ZARZĄD „PKN ORLEN” SPOTKAŁ SIĘ Z NEGOCJATORAMI W SPRAWIE „MAŻEIKIU NAFTA”

W sobotę w polskim Ministerstwie Rolnictwa szef koncernu „PKN ORLEN” Igor Chałupecki spotkał się z litewskimi negocjatorami w sprawie zakupu akcji „Mażeikių nafta”. Wizyty tej nie zapowiadano wcześniej, z pewnych źródeł wiadomo, że przedstawiciele polskiego koncernu prowadzili negocjacje w sprawie zakupu akcji „Mażeikių nafta”.

Po zakończeniu spotkania szef „PKN ORLEN” odmówił spotkania z dziennikarzami. „Niczego nie będę komentował, bo mamy cały tydzień. Był tygodniowy termin na złożenie propozycji” – odpowiedział I. Chałupecki, nie zdradzając o jakie propozycje chodzi. Minister Rolnictwa K. Daukszys, który pojawił się na krótko, powiedział dziennikarzom, że spotkania nie będzie komentował, jednak przyznał, że odbyło się ono z inicjatywy koncernu polskiego.

W ubiegłym tygodniu prasa rosyjska doniosła, że „PKN ORLEN” porozumiał się z „JUKOS” w sprawie nabycia od niego 57 % akcji rafinerii „Mażeikių Nafta”, którą od „JUKOSU” usiłuje jak najszybciej odkupić rząd litewski. Przedstawiciele polskiego koncernu na Litwie zaprzeczyli tej informacji.

Premier Algirdas Brazauskas ma nadzieje porozumieć się w tym tygodniu z rosyjskim koncernem „JUKOS” i odkupić od niego pakiet akcji „Mażeikių nafta”. W środę na wieść o domniemanej nieuczciwej współpracy „JUKOSu” z rządem litewskim, A. Brazauskas zapewnił, że nie ma powodów do paniki.

A. Brazauskas przyznał, że w wypadku braku porozumienia z „JUKOSEM” pozostaje możliwość nacjonalizacji „Mażeikių nafta”.

„Jednakże możliwość tę należy nazywać ostateczną, gdy nie będziemy już mieli podstaw prawnych do uczciwego zakupu tych akcji. Nie ma wątpliwości, że ten wariant również jest zgodny z prawem, nie jest nieznany w świecie biznesu, ale dla nas jest on ostateczny” – mówił premier.

W czasie trwającego 4 godziny spotkania negocjatorów z Litwy z przedstawicielami „JUKOSu” porozumienia nie udało się osiągnąć. Jednakże szef „JUKOSu” S. Theede ma nadzieje, że negocjatorom powiedzie się dojść do porozumienia i Litwa nie będzie zmuszona do nacjonalizacji „Mażeikių Nafta”.

„Jeśli uda się osiągnąć odpowiednie porozumienie, oczywiście jesteśmy skłonni odsprzedać akcje „Mażeikių nafta” rządowi litewskiemu. Właśnie w tym kierunku pracujemy.” – powiedział po spotkaniu prezes „JUKOSu”. Jednak zapytany, czy do porozumienia dąży się z założenia, S. Theede odpowiedział, że „tak daleko” nie odważa się spoglądać.

Przyznał też, że „JUKOS” nie zakończył jeszcze postępowania konkursowego w sprawie akcji „Mażeikių nafta”.

Jeden z największych w Polsce koncernów naftowych „PKN ORLEN” od dawna już przygotowuje poważne plany wchodzenia na rynki krajów bałtyckich i bałkańskich. W ubiegłym roku koncern nabył czeską kompanię gazową „UNIPETROL”.

„Ponieważ możliwości inwestowania w Europie Środkowej praktycznie się wyczerpały, postawiliśmy na rozwój w innym kierunku – na południe i wschód Europy” – stwierdził zastępca prezesa „PKN ORLEN” Cezary Smorszczewski.

C. Smorczewski zdradził, że przedsiębiorstwo zamierza przeznaczyć na rozwój 1,7 miliarda euro i zapewnił, że przygotowania do przejmowania przedsiębiorstw na Bałkanach i w krajach bałtyckich już się rozpoczęły.

źródło: DELFI http://www.delfi.lt/

Archiwum ABCNET 2002-2010: