WYBORY W SŁOWENII

Dziennik amerykański „The boston Globe” z dnia 16 października 2000, Ali H. Zerdin; Słoweńcy wybrali nowy parlament. Autor omawia wyniki słoweńskich wyborów parlamentarnych.

W niedzielę [15 października] Słoweńcy wybrali nowy parlament „dając w ten sposób szansę byłemu premierowi sformowania nowego rządu oraz utrzymania tego małego kraju na drodze ku Unii Europejskiej” czytamy.

Centro-lewicowa [postkomunistyczna] Partia Liberalnych Demokratów Janezsa Drnovszeka, który piastował stanowisko premiera Słowenii od 1992 roku do rozpadu koalicji rządowej pół roku temu uzyskała najlepszy rezultat wyborczy na poziomie 35,6 proc. głosów po podliczeniu 85 proc. oddanych głosów. Opozycyjna wobec partii Drnovszeka koalicja centroprawicowa obecnego premiera Andreja Bajuka złożona z jego Partii Nowej Słowenii i Partii Socjaldemokratycznej uzyskała 24 proc. głosów. Jak podaje gazeta rezultaty wyborów nie wpłyną na zmianę prozachodniej polityki Słowenii, która jest w czołówce krajów ubiegających się o członkostwo w NATO i Unii Europejskiej, bowiem „wszystkie czołowe partie słoweńskie są w tej materii zgodne”.

W walce wyborczej o 90 miejsc w słoweńskim parlamencie udział wzięło szesnaście partii. Jednakże jedynie ośmiu z nich udało się pokonać wymagany 4-procentowy próg poparcia. Potencjalny partner Liberalnych Demokratów postkomunistyczna Zjednoczona lista Socjaldemokratów uzyskała około 12 proc. głosów. Zaraz za nimi z 11 proc. głosów uplasowała się centro-prawicowa koalicja SKD/SLS (Słoweńska Partia Chrześcijańsko-Demokratyczna i Słoweńska Partia ludowa) – dotychczas główna siła koalicji rządowej.

Partie prawicowe takie jak Partia Narodowa i Partia Młodych w niewielkim stopniu przekroczyły 4 proc. próg wyborczy. Przekroczyła go również Demokratyczna Partia Emerytów Słowenii (DeSUS).

Zdaniem autora ostatnie wybory pokazały znaczący wzrost popularności Drnovszeka, bowiem „w 1996 roku jego partia uzyskała jedynie 27 proc. głosów”. Sam Drnovszek odmówił na razie jednoznacznego wskazania partnerów koalicyjnych. Stwierdził jednakże, ze koalicja „musi być solidna”. Zdaniem analityków propozycję koalicji Drnovszek wysunie pod adresem Zjednoczonej listy Socjaldemokratów oraz koalicji SLS/SKD.

Autor podkreśla, iż Słowenia była stabilnym politycznie krajem od momentu uzyskania niepodległości w 1991 roku, aż do kłótni w koalicji przewodzonej przez Drnovszeka, które spowodowały jej upadek w kwietniu. Powstały paraliż uniemożliwił wprowadzenie wielu ustaw niezbędnych z punktu widzenia przystąpienia kraju do Unii Europejskiej „powodując zaniepokojenie rządów zachodnich, które do tej pory patrzyły na Słowenię jak na model stabilności i demokracji na Bałkanach” czytamy.

Archiwum ABCNET 2002-2010