PIELGRZYMKA KIBICÓW NA JASNĄ GÓRĘ

Kibice polskich klubów piłkarskich, często wrogo do siebie nastawieni, w najbliższą sobotę 13 grudnia, wspólnie spotkają się na Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kibiców na Jasnej Górze. – W życiu nie ma przypadków – odpowiada ksiądz Jarosław Wąsowicz SDB, główny pomysłodawca i koordynator pielgrzymki, pytany o zbieżność daty spotkania kibiców z 27 rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.  

W Częstochowie na Jasnej Górze spotkają się fani futbolu z całej Polski. Na pielgrzymce pojawią się kibice m.in. z Gdańska i  Gdyni (ze zwaśnionych tradycyjnie ze sobą klubów Lechii Gdańsk i Arka Gdynia), Wrocławia, Poznania, Warszawy, Szczecina, Wrocławia czy Gliwic, których połączy wspólna modlitwa podczas mszy świętej w częstochowskiej kaplicy Cudownego Obrazu. Odbędzie się ona pod patronatem Salezjańskiego Stowarzyszenia Wychowania Młodzieży w Pile i tygodnika katolickiego "Niedziela".  

To precedensowa inicjatywa. Jej organizatorem są Salezjańskie Wspólnoty Ewangelizacyjne (Salezjańska Pielgrzymka Ewangelizacyjna i Pustynia Miast). Homilię wygłosi ksiądz Jarosław Wąsowicz SDB, autor m.in. książki pt. "Biało-zielona Solidarność", poświęconej walce kibiców Lechii Gdańsk z władzą komunistyczną w czasach PRL-u. Ksiądz Wąsowicz, rodowity gdańszczanin, działacz podziemnych struktur Federacji Młodzieży Walczącej, znany jest z wielu patriotycznych akcji przeprowadzanych wśród polskiej młodzieży m.in. co roku jest przewodnikiem młodzieżowej grupy żółtej na Pielgrzymce z Suwałk do Wilna.  

- Nasza pielgrzymka jest próbą poszukiwania, tego co łączy wszystkich kibiców, a nie dzieli – mówi ksiądz Jarosław Wasąwicz. – Środowisko kibiców jest społecznością, gdzie wbrew pozorom temat patriotyzmu jest bardzo ważny. Nie przypadkowo została wybrana właśnie data 13 grudnia na pielgrzymkę kibiców, jest to data dla nas wszystkich symboliczna. Wprowadzenie stanu wojennego w Polce przed 27 laty, wydawać by się mogło, tryumfem zła nad dobrem, stało się jednak akurat na odwrót, było początkiem upadku komunizmu w naszym kraju.     

Na pielgrzymce, obok rzeszy kibiców, obecni też będą kapelani klubów piłkarskich. Po mszy świętej zostanie poświęcona flaga kibiców z Gdańska na mecze reprezentacji Polski: „Bóg Honor Ojczyzna”, odprawiony również zostanie: „Akt zawierzenia kibiców Matce Najświętszej Królowej Polski”. Następnie przewidziano czas na dyskusję na temat kondycji polskiego patriotyzmu. Panel dyskusyjny w sali im. ojca Kordeckiego, poprowadzi dr Piotr Gołdyn z Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Odbędzie się również spotkanie z p. Wojciechem Chodakowskim – inicjatorem projektu flagi państwowej ze wzorem odręcznego podpisu Jana Pawła II i jej prawnego zalegalizowania,   
a „Koronkę do Miłosierdzia Bożego” – prowadzi ks. Jacek Molka z tygodnika „Niedziela”. Pielgrzymka zakończy się wieczorem, wspólnym uczestnictwem w Apelu Jasnogórskim.  

Szczegółowych informacji udziela: ks. Jarosław Wąsowicz SDB, tel. 501 471 835, e-mail: jwasowicz@salezjanie.pl

fot.: Moment hołdu dla Ostrobramskiej Pani, oddawany przez młodzież z grupy żółtej, prowadzoną do Wilna przez Ks. Jarosława Wąsowicz SDB

 

Autor publikacji: 
Archiwum ABCNET 2002-2010: