1987

Wiosna - przez Estonię przechodzi fala protestów przeciwko budowie kopalni fosforytów w Kabala-Tőlne, co wiązałoby się z masowym napływem Rosjan, powstaje ruch zielonych kierowany przez KGB (Vello Pőhla), nomenklaturę narodowa (Tiit Made) i antykomunistów (Jüri Liim). Jest to początek masowego ruchu, przygotowującego społeczeństwo do "pierestrojki".

14 czerwca - w 46 rocznice pierwszej deportacji, na wezwanie Helsinek 86, organizacji założonej w lipcu 1986 roku przez kilku Łotyszy chcących emigrować, pod pomnikiem Wolności w Rydze zebrało się 5 tys. osób, w tym więźniowie polityczni zwolnieni na początku roku. Policja interweniowała dopiero po północy, rozpraszając demonstrantów. Helsinki 86 w apelu skierowanym do Gorbaczowa domagały się prawa do przeprowadzenia referendum w sprawie przynależności Łotwy do ZSRS, a w liście do ONZ jego zorganizowania pod nadzorem ONZ.

23 sierpnia - na demonstracji zorganizowanej pod pomnikiem Mickiewicza w Wilnie przez działająca od 10 lat w podziemiu Ligę Wolności Litwy (Vytautas Boguszis, Antanas Terleckas, J. Sasnauskas, Andrius Tuczkus) zebrało się 3 tys. osób, ale przemówienia wygłosili działacze katoliccy m.in. Niole Sadunaite, a nie członkowie antykomunistycznej Ligi, by swym radykalizmem nie prowokować władz. Potępiono Pakt Molotow-Ribbentrop. Władze nie intrweniowaly, ale zorganizowały konkurencyjny wiec ku czci ofiar stalinizmu pod pomnikiem komunisty Angarietisa.

W Tallinie działacze opozycji antysowieckiej lat 70-tych i 80-tych zwolnieni po styczniowej amnestii, którzy w lipcu założyli Grupę na rzecz Opublikowania Paktu Mołotow-Ribbentrop (m.in. Heiki Ahonnen, Mati Kiirend), organizują dwutysięczny wiec, na którym domagają się niepodległości.

W Rydze Helsinki 86 organizują 2 tysięczny wiec, żądając likwidacji następstw Paktu Molotow-Ribbentrop.

26 września - przedstawiciele młodej narodowej nomenklatury estońskiej: Siim Kallas, Tiit Made, Mikk Titma i Edgar Savisaar proponują w prasie "suwerenność ekonomiczna" Estonii i dopuszczenie własności prywatnej. Jest to pierwotny cel "pierestrojki" wyznaczony przez Aleksandra Jakowlewa.

18 listopada - Helsinki 86 organizują wielka demonstracje w Rydze w dniu święta niepodległości.