POLONIA NIE ZOBACZYŁA

My, więźniowie polityczni komunistycznej Polski, internowani Stanu Wojennego, prześladowani politycznie obywatele polscy, którzy zostali wypędzeni z własnej ojczyzny, mieszkający dziś poza granicami kraju, stanowczo i zdecydowanie protestujemy przeciwko decyzji, podjętej przez Zarząd TVP S.A. (TV Polonia) o wstrzymaniu emisji dokumentalnego filmu "Dziewczyny z jednej celi" w reżyserii Piotra Zarębskiego. Film ten miał zostać wyemitowany przez Telewizję Polonia w dniu 16 stycznia 2009 r. pod zmienionym tytułem: „Więźniarki”.
 
Uważamy, że decyzja o wstrzymaniu emisji filmu jest podyktowana względami politycznymi, a jej celem było uniemożliwienie, poznania przez środowiska Polonii na świecie, historii bohaterów „Solidarności”, żyjących na wygnaniu i w zapomnieniu przez ponad dwadzieścia lat.
 
Naszym zdaniem, życie każdej z bohaterek wspomnianego filmu zasługuje na osobny film fabularny. Wszystkie one zapłaciły za wiarę w ideały „Solidarności”, za walkę o wolną Polskę i godne życie narodu cenę najwyższą. Nie walczyły o zaszczyty i władzę, nie dopominały się o państwowe odznaczenia. Choćby dlatego należy im dać prawo do opowiedzenia własnych przeżyć, aby ani one, ani ich historie nie umarły w zapomnieniu.
 
My, Polacy żyjący na emigracji, nie po raz pierwszy jesteśmy traktowani przez władze Rzeczpospolitej jako obywatele drugiej kategorii.
 
Nikt do tej pory nie przeprosił nas za doznane krzywdy. Od lat czekamy na uznanie naszych praw do utraconych w wyniku represji wynagrodzeń, zdrowia, zniszczonych karier zawodowych. Ostatnio poddawani jesteśmy poniżającej akcji „weryfikowania odniesionych krzywd”.
 
Nasza zdeterminowana akcja na rzecz radykalnej lustracji środowisk polonijnych oraz ujawnienia nazwisk agentów WSI, tajnych współpracowników SB i donosicieli, została powstrzymana przez Sejm RP.
 
Dlatego dzisiaj My, wypędzeni i żyjący na wygnaniu Polacy, występujemy w obronie honoru bohaterek filmu „Więźniarki”, domagamy się wyciągnięcia konsekwencji wobec osób, które podjęły decyzję o wstrzymaniu emisji filmu, przeproszenia bohaterek filmu i widzów Telewizji Polonia, a przede wszystkim cofnięcia tej drastycznej i kompromitującej decyzji.
 
Bezpośredni link do petycji: http://www.petycje.pl/3732  
 
Elżbieta Szczepańska - psycholog, psychoterapeuta, SOR ps.„Reformatorka” 1977-1987-
Australia Zachodnia, 18 stycznia 2009r.
 

Zofia Kwiatkowska- Dublaszewski
Jestem jedna z bohaterek filmu. Jestem oburzona wycofaniem emisji filmu pt."Dziewczyny z jednej celi" z programu TV Polonia 16/01/09 ( oryginalny tytuł "Więźniarki" reż. Piotra Zarębskiego). Nagranie wywiadu kosztowało Nas nie mało. Rozdrapywanie starych ran, wspomnienia o cierpieniach naszych rodzin i troski przyjaciół o nasze bezpieczeństwo to nie zabawa. To był nasz obowiązek powiedzieć światu o tamtych czasach i o tym co teraz myślimy . Powiedzieć co myślimy o obecnej sytuacji- jednak wszystko to o co SOLIDARNOŚĆ walczyła( nasza Solidarność, pierwsza Solidarność, Solidarność z przed 1989r) zostało rzeczywiście spaprane, jak ja to powiedziałam w filmie(delikatnie mówiąc). To nie jest to o co walczyłyśmy, jak to mówi moja przyjaciółka Jola obecnie mieszkająca w Kanadzie. Czuje się zdradzona i zepchnięta w ciemność zapomnienia. Może jednak nie? Posunięcia TV Polonia wzbudziły wielkie zainteresowanie filmem i naszymi losami. Polonia w rożny sposób usiłuje zobaczyć film ZAKAZANY. Na pewno go zobaczy, zrobimy wszystko aby pokaz filmu za granicą został umożliwiony. W Australii pokaz był już w Perth, następne są przygotowywane w Melbourne i w Sydney. Wierzę że na całym świecie odbywają się pokazy w Domach Polskich, w mieszkaniach prywatnych i wszędzie gdzie Polonia tego chce. Cenzuro, cokolwiek byś nie robiła to i tak nie wygrasz z Narodem!!!

Zofia Kwiatkowska-Dublaszewski

Autor publikacji: 
Archiwum ABCNET 2002-2010: