USPASKICHEM POWINNA ZAINTERESOWAĆ SIĘ PROKURATURA

Zarówno lider posiadających większość w sejmie socjaldemokratów Juozas Olekas, jak i lider opozycji Andrius Kubilius uważają, iż prokuratura powinna zainteresować się sprawą, w jaki sposób zwyczajny przedsiębiorca Viktor Uspaskich miał dostęp do mającej status tajemnicy państwowej informacji i zakupie „Mażeikiu nafta” i dlaczego nią dysponował.

Socjaldemokraci w wydanym w sobotę oświadczeniu krytykują zamiary V. Uspaskicha włączenia się w prywatyzację „Mażeikiu nafta”. Na tej podstawie można przypuszczać, że V. Uspaskich bezprawnie dysponuje informacją, która jest tajemnicą państwową – w czasie zwołanej w poniedziałek konferencji prasowej powiedział A. Kubilius.

Uważa, że litewskie służby specjalne powinny się zainteresować skąd lider Partii Pracy, obecnie jedynie przedsiębioraców, V. Uspaskich, takie informacje posiada.

Podobną opinię w czasie swojej konferencji prasowej wyraził lider sejmowej frakcji socjaldemokratów J. Olekas. W jaki sposób V. Uspaskich otrzymuje takie informacje? On nie ma prawa dysponować tajemnicą państwową. Jest to z pewnością kwestia służb specjalnych – mówił J. Olekas.

Przebywający obecnie poza Litwą V. Uspaskich stwierdził, że śmieszą go takie wypowiedzi polityków. Jego zdaniem o prywatyzacji „Mażeikiu nafta” wie tyle, ile można dowiedzieć się z prasy.

Mnie to nie interesuje. Niech zaczynają śledztwo, ale na początku niech wyjaśnią wszystko w sprawie Turniszek, odpowiedzą na wszystkie pytania, zbadają wcześniejszą sprzedaż „Mażeikiu nafta” i dopiero wtedy niech badają tę sprawę – stwierdził Uspaskich.

W sobotę zebrała się rada Litewskiej Partii Socjaldemokratów i wydała oświadczenie, w którym krytykuje lidera Partii Pracy. W oświadczeniu stwierdza się, iż V. Uspaskich rozpowszechnia rozmaite informacje, stwierdzenia i już nie dziwi jego wyzywające zachowanie. Jednak szokuje fakt, że jako lider Partii Pracy ma zamiar uczestniczyć w rozwiązywaniu problemów „Mażeikiu Nafta”

Szczególnie krytycznie traktuje stanowisko premiera Algirdasa Brazauskasa w sprawie sprzedaży akcji „Mazeikiu Nafta” – stwierdzono w oświadczeniu.

Prokuratura Okręgowa w Wilnie prowadzi tkwiące w martwym punkcie dochodzenie, związane z dokumentem potwierdzającym wykształcenie V. Uspaskicha. Wcześniej stwierdzono, że posiadany przez niego dyplom prestiżowej moskiewskiej Akademii Plechanova może być nieprawdziwy.

W wyniku powstałego w tej sprawie skandalu V. Uspaskich ustąpił ze stanowiska ministra gospodarki, a jego miejsce zajął przedstawiciel Partii Pracy Kestutis Daukszys. Mimo że, Ministerstwo Gospodarki formalnie uczestniczy w procedurze prywatyzacji „Mażeikiu Nafta”, mówi się iż w rzeczywistości proces negocjacji kontrolują socjaldemokraci.

Archiwum ABCNET 2002-2010: 
INTERMARIUM: