List do redakcji - czego boją się w "Rzeczpospolitej"

W „Rzeczpospolitej” z dnia 22 kwietnia 2005 r. ukazał się artykuł pt.: „Donosili w Rzeszowie” na temat rzeszowskiej inicjatywy Ujawnić Prawdę. „Rzeczpospolita” odmówiła publikacji poniższego listu od czytelnika Pana Marka Czachora.

Z prawdziwą przyjemnością wyręczymy redaktorów dziennika, który udaje, że nie jest "Wybiórczą", naszych dzielnych bojowników przeciwko wszechmocy bezpieki.

Według Krzysztofa Dośli, cytowanego w tekście „Donosili w Rzeszowie”, w Gdańsku problem ujawnienia agentów „nie budzi emocji”, gdyż „większość agentów jest znana”. Jako osoba poszkodowana w sensie IPN miałem dostęp do swoich akt i muszę stwierdzić, że są one „wyczyszczone” praktycznie całkowicie. Pracownicy gdańskiego IPN tłumaczyli mi, że archiwa SB zostały w Gdańsku niemal zupełnie zniszczone i to w stopniu nieporównywalnym do żadnego innego rejonu Polski. Być może dlatego właśnie „nie budzą one emocji”, gdyż gdańscy agenci czują się względnie bezpiecznie. Natomiast rzeczą interesującą jest fakt, iż według K. Wyszkowskiego akta dotyczące mojej osoby i moich najbliższych analizowano w Urzędzie Ochrony Państwa jeszcze w 1992 r., a więc już po okresie gdy rzekomo zostały zniszczone. Ponieważ byłem członkiem „Solidarności Walczącej”, kierowałem jej gdańskim oddziałem po aresztowaniu Andrzeja Kołodzieja w 1988 r. jako „Michał Kaniowski”, a później pełniłem rolę jawnego przedstawiciela SW w czasie „okrągłego stołu”, podejrzewam, że akta moje po prostu przeszły z SB do UOP i obecnie znajdują się w ABW. Znam jeden taki przypadek, z katowickiego IPN, gdzie zachowały się dokumenty dotyczące inwigilacji członka władz SW (J. Chmielowskiej, dokument dostępny w internecie, http://jozefdarski.pl) jeszcze z grudnia 1989 r., a więc już po „upadku komunizmu”. Jest więc dowód, że za czasów rządów T. Mazowieckiego esbecka SOR „Ośmiornica”, dotycząca „Solidarności Walczącej”, była kontynuowana.

Pozostaje pytanie, jak w takiej sytuacji uzyskać dostęp do rzeczywistych danych na temat gdańskiej agentury?

Marek Czachor

Zaśw. IPN nr 22/05, sygn. BU Gd-III-5532-262 (8)/04

Archiwum ABCNET 2002-2010