ZAPALMY ZNICZE!

Szanowni Państwo! Drodzy Przyjaciele!

W dniach 10-14 lipca br. będa odbywały się uroczystości ku czci bezbronnej ludności polskiej, pomordowanej 65 lat temu na Wołyniu oraz ku czci ofiar ludobójstwa dokonanego w latach 1939 - 1947 przez faszystów z OUN - UPA na Polakach, Żydach i Ormianach oraz na części narodu ukraińskiego. Szczególnie pamiętajmy o tych szlachetnych Ukraińcach, którzy zginęli tylko za to, że pomagali Polakom. To ludobójstwo jest nadal przemilczane, jak przemilczane jest ludobójstwo dokonane na Ormianach w Turcji w 1915.

Przez pamięć moich krewnych, Polaków pomordowanych w Korościatynie k. Monasterzysk w powiecie buczackim na Tarnopolszczyźnie oraz Ormian pomordowanych w Kutach nad Czeremoszem na Pokuciu, zachęcam wszystkich do zapalenia zniczy pod kresowymi pomnikami i pamiątkowymi tablicami, Jest ich bardzo wiele na terenie całej Polski, praktycznie we wszystkich większych miastach. Jeżeli w danej miejscowości nie ma żadnego monumentu kresowego, to zapalmy znicze pod jakąkolwiek inną tablicą upamiętniającą męczeństwo obywateli II Rzeczpospolitej Polskiej. Nie zrobią tego za nas politycy, którzy już teraz sprzedali pamięć o naszych rodakach za EURO 2012.

O tej inicjatywie piszę też na stronie http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=931 Szersza informacja ukaże się także w nabliższą środę w najnowszym felietonie w "Gazecie Polskiej".

Dokładny harmonogram uroczystości ku czci Ofiar ludobójstwa można znależć na głównej stronie www.isakowicz.pl Jeżeli ktoś zna inne terminy, to proszę o nadsyłanie informacji.

Mottem tych dni niech będą słowa z pomnika ku czci Ofiar Ludobójstwa, ustawionego na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie - "Nie o zemstę, ale o pamięć wołają ofiary".

Mottem niech będą też słowa pomnika-mauzolem wzniesionego we Wrocławiu - "Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże zapomnij o mnie".

Obyśmy nie byli głusi na te dramatyczne wezwania!

Szczęść Boże!
ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Przy okazji, informuję, że moja ksiązka "Księża wobec bezpieki została" została zakwalifikowana do II etapu konkursu Ksiązka Historyczna Roku. Można na nią głosować w dziale "ksiązka popularno-naukowa" za pomoca strony http://www.ksiazkahistorycznaroku.pl/ Jeżeli ktoś znajdzie na liście zgłoszonych inna swoją kandydatkę, to proszę na nią śmiało głosować, bo najważniejsze jest promowanie dobrych książek historycznych, a nie to, kto wygra (aby nie było wątpliwości, wszystkich honarariów i nagród autorskich zawsze zrzekam się na rzecz osób niepełnosprawnych).