ROPA POPŁYNIE W ODWROTNYM KIERUNKU

Serhij Cokolenko („Ukrajina tak i ne stane naftotransportnoju derżawoju” Ukrajinska Prawda 03.10.2003) informuje, że rosyjska kompania naftowa TNK (Tiumeńska Naftowa Kompania) dostała pozwolenie na przetransportowanie próbnej porcji technicznej ropy rurociągiem Odessa – Brody w kierunku odwrotnym od pierwotnego, czyli z Brodów do Odessy. Uważa się, że jest to nie tylko niebezpieczny precedens, ale wręcz oczywisty znak, że europejski kierunek transportu ropy został tą decyzją pochowany. Rosjanie wiedzą, że z ekonomicznego punktu widzenia transport ropy w kierunku zwrotnym jest bezsensem, ale mają w tym olbrzymi interes polityczny, a mianowicie:

- rurociąg zostanie „zabrudzony” rosyjską ropą klasy „Urals”, która zawiera siarkę i związki parafiny. W związku z tym czysta ropa azerska w czasie transportu też zostanie zabrudzona i Europejczycy stracą zainteresowanie projektem.

- W czasie wykorzystywania rurociągu w kierunku do Odessy, Rosja zamierz zbudować swój rurociąg na terytorium Rumunii. (tankowce z Noworosyjska do Konstancy) Wtedy Odessa – Brody straci swoje znaczenie.

opr. Tadeusz Iwański

Archiwum ABCNET 2002-2010: