SPISEK MASONÓW?

Proponuję Państwu z jednej strony dla rozrywki, z drugiej zaś w celu podniesienia zakresu własnej wiedzy lekturę artykułu zamieszczonego w "Art. & Business nr 11/2002" umieszczonego tam na stronie 20:

Historia monety

W nowojorskim Sotheby's anonimowy kolekcjoner kupił za 7,59 mln dolarów złotą dwudziestodolarówkę z 1933 roku, która nigdy nie trafiła do obiegu. Jest to najwyższa cena, jaką zapłacono za monetę. Znana pod nazwą „Podwójny orzeł” określana jest też jako „Mona Lisa wśród monet czy Święty Graal numizmatyki.”

Historia złotej dwudziestodolarówki jest sensacyjna. W 1933 roku mennica wybiła 445 tys. podwójnych orłów, gdy nowy prezydent USA Franklin Delano Roosevelt zrezygnował z oparcia dolara na parytecie złota. 445 tys. monet postanowiono przetopić, jednak przy ważeniu odzyskanego żółtego metalu okazało się, że 10 podwójnych orłów nie zostało zniszczonych. Ukradł je główny księgowy mennicy państwowej. Secret Service szybko odnalazła 9 dwudziestodolarówek. Dziesiąty podwójny orzeł odnalazł się dopiero w 1944 r. gdy dyplomaci z ambasady Egiptu w Waszyngtonie poprosili Departament Stanu o zgodę na wywóz monety do Kairu. Wskutek niedopatrzenia urzędnika - zgodę wydano i podwójny orzeł znalazł się w zbiorze króla Faruka - znanego kolekcjonera monet, brzytew i butelek po aspirynie. Secret Service próbowała odzyskać monetę, gdy po obaleniu w 1952 r . monarchii w Egipcie kolekcję Faruka wystawiono na aukcję. Jednak podwójny orzeł zniknął w tajemniczych okolicznościach. Latem 1966 r. brytyjski handlarz numizmatyków Steven Fenton przyniósł złotą dwudziestodolarówkę na spotkanie z kolekcjonerami monet w jednym z nowojorskich hoteli. Kolekcjonerem był jednak agent Secret Service i Fentona aresztowano za paserstwo. Moneta znalazła się w skarbcu World Trade Center w Nowym Jorku. Na trzy tygodnie przed zamachem 11 września wywieziono podwójnego orła do skarbca federalnego w Fort Knox. Secret Service i Fenton osiągnęli w końcu porozumienie: handlarz odzyskał wolność, ale zgodził się na sprzedaż monety i podział zysku z rządem USA. Z 7,6 mln dol. Fenton i rząd USA otrzymali po 3,3 mln a Sotheby's zarobił 1 mln dolarów. Dotychczas najdroższą monetą był dolar amerykański z 1804 r. W 1999 r. zapłacono za niego 4,1 mln dolarów."

Jakie szczęście mieli Amerykanie, bo gdyby nagle nie przeniesiono monety do fort Knox około 20 sierpnia 2001 roku to biedni strażacy i robotnicy musieliby przesiewać przez sitko to co pozostało z WTC. A trwało by to, oj trwało by.

Autor publikacji
Archiwum ABCNET 2002-2010