SCUTUM OBIIT. VIVAT SCUTUM !

Scutum obiit. Vivat Scutum! 

Tarcza przepadła. Niech żyje Tarcza! 

Przecież mamy Tarczę! Od czasów Pierwszej RP! Konkretnie od 1683 roku. I to kosmiczną! 

Nazywa się "Scutum Sobiescianum" = "Tarcza Sobieskiego". 

Nazwę nadał jej gdański astronom Jan Heweliusz. Tak więc nie tylko Święto Wojsk Lądowych (obchodzone 12 września), ale także nasza staropolska kosmiczna tarcza jest pozostałością po odsieczy wiedeńskiej. 

Jankesi wycofali się z tarczy akurat 17 września? Vaya con Dios, muchachos Gringos! To tak samo dobry symbol jak to, że Moskale wycofali się z Polski 17 września 16 lat temu, tj. w 54. rocznicę wkroczenia. Allach akbar, sowietskije riebiata! [Barack (= Benedykt?) Obama uczcił ― nolens volens ― rocznicę amerykańskiej czyli najstarszej na świecie konstytucji.] 

A ten Heweliusz to jegomość posiadający dar tzw. "dłu-go-myśl-noś-ci". Przecież to właśnie w hotelu jego imienia spotykał się Bogdan Lis z esbekami. Przydał się patronat Heweliusza? A jakże! No, to również odkryta przezeń Tarcza przyda się ― we właściwej chwili. 

Post Scriptum 

Chłopaki w polskich mundurach! Dajcie Czadu Talibom! I vice versa! To może dzięki wam wujek Wieniedikt Cziornyj iz Biełowo Doma przygotuje nam na kolejne narodowe święto jakiś następny prezencik? Może będziemy mieli np. prezydentkę Noblesse Topless? (Pewien generał już może o niej marzy, a tylko się przejęzyczył z powodu tremy przy awansie...) Postarajcie się! Audaces fortuna iuvat!

Autor publikacji: