. Dziś, razem z 4 innymi osobami, przebywa w więzieniu pod zarzutem „powiązań z mafią”.

Administracja prezydenta Rosji oświadczyła, że Putin nigdy nie otrzymywał od SPAG wynagrodzenia i nie pracował jako doradca. Obecny dyrektor SPAG, Markus Rese, wyjaśnił telefonicznie korespondentowi „Le Monde”, iż Putin przez kilka lat, aż do 23 marca 2000 roku, pracował jako konsultant. Co więcej, Putin pracował bezpłatnie, a razem z nim dla SPAG trudził się obecny minister rozwoju gospodarczego Herman Gref.

Dziś nie można ocenić prawdziwej roli odgrywanej przez Putina w spółce niemieckiej. Człowiek bliski Putinowi, Władimir Smirnow kieruje od 1994 roku dwoma filiami SPAG w Petersburgu: Znamenskaja i Inform-Future. Smirnow niedawno przyznał, iż poznał Putina we Frankfurcie w 1991 roku i odtąd oboje stali się przyjaciółmi i spędzają razem wakacje na jeziorze Ładoga.

W 1994 roku, kiedy Putin był zastępcą mera Petersburga kontrolującym zagraniczne inwestycje, Znamenskaja realizowała projekt budowy centrum handlowego na starym mieście. Inwestycja ma zakończyć się w 2001 roku i wymaga wkładu z zagranicy od 80 do 100 mld dolarów. SPAG otrzymał status jedynego inwestora zagranicznego zajmującego się dużymi projektami budowlanymi w mieście Smirnow jest znany jako dyrektor generalny „Petersburskiej Kompanii Naftowej” (PTK), która posiada qausimonopol na sprzedaż benzyny, a więc jednego z najbardziej skryminalizowanych sektorów miasta.

Od lipca 1998 Smirnow pracuje razem z Władimirem Kumarinem, alias Kum, obecnie Władimirem Barsukowem, swoim zastępcą w PTK. Został on zidentyfikowany przez policję rosyjską jako szef gangu z Tambowa i był więziony w latach 1990-1993 za wymuszanie haraczy. Barsukow w listopadzie 1999 roku był jednym z czterech członków zarządu filii Znamenskaja.

Archiwum ABCNET 2002-2010