FacebookTwitterWykopGoogle+Email
Rocznica zamordowania rotmistrza Pileckiego świętem w Unii Europejskiej - oświadczenie Fundacji Paradis Judaeorum
W dniu 18 lutego 2009 r. grupa parlamentarna UEN (Unia Na Rzecz Europy Narodów) w Parlamencie Europejskim jednogłośnie przyjęła rezolucję wzywającą do ustanowienia 25 maja Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Szczegóły pod adresem:
http://wiadomosci.onet.pl/blogi/foltynkubicka.blog.onet.pl,365307552,blo...
Jest to ważny etap na drodze, na którą wkroczyliśmy ponad dwanaście miesięcy temu.
Od początku stycznia 2008 r. trwa akcja społeczna "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki"). W ciągu ostatniego roku, poparcie dla tej inicjatywy zgłosiło kilkadziesiąt instytucji z kraju i zagranicy. Wiele osób zamieszkałych na kilku kontynentach włączyło się w działania na rzecz realizacji celów naszej akcji społecznej:
1) upowszechnienia tzw."Raportu Witolda z 1945 r.
2) lobbingu na rzecz superprodukcji filmowej opowiadającej losy "Ochotnika do Auschwitz"
3) ustanowienia 25 maja święta w Unii Europejskiej - Dnia Bohaterów Zmagań z Totalitaryzmem.
Ze szczegółami (oraz dokumentacją akcji) można zapoznać się z materiałów publikowanych od stycznia 2008 r. pod adresami: www.michaltyrpa.blogspot.com oraz www.witoldsreport.blogspot.com .
Już na początku lutego 2008 r. Fundacja Paradis Judaeorum zaprezentowała publicznie (vide: linki poniżej) projekt nowego święta w Unii Europejskiej, obchodzonego w rocznicę zamordowania rtm.Witolda Pileckiego - Dnia Bohaterów Zmagań z Totalitaryzmem. Na przełomie stycznia i lutego roku 2008 podjęliśmy intensywne działania na forum europejskim, zmierzające do tego celu.
Obecnie jesteśmy w przededniu przyjęcia przez Parlament Europejski rezolucji w sprawie ustanowienia święta 25 maja - Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Projekt rezolucji w tej sprawie, w którego współtworzeniu Fundacja Paradis Judaeorum uczestniczyła jako pomysłodawca nowego święta, od miesięcy lansowany jest przez polskich eurodeputowanych, a w dniu 18.02.2009 został przyjęty jako oficjalny dokument przez jedną z grup parlamentarnych
Zapraszam do zapoznania się z treścią wspomnianego projektu rezolucji (vide: załącznik) oraz przykładowych publikacji medialnych z ostatnich ponad 12 miesięcy. Obrazują one kolejne etapy na drodze do unijnego święta. Publikacje te, obok dokumentów prezentowanych pod adresem www.michaltyrpa.blogspot.com, uświadamiają, że o projekcie nowego unijnego święta, oraz o naszych zmierzających do realizacji tego projektu działaniach, informowane były setki tysięcy czytelników gazet i miliony telewidzów.
Projekt ustanowienia europejskiego Dnia Bohaterów Zmagań z Totalitaryzmem w informacjach medialnych (przykłady):
1) Artykuł opublikowany 13 lutego 2008 w portalu Polskiego Radia: "Trzeba dać świadectwo"
2) Notatka z serwisu informacyjnego Opoka z 14 lutego 2008 r.: "Przypomnijmy o Rotmistrzu - list do przewodniczącego PE"
3) Artykuł z gazety "Dziennik" z 8 maja 2008 r. pt."Senatorowie złożyli hołd rotmistrzowi Pileckiemu" (skan tekstu w załączniku)
4) Artykuł z "Tygodnika Powszechnego" z 19 maja 2008 r. "Śmierć ochotnika"
5) Informacja z 20 maja 2008 r. z serwisu Opoka pt."Poznań: obchody upamiętniające rotmistrza Pileckiego" i serwisu Urzędu Miasta Poznania "60. rocznica śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego"
6) Materiał video wyemitowany w "Faktach" TVN z 25 maja 2008 r. pt. "Bohater z wyboru"
7) Notatka z serwisu stowarzyszenia KoLiber z 27 maja 2008 r. pt."25 maja uczciliśmy pamięć rotmistrza Pileckiego"
8) Artykuł z dziennika "Polska. The Times" z 29 sierpnia 2008 r.
9) Wystąpienie poseł Hanny Foltyn-Kubickiej 1 września 2008 r. na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego
10) Artykuł z "Naszego Dziennika" z 4 września 2008 r.
11) Materiał z serwisu TVN Warszawa z 15 grudnia 2008 r. pt. "Plac Defilad, Chopina, czy rotmistrza Pileckiego?"
12) Materiał z portalu Gazeta.pl z 16 grudnia 2008 r.: "Chopin czy Pilecki zamiast pl. Defilad?"
13) Depesza KAI z 11 stycznia 2009 r.: "Kraków: Msza św. na Wawelu za rotmistrza Pileckiego (zapowiedź)"
Tytułem uzupełnienia informuję, że jestem w kontakcie z Kancelarią Prezydenta Republiki Czeskiej oraz Rządem Republiki Czeskiej, które rozpatrują kwestie, z jakimi Fundacja Paradis Judaeorum zwróciła się do Vaclava Klausa i Mirka Topolanka w grudniu 2008 r.
Zapraszam do udziału w akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki").
Przypomnijmy o Rotmistrzu!
Trzeba dać świadectwo.
Michał Tyrpa
Prezes Zarządu
Fundacji Paradis Judaeorum