ESTONIA I NATO

Dziennik mniejszości rosyjskiej w Estonii „Mołodjoż Estonii” z 12 stycznia 2001, Są szanse znaleźć się w NATO. Streszczenie wywiadu na temat rozszerzenia NATO i współpracy regionalnej, jakiego agencji BNS udzielił minister obrony Estonii Jüri Luik.

„Estonia posiada wszelkie dane, by znaleźć się w NATO podczas najbliższego rozszerzenia Sojuszu, choć kraje członkowskie sojuszu na razie nie podjęły decyzji odnośnie terminu kolejnego rozszerzenia”- uważa minister obrony Estonii Jüri Luik.

W wywiadzie udzielonym agencji BNS Luik powiedział, że kolejny szczyt NATO odbędzie się, najszybciej w drugiej połowie 2002 roku, a większość krajów-członków sojuszu jeszcze tylko kształtuje swoją opinie na temat przyszłego NATO. Według ministra, państwa NATO uważnie obserwują, jak kraje kandydackie wypełniają stworzone dla nich specjalne programy przygotowawcze (MAP). Od tego, jak te programy zostaną zrealizowane, zależy ostateczna decyzja, kogo zaproszą w swe grono kraje członkowskie NATO.

Luik dodał, że Estonia powinna niezmiennie podtrzymywać stosunki ze wszystkimi krajami NATO, żeby zapewnić sobie ich poparcie w chwili podejmowania decyzji o przyjęciu do Sojuszu. Zdaniem ministra ważne, aby żadne z państw natowskich nie wyraziło swojego sprzeciwu wobec przyjęcia Estonii do sojuszu. Wśród krajów, popierających członkostwo Estonii w NATO, Luik wymienił USA, Danię, Norwegię, Islandię i Polskę.

W opinii ministra obrony Estonii, nowa polityka obronna Unii Europejskiej, pomysł budowy ogólnoeuropejskich sił szybkiego reagowania, nie pomniejsza roli NATO, jako gwaranta stabilności w Europie.

„Estonia i Litwa mają zamiar wspólnie organizować dostawy uzbrojenia i wojskowych technologii dla swoich sił zbrojnych, ponieważ w takim wypadku zakupy będą dla obu krajów bardziej opłacalne”- w tym samym wywiadzie dla BNS powiedział Luik. Według jego słów, Estonia zamierza przeprowadzić z Litwa rozmowy nt. wspólnych zakupów systemu PWO. Minister wspomniał także o duńskim komputerowym systemie ewidencji i gospodarowania zasobami typu Concord, który zamierzają wdrożyć u siebie wojskowi Estonii i Litwy.

Jüri Luik oznajmił, że kraje bałtyckie już współpracują w sprawie modernizacji przeciwczołgowego uzbrojenia, a także przygotowują wspólne dostawy w obszarze radarowej techniki obserwacji przestrzeni powietrznej. Według ministra, Estonia, Łotwa i Litwa prowadzą rozmowy o stworzeniu jednej bazy remontowej dla trawlerów min typu „Linday”, podarowanych przez Niemcy. Luik dodał, że w sprawach wojskowych Estonia współpracuje również z Rosją, przede wszystkim na płaszczyźnie kontroli stopnia wypełnienia umów o uzbrojeniu, a także profesjonalnego szkolenia wojskowych lekarzy i kapelanów.

Archiwum ABCNET 2002-2010