EWA KUBASIEWICZ - HOUEE W OBRONIE IPN

List do Pana dr hab. Janusza Kurtyki IPN

Szanowny Panie,
Jestem niezwykle wprost poruszona nagonka jaka odbywa się w polskich mediach na Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka za to, ze ośmielili się ukazać prawdę skrywana przez cale lata.  Równocześnie zaś, jestem dumna, ze w moim Kraju są ludzie tacy jak Pan i Pański Zespół, którzy nie bacząc na trudności i konsekwencje dążą do tego, aby wreszcie najnowsze dzieje Polski przestały być okryte mgła tajemnicy.  Pragnę podziękować Panu za to z całego serca i życzyć Panu i  Wszystkim Pracownikom Pańskiego Instytutu hartu ducha i dużo siły na kontynuacje tej pięknej i tak bardzo potrzebnej Polsce akcji.

Przesyłam słowa najwyższego uznania i serdecznie pozdrawiam
Ewa Kubasiewicz-Houée
 

List wysłany do TVP

Dobry wieczór,

Jestem bardzo poruszona nagonka na historyków IPN, jaka toczy się w  polskiej telewizji. Ci młodzi pracownicy naukowi popełnili straszna zbrodnie - ośmielili się wyjawić prawdę  o Lechu Walesie! Pokazali w dokumentach to, o czym mówiło się w środowiskach solidarnościowych już od bardzo dawna. Zamiast kłamać i ukryć te kompromitujące dokumenty, odważyli się je wyciągnąć na światło dzienne!  Zasługują wiec na lincz. Od Polskiego Sierpnia minęło już 27 lat, a ciągle prawda o wydarzeniach tamtego okresu  jest ukrywana. I niestety, tak to jest w naszym  kraju, ze ludzie wartościowi i ideowi są opluwani, niszczeni i muszą ustępować różnym miernotom, zdrajcom  i kombinatorom. Najlepszym przykładem jest obalenie rządu Premiera Olszewskiego. Czy to jest już jakiś nieodwracalny proces, jakieś przekleństwo, które wisi nad nami ? Czy zawsze musimy trwać w kłamstwie i deptać tych, którzy prowadza rzetelne badania naukowe w imię prawdy historycznej? I wreszcie, czy Naród Polski nie zasługuje na to, aby znać swoje najnowsze dzieje ?
Warto by było, aby osoby odpowiedzialne za informacje przekazywane w mediach zastanowiły się nad tym zagadnieniem.
Wyrażam olbrzymi szacunek i podziw dla odważnych poczynań Pana Kurtyki i Jego Zespołu i przesyłam słowa sympatii i solidarności Panom Sławomirowi Cenckiewiczowi i Piotrowi Gontarczykowi.

Ewa Kubasiewicz - Houée

Autor publikacji: 
Archiwum ABCNET 2002-2010: