CZY BĘDZIE PROCES PRZECIW "LA REPUBBLICA"?

Fundacja Paradis Judaeorum zwróciła się do siedmiorga polskich posłów do Parlamentu Europejskiego o pomoc w podjęciu akcji prawnej przeciw dziennikowi „La Repubblica”.

Ignorancja, nie tylko co do prawa, szkodzi. O tym że szkodzi dotkliwie i to wymiarze materialnym powinni się przekonać wszyscy, którzy informując w zagranicznych mediach o Auschwitz, używają określenia „polski obóz”. Tłumaczenia, usprawiedliwienia, wyjaśnienia itp. zmierzające do zdjęcia brzemienia winy ze sprawców podobnych wybryków, słyszeliśmy wielokrotnie. Tym razem proponuję ich analizę zostawić na czas procesu sądowego. Nie odbierajmy chleba adwokatom, którzy mam nadzieję dostaną szansę na wykazanie się przed włoskim trybunałem.

Naturalnie, o ile elita polskich posłów do Parlamentu Europejskiego(elita - z punktu widzenia akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”) pozytywnie odniesie się do mojej wczorajszej propozycji. Szczegóły w poniższej korespondencji.

Data: 28 października 2009 11:34

Pani Lidia Geringer d'Oedenberg
Pan Ryszard Czarnecki
Pan Filip Kaczmarek
Pan Marek Migalski
Pan Tomasz Poręba
Pan Bogusław Sonik
Pan Konrad Szymański

Szanowni Państwo!

Należą Państwo do elitarnej mniejszości polskich eurodeputowanych, którzy mieli odwagę odpowiedzieć twierdząco na zadane we wrześniu b.r. pytanie "czy w sprawie ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem można na Panią/Pana liczyć?"

W związku z tym zwracam się z kolejną propozycją. W dniu wczorajszym wystosowałem do ambasady RP w Rzymie wezwanie do podjęcia zdecydowanej akcji prawnej przeciwko dziennikowi "La Repubblica", w którym - w odniesieniu do KL Auschwitz - pojawiło się sformułowanie "polski obóz zagłady". Szczegóły na ten temat w depeszy KAI:

http://wyborcza.pl/1,91446,7191798,Krakow__przeciwko_okresleniu__polski_...

oraz w moim blogu na forum Salon24.pl:

http://mementomori.salon24.pl/134338,polski-oboz-koncentracyjny-znow-w-e...

Ponawiając zachętę do aktywnego "przypominania o Rotmistrzu", chcę Państwa prosić o pomoc w pociągnięciu do odpowiedzialności dziennika "La Repubblica". Wyrażam przekonanie, że samo uzyskanie sprostowania błędnej / nieprawdziwej informacji prasowej - o co zabiega ambasada RP w Rzymie - w tej sprawie nie wystarczy. Poprzestanie na tym będzie jedynie czymś w rodzaju leczenia objawów ciężkiej choroby.

Twierdzę, że należy do kwestii podejść w sposób bardziej kompleksowy i to na gruncie prawnym. Najwłaściwszym byłoby wytoczenie przed sądem Republiki Włoskiej powództwa o zniesławienie lub zniewagę. Wytoczenie takiego powództwa przez konkretne, wymienione z nazwiska osoby. Wniosek podpisałbym oczywiście ja sam, a także - czego jestem pewien - członkowie Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich oraz wielu "zwykłych" uczestników akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu". Byłoby ze wszech miar wskazane, aby podpisało go również każde z Państwa - polskich eurodeputowanych, którym - jak rozumiem - prawda o Auschwitz i troska o dobre imię Polski również nie jest obojętne.

Ufam, że na gruncie formalnym i osobistym, zechcieliby Państwo również wystarać się o poparcie dla sprawy ze strony Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego (który od 15 kwietnia milczy w odpowiedzi na moje pytania), a także innych - w tym, co szczególnie ważne - włoskich posłów do Parlamentu Europejskiego. Wziąwszy pod uwagę doświadczenia z poprzedniej kadencji, jestem pewien, że i wśród nich uda się znaleźć sojuszników.

Sądzę również, że w tej konkretnej sprawie, warto byłoby również nawiązać współpracę z I sekretarzem ambasady RP w Rzymie, a także z uczestniczącym w naszej akcji - I sekretarzem ambasady RP w Waszyngtonie.

W oczekiwaniu na Państwa odpowiedź łączę wyrazy szacunku.

Michał Tyrpa
Prezes Zarządu
Fundacji Paradis Judaeorum

www.michaltyrpa.blogspot.com
www.witoldsreport.blogspot.com

Do wiadomości:

- Grzegorz Rosengarten - Prezes Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich
- Wojciech Danecki - były asystent posłanki do PE Hanny Foltyn-Kubickiej
- Artur Soroko - I sekretarz Ambasady RP w Rzymie
- Michał Sikorski - I sekretarz Ambasady RP w Waszyngtonie

Autor publikacji: 
Archiwum ABCNET 2002-2010: