DYNASTIE BYŁEGO ZSRS

BBC News 16 października 2003 roku zamieścił artykuł, w którym zanalizowane zostały tendencje dynastyczne w pseudodemokracjach powstałych po rozpadzie ZSRS. http://news.bbc.co.uk/go/pr/fr/-/2/hi/europe/3195084.stm

Jeden z kandydatów w wyborach prezydenckich w Azerbejdżanie przejął prezydenturę od swego ojca, schorowanego Hajdara Alijewa.

To pierwszy przypadek, gdy władza w post-sowieckim państwie przeszła z ojca na syna, ale inne kraje regionu również wykazują „dynastyczne” tendencje.

W wielu państwach krewni prezydenta zagarnęli ekonomiczna raczej niż polityczna władzę stając się jednymi z najważniejszych postaci lokalnego biznesu.

Armenia

W listopadzie 1999 właściciel fabryki cementu, bez jakiegokolwiek politycznego doświadczenia, został mianowany premierem. Jego jedyne „kwalifikacje” to fakt, że był bratem premiera Vazgena Sarkisiana, który właśnie został zastrzelony w parlamencie.

W 2003 roku syn innego z zabitych w tej samej masakrze zajął drugie miejsce w wyborach prezydenckich.

Azerbejdżan

Na początku października 2003 roku prezydent Hajdar Alijew namaścił swego syna Ilhama na swego „politycznego następcę”. Obecnie wyborcy spełnili życzenie Alijewa seniora wybierając Alijewa juniora prezydentem.

Gruzja

Siostrzeńcy i zięć prezydenta Eduarada Szewardnadze są wśród przywódców największych biznesowych klanów kraju. Spekuluje się, że jego syn Paata, dyplomata w UNESCO, może kandydować w wyborach, gdy jego kadencja dobiegnie końca w 2005 roku.

Kazachstan

Dariga, najstarsza córka prezydenta Nursułtana Nazarbajewa, największa magnatka mediów w Kazachstanie, tworzy nową partię polityczną. Obserwatorzy wierzą, że jest ona przygotowywana na jego następczynie, chociaż 63-letni prezydent nie wykazuje żadnych oznak zamiaru zrezygnowania ze stanowiska, które zajmuje od 13 lat.

Kirgistan

Pięć lat temu prezydent Askar Akajew ożenił swego najstarszego syna, Aidara, z jedną z córek prezydenta Kazachstanu, lecz później doszło do separacji.

Aidar sprzedaje obecnie paliwo dla odrzutowców amerykańskiej bazy lotniczej, ale operacje te przyćmione są przez interesy jego szwagra, Adila Toigonabajewa, którego imperium obejmuje wódkę, cukier, cement, paliwo dla odrzutowców, telewizję i gazety.

Mołdawia

Oleg, syn prezydenta Vladimira Voronina, jest jednym z najpotężniejszych potentatów biznesu w kraju. Synowie dwóch poprzednich prezydentów, Petru Lucinschiego i Mircea Snegura, również, dzięki koneksjom swoich ojców, wysunęli się na czołowe miejsca w biznesie.

Rosja

Były prezydent Borys Jelcyn polegał na grupie doradców, znanej jako „familia”, obejmującej również jego córkę Tatianę Djaczenko. Wybrał członka tej grupy, Wladymira Putina, jako swego spadkobiercę. Uczynił go premierem, a potem ustąpił z urzędu, pozostawiając go jako p/o prezydenta. W zamian Putin zagawarantował swemu patronowi nietykalność prawną aż do śmierci.

Turkmenistan

Saparmurat Njazow jest dożywotnim prezydentem i nie wydaje się, by planował odejście na emeryturę. Mówi się, że jego syn zarabia mnóstwo pieniędzy importując papierosy i alkohol, oraz ubijając interesy z firmami budowlanymi przebudowującymi turkmeńską stolice, Aszchabad.

Ukraina

Olena, córka prezydenta Leonida Kuczmy, jest żoną Wiktora Pińczuka, jednego z głównych oligarchów w kraju, magnata stali i mediów z Dniepropietrowska, bastionu Kuczmy.

Pińczuk jest członkiem Trudowoj Ukrainy, partii o bliskich związkach z jednym z możliwych nastepców Kuczmy, Serhijem Tychypką, szefem banku narodowego.

Uzbekistan

Gulnora, córka prezydenta Islama Karimowa, zbudowała w ciągu ostatnich dwóch lat poważne imperium biznesu. Podobno prezydent nie czuje się dobrze i dyplomaci sugerują, ze Gulnora Karimow być może planuje zastąpić swego ojca, jeśli będzie musiał on ustąpić.

A teraz aż się prosi, by ktoś dopisał:

Polska

Jolanta, żona prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, którego druga i ostatnia kadencja dobiega końca w 2005...

opr. Alex L.

Archiwum ABCNET 2002-2010: