OPINIA PUBLICZNA CONTRA MEDIA

Dobrze pamiętamy wypowiedzi polityków PO i przychylnych im mediów, wieszczących powołanemu właśnie rządowi Marcinkiewicza szybką utratę popularności i niechlubny upadek. Skończy jak Olszewski – dało się słyszeć w sejmowych kuluarach. A pomóc w tym miały, teoretycznie niezależne, media. Okazuje się jednak, że kierownictwo PiS wyciągnęło wnioski z wydarzeń 1992 r. I zaskakująco sprawnie ten rząd radzi sobie w sytuacji mniejszości w Sejmie i zajadłej nagonki socliberalnych mediów.

Okazuje się, że premier i jego ministrowie doceniają rolę środków masowego przekazu i o swój wizerunek dbają chyba najlepiej ze wszystkich dotychczasowych rządów po 1989 r. Według najnowszego badania CBOS, 50 proc. dorosłych Polaków zalicza się do zwolenników rządu Kazimierza Marcinkiewicza - o 6 pkt proc. więcej niż w grudniu (przeciwnicy, to tylko 10%). Od chwili powołania tego rządu jego notowania rosną. I to pomimo nieprzychylnej postawy mediów. Po raz pierwszy więc chyba rząd zdobywa poparcie tym, co robi, a nie traci powolnie sympatii społecznej udzielonej na kredyt w chwili powstania. W czym tkwi tajemnica tego sukcesu? Mnóstwo powiedziano i napisano już o wiarygodności rozmaitych sondaży. Głównie napisano źle – przynajmniej po prawej stronie. Pamiętając o tym, przyjrzyjmy się jednak temu, jak skutecznie ten rząd, ten prezydent i ta partia rządząca trafiają w przekonania Polaków.

Czy podzielasz ocenę III RP z orędzia L. Kaczyńskiego?

TAK – 78%

NIE – 10%

Czy potrzeba nowej konstytucji?

TAK – 44%

NIE – 36%

źr. TNS OBOP

Jak oceniasz ogólną sytuację w Polsce?

41% - dobrze

40% - źle

(po raz pierwszy od 1998 oceny pozytywne przewyższyły negatywne)

źr. CBOS.

Czy wprowadzenie sądów 24-godzinnych poprawi bezpieczeństwo w kraju?

TAK – 83%

NIE – 13%

źr. Pentor Resarch International

Czy powołanie specjalnego urzędu antykorupcyjnego jest potrzebne?

TAK – 69%

NIE – 20%

źr. CBOS

Czy odtajnienie dokumentów Układu Warszawskiego było słuszną decyzją?

TAK – 51%

NIE – 23%

(Decyzję ministra Radosława Sikorskiego jako słuszną najczęściej oceniają najmłodsi badani - 63 proc.).

źr. CBOS

Czy polityka obecnego rządu stwarza szansę na poprawę sytuacji gospodarczej w Polsce?

TAK – 56% badanych (+8% od grudnia)

NIE – 23% (-6%)

źr. CBOS

Na koniec warto jeszcze podkreślić, że posunięcia i projekty rządzącego obozu to realizacja od dawna postulowanego programu. Nie są to typowe zagrania „pod publiczkę”, mające na celu jedynie przypodobanie się społeczeństwu. Jaki z tego wniosek? Ano optymistyczny dla PiS – bo realizując konsekwentnie swój program, ta ekipa rządząca spełni oczekiwania większości Polaków. I zbierze później tego owoce. Oby tak dalej!

Autor publikacji: 
Archiwum ABCNET 2002-2010: