PREZYDENT TERRORYSTA

Przeciwnicy Iranu dostali kolejny argument o terrorystycznym charakterze tej islamskiej republiki. Jej nowym prezydentem został Mahmoud Ahmadinejad – zaufany człowiek konserwatywnych ajatollahów, od czasów rewolucji islamskiej jej gorliwy zwolennik i funkcjonariusz reżimu. Lider pokolenia młodych fundamentalistów, chcących powrotu do ideałów i polityki założyciela Republiki Islamskiej Chomeiniego. Wiele wskazuje na to, że także aktywny „państwowy terrorysta”.

Najpierw kilku amerykańskich eks-zakładników z 1979 roku (słynne zajęcie ambasady USA w Teheranie i 440 dni przetrzymywania jej pracowników) rozpoznało w nowym prezydencie Iranu człowieka, który brał aktywny udział w szturmie ambasady a potem przesłuchiwaniu zakładników. Kilka dni później austriacka gazeta „Der Standard” oskarżyła Ahmadinejada o udział w zamordowaniu trzech Kurdów irańskich – działaczy zwalczanej przez Teheran Demokratycznej Partii Kurdystanu. Do zabójstwa doszło w 1989r. w Wiedniu. Obecne władze irańskie odrzucają oskarżenia, ale jeden z austriackich deputowanych Peter Pilz twierdzi, że Austria posiada dowody świadczące o udziale obecnego irańskiego prezydenta w przygotowaniach do zamachu na życie Kurdów. Później austriackie MSW podało, że otrzymało ten materiał dowodowy. Dotychczasowa kariera Ahmadinejada nie wyklucza, że stawiane mu zarzuty są prawdziwe.

STUDENT

W 1979 roku Ahmadinejad został przedstawicielem studentów ze stołecznego Uniwersytetu Elm-o Sanaat w Biurze Umacniania Jedności Między Uniwersytetami i Seminariami Teologicznymi (OSU). OSU została zorganizowana przez ajatollaha Mohammada Behesztiego – wówczas najbliższego współpracownika Chomeiniego. OSU odegrała kluczową rolę w zajęciu ambasady USA w listopadzie 1979. W 1980 roku Chomeini rozprawia się z opozycją na wyższych uczelniach (tzw. islamska rewolucja kulturalna). Ahmadinejad i OSU odgrywają pierwszoplanowa rolę w usuwaniu niewygodnych wykładowców i studentów. Wielu z nich zostało aresztowanych, a potem zamordowanych. Uniwersytety zamknięto na trzy lata, a Ahmadinejad wstąpił w szeregi Strażników Rewolucji (IRGC).

BEZPIECZNIAK

Na początku lat 80. Ahmadinejad pracował w departamencie „Wewnętrznego Bezpieczeństwa” IRGC, gdzie zyskał sławę gorliwego śledczego, nie gardzącego torturami. Sprzymierzeńcy odchodzącego właśnie „liberalnego” prezydenta Mohammada Chatamiego ujawnili, że Ahmadinejad przez jakiś czas pracował jako funkcjonariusz dokonujący egzekucji w słynnym więzieniu Evin, gdzie zamordowano tysiące przeciwników fundamentalistycznego reżimu.

KOMANDOS

Rok 1986 – 30-letni Ahmadinejad z doskonałą opinią dotychczasowych zwierzchników, trafia do Specjalnej Brygady Strażników Rewolucji. Zostaje wyższym oficerem w garnizonie Ramazan w pobliżu granicy z Irakiem. Uczestniczy w akcjach komandosów na terenie Iraku, z którym toczy się wojna. Potem bierze udział w terrorystycznych operacjach zleconych przez irańskie władze na terytorium obcych państw. Kiedy powstaje superelitarna jednostka Quds („Jerozolima”), jednym z jej dowódców jest Ahmadinejad. Koordynował szereg skrytobójczych zamachów w Europie i na Bliskim Wschodzie. To wówczas doszło do wiedeńskiego mordu na Kurdach.
POLITYK
Niedługo potem Ahmadinejad trafia do polityki. Lansowany przez konserwatywnych ajatollahów pełni kolejno funkcje gubernatora miast Maku i Khoy, doradcy w ministerstwie kultury islamskiej, znowu gubernatora prowincji Ardebil. Na kilka lat odsunięty od wysokich stanowisk przez „liberałów”. Wielki powrót święci w kwietniu 2003. Zostaje burmistrzem Teheranu. Kilka tygodni temu wygrywa wybory prezydenckie.

Autor publikacji
Archiwum ABCNET 2002-2010