Rumunia

Rumunia dzieli się na okręg bukareszteński i 40 ,judeti" - powiatów: Maramuresz w regionie Maramuresz, Satu Mare, Bihor i Arad w Kriszanie, Timisz i Carasz w Banacie, Zalau, Bistrita-Nasaud, Cluj, Muresz, Harghita, Covasna, Braszov, Sibiu, Alba i Hunedoara w Siedmiogrodzie właściwym (Ardealul), Mehedinti, Gorj i Dolj w Oltenii (Wołoszczyzna) oraz Vilcea, Git, Argesz, Teleorman, Dimbovita, Giurgiu, Prahova, Buzau, Braila, lalomita, Calaraszi w Muntenii (Wołoszczyzna), Constanta i Tulcea w Dobrudży, Botoszani, Suceava, laszi, Neamt, Vaslui, Bacau, Galati i Vrancea w Mołdawii. Podział administracyjny w Mołdawii jest w trakcie reorganizacji.

STOLICA - Bucureszti (Bukareszt).

Główne miasta - Suceava, laszi (Jassy), Satu Mare (Szatmar), Baja Mare (Nagybanya), Oradea (Nagyvarad), Arad, Timiszoara (Temesvar, Temesberg), Reszita (Resica), Alba julia (Gyulafehervar), Hunedoara (Vajdahunyad), Sibiu (Nagyszeben, Hermanstadt), Cluj-Napoca (Kolozsvar, Klausenburg, Kluż), Tirgu Muresz (Marosvasarhely), Braszov (Brassó, Kronstadt), Tirgu Jiu, Turnu Severin, Craiova, Piteszti, Tirgoviszte, Ploieszti, Giurgiu, Buzau, Brajla (Braiła), Galati (Gałacz), Constanta.

W Republice Moldova (Mołdowa): stołeczny Chiszinau (Kiszyniów), Tighina (Bendery), Tiraspoi (Tyraspoi), Ribnita (Rybnica), Dubasari (Dubosary), Comrat (Komrat), Cahul, Ciadir Lunga, Balti.

HERB - Głowa żubra dla Mołdawii i orzeł dla Wołoszczyzny. Republika Moldova przyjęła wizerunek orła z tarczą na piersi, na tarczy widnieje wizerunek głowy żubra. Rumunia przyjęła wizerunek orła, który umieściła na sztandarze narodowym.

BARWY NARODOWE - kolor błękitny, żółty i czerwony w układzie pionowym od strony lewej do prawej z wizerunkiem pośrodku złotego orła z rozwiniętymi skrzydłami, czerwonym dziobem i głową zwróconą w prawo. Orzeł w szponach dzierży włócznię Stefana Wielkiego i berło Michała Walecznego.

ŚWIĘTO NARODOWE - 9 maja, rocznica ogłoszenia niepodległości w 1877 roku oraz 1 grudnia, rocznica zjednoczenia Siedmiogrodu (Transylwania) ze starym królestwem (Regat) w 1918 roku i potwierdzenie wcześniejszego zjednoczenia z Besarabią (9.04) i Bukowiną (28.11) 1918 roku.

OBSZAR - 237.500 km2.

LICZBA LUDNOŚCI- 22,76 miliona (1992), w tym 20,35 miliona Rumunów (89,4%), 1,62 miliona Węgrów (7,1 %), 409 tysięcy Cyganów (1 ,8%), choć nieoficjalnie ich liczbę szacuje się na 2 miliony, 119 tysięcy Niemców (0,5%), 66 tysięcy Ukraińców (0,3%), 38 tysięcy Rosjan (0,2%) oraz 29 tysięcy Turków i 24,6 tysiąca Tatarów, a także 29 tysięcy Serbów, 20 tysięcy Słowaków, 10 tysięcy Bułgarów, 9 tysięcy Żydów i od 4 do 6 tysięcy Greków, Chorwatów, Polaków, - Czechów i Słowaków. Niemcy i Czesi repatriują się do krajów swego pochodzenia.

W Mołdowie żyje 2,8 miliona Rumunów, którzy stanowią 65% ludności republiki (1989). Ponadto na terenie Ukrainy (Ruś Zakarpacka, Bukowina Płn., rejon Balty, Besarabia Płd.) żyje 460 tysięcy Rumunów).

RELIGIA - 87% ludności wyznaje prawosławie (Rumuni w Regacie), 1 % jest grekokatolikami (Rumuni w Siedmiogrodzie i Maramuresz, gdzie unici stanowią większość), 5% jest katolikami (Węgrzy i banaccy Niemcy) i 3,5% protestantami (Węgrzy i Niemcy siedmiogrodzcy), 1 % stanowią zielonoświątkowcy i 0,5% baptyści. Turcy są muzułmanami, a Tatarzy-Gagauzi prawosławnymi.

Autor publikacji