APEL O POMOC DOMU POLSKIEMU W TOMSKU

Pierwszy Konkurs – Festiwal Młodych Wykonawców Muzyki Polskiej im F. Chopina „Preludium”, odbył się w Tomsku w czasie trwania obchodów Roku Chopinowskiego w październiku 1999 r. Rozbrzmiewała na nim tylko muzyka F. Chopina. W konkursie wzięło udział 37 młodych muzyków w wieku do 18 lat z Tomska i Obwodu tomskiego.
II Festiwal Chopinowski odbył się w lutym 2001 roku. Od tego czasu koncerty corocznie organizowane są właśnie w lutym, w miesiącu urodzin Wielkiego Kompozytora. W chwili obecnej uczestnicy wykonują na festiwalu nie tylko muzykę Chopina, ale i utwory innych polskich kompozytorów, a dzieci śpiewają piosenki polskie w oryginalnym języku. Koncert Galowy po zakończeniu Festiwalu – jest corocznym świętem Muzyki Polskiej na Syberii.
Konkurs ma status festiwalu obwodowego. Liczba uczestników rośnie z roku na rok. W roku 2006 w konkursie wzięli udział także młodzi muzycy z miasta Abakan (Chakasja).
W tym roku odbędzie się X, Jubileuszowy Festiwal Młodych Wykonawców Muzyki Polskiej im F. Chopina „Preludium”. Zaprosiliśmy do udziału w nim wielu młodych wykonawców spośród Polonii Rosyjskiej, oraz z zagranicy. Zgłosili się uczestnicy z Syberyjskich miast: Krasnojarska, Omska, Abakanu oraz z takich krajów, jak Polska i Chiny. Konkurs odbędzie się (jeśli udźwigniemy finansowy ciężar organizacji) w terminie 19 – 22 lutego 2009 r.
Niestety, w związku z kryzysem światowym, nie otrzymaliśmy dotychczas żadnej pomocy finansowej ani z Polski, ani od administracji miasta Tomska. Jeśli nie zdobędziemy wystarczających funduszy, festiwal trzeba będzie odwołać.
Uprzejmie prosimy Państwa o pomoc finansową dla przeprowadzenia tego Święta Myzyki Polskiej na Syberii.
Będziemy wdzięczni za każdy, nawet najmniejszy datek finansowy.

Prezes CKP „Dom Polski”
w Tomsku Nina Moisiejenko

Konto Domu Polskiego
Валютный счет (USD) (konto walutowe): SABRRUMMNH1 Savings Bank of the Russian Federation
Acc. 30301840400000604400 (Sibirsky Office) Novosibirsk
Tomsk Branch 8616/40703840564010234120
Tomsk Regional Public Organisation "Centre of the Polish Culture "Dom Polski" in Tomsk"
Tomsk, Russia

Jako oficjalny przedstawiciel „Domu Polskiego” w Tomsku na Polskę, przyłączam się do tego apelu. Byłem na trzech Festiwalach Młodych Wykonawców Muzyki Polskiej im F. Chopina „Preludium” w Tomsku. W jednym z nich zasiadałem nawet jako juror. Widziałem postęp jakościowy tego konkursu z każdym następnym rokiem. I zapewniam, że pomóc warto. Nie będzie tego typu imprez na Syberii, zaniknie pamięć o Polakach tam zamieszkałych. Proszę-pomóżcie tym, czym możecie.
Piotr Hlebowicz

Autor publikacji: 
Archiwum ABCNET 2002-2010: