PUTIN POPULARNIEJSZY OD BUSHA

Portal internetowy RosBusinessConsulting 18 września 2003 roku zamieścił artykuł o wzroście popularności Putina i spadku popularności Busha (http://top.rbc.ru/english/index.shtml?/news/english/2003/09/18/18150550_...). Obecnie rosyjski przywódca jest bardziej lubiany w świecie od amerykańskiego.

Według najnowszej ogólnoświatowej ankiety przeprowadzonej przez Pew Research Center for People and Press, rosyjski prezydent Władymir Putin jest bardziej popularny niż amerykański przywódca George Bush.

Większość respondentów w odpowiedzi na pytanie: „Który ze światowych przywódców najbardziej zasługuje na zaufanie?” wymieniła Władymira Putina, francuskiego prezydenta Jacquesa Chiraca, niemieckiego kanclerza Gerharda Schroedera i sekretarza ONZ Kofiego Annana. Saudyjski książę Abdullah i brytyjski premier Tony Blair są nieznacznie mniej popularni. Tylko 15 procent respondentów preferowało George’a Busha.

Co ciekawe, Osama bin Laden wymieniany jest wśród przywódców światowych, których działania aprobowane są przez ludność muzułmańską. Najbardziej poszukiwany terrorysta świata jest szczególnie popularny w Indonezji, Jordanii, Maroku i Pakistanie.

Badanie przeprowadzono wśród 16000 osób z 20 państw. Ukazuje ono, że Rosja jest w czołówce pięciu krajów, których obywatele najbardziej obawiają się ataku ze strony USA. W Indonezji 74 procent ludności obawia się agresji Waszyngtonu, w Nigerii i Pakistanie 72 procent, a w Rosji i Turcji 71 procent.

Pew Research Center for People and Press, z siedzibą w Waszyngtonie jest niezależną amerykańską grupą badawczą monitorującą opinię publiczną na temat rozmaitych politycznych i społecznych zagadnień. Działalność badawcza sponsorowana jest przez Pew Charitable Trusts, o kapitale 4,9 miliarda dolarów.

Wracając do sprawy rosnącej popularności Putina, ciekawa jest opinia brytyjskiego dziennika „The Guardian”. W jednej ze swych publikacji gazeta napisała, ze prezydent Władymir Putin staje się coraz bardziej mityczny.

Według gazety, rosyjski przywódca jest coraz częstszym tematem popularnych gatunków sztuki, włączając muzykę pop, literaturę, sztuki plastyczne, a nawet folklor. Władymir Putin prezentowany jest zawsze jako idealny człowiek, model do naśladowania przez mężczyzn i przedmiot adoracji kobiet w każdym wieku.

„The Guardian” zauważa, ze podstawą charyzmy Putina jest naturalna prostota człowieka, który wyszedł z rodziny robotniczej i musiał walczyć, by wzbić się na szczyt. Obraz Putina nie może być porównywany z takimi barwnymi postaciami jak palestyński leader Jasser Arafat, czy brytyjski premier Tony Blair. Dziś jednak ci przywódcy są mniej popularni pośród swych narodów niż Putin wśród obywateli Rosji. Jego zwolennicy - putiniści - rozdając ulotki noszą niebieskie majki.

opr. Alex L.

Archiwum ABCNET 2002-2010: