PARLAMENTARZYŚCI - AGENCI SECURITATE

Dziennik rumuński "Romania libera" z dnia 7 września 2000, Mihai Ionescu, Współpraca parlamentarzystów z Securitate na celowniku Kolegium Rady Narodowej d/s Zbadania Archiwów Securitate - CCNSAS. Spośród 143 senatorów 22 odmówiło podpisania deklaracji zaświadczających, że nie współpracowali z byłą Securitate. Skontaktowano się ze wszystkimi senatorami z wyjątkiem Iona Iliescu i Petre Romana. Mimo wysiłków podjęcia dyskusji również z tymi dwoma, "w kwietniu byli oni nie do znalezienia w Senacie", jak powiedział jeden u inicjatorów.

Wśród 22 najwięcej, bo 11 senatorów, należy do ugrupowania postkomunistycznego Iona Iliescu, Partii Demokracji Socjalnej:

Victor Apostolache, Doru Laurian Badulescu, Emil Dima (aktualnie niezależny), Gheorghe Dumitrascu, Oliviu Gherman, Liviu Maior, Octavian Opris, Dan Mircea Popescu, Virgil Popescu, Rodica Stanoiu i Doru Ion Taracila;

2 jest działaczami Narodowej Partii Liberalnej: jej przewodniczący Mircea Ionescu Quintus i były ambasador we Francji, Alexandru Paleologu;

jeden ekolog, Marcian Bleahu,

obecnie niezależni byli caraniści: Florin Buruiana i Gheorghe Pavalascu;

3 z Partii Demokratycznej Petre Romana: Aristotel Canescu, Cazimir Ionescu (obecnie niezależny), Costel Gheorghiu;

jeden z Demokratycznego Związku Węgrów, Karoly Szabo;

jeden z nacjonalistycznej Partii Wielkiej Rumunii, Dumitru Badea,

jeden z nacjonalistycznej Partii Jedności Narodowej, Victor Fuior.

Ogólnie rzecz biorąc senatorzy, którzy odmówili podpisania deklaracji, nie sprecyzowali swoich motywów, ale istnieją też wyjątki. Victor Fuior i Dumitru Badea oświadczyli, że nie byli współpracownikami ani oficerami Securitate, podczas gdy Alexandru Paleologu wiele czasu temu przyznał, że był współpracownikiem tej instytucji o smutnej pamięci i żałując tego, nie podpisał odpowiedniej listy. Gorzej było z Oliviu Ghermanem, który po tym jak zabrał głos i powiedział, że podpisał 200 raportów dla Securitate, następnie utrzymywał, iż wysyłał jedynie informacje natury technicznej, o inwentarzu przedmiotów znajdujących się w instytucji gdzie pracował. Niejasna jest deklaracja złożona przez Cazimira Ionescu inicjatorom listy, a mianowicie, że był zmuszony podpisywać raporty dla Securitate w więzieniu, gdzie znajdował się jako więzień polityczny - a to w sytuacji gdy do dziś nic nie wiadomo, żeby wspomniany senator był dysydentem w czasach komunizmu. Innym godnym uwagi jest fakt, że senatorzy Teodor Meleszcanu [szef partii Sojusz na Rzecz Rumunii] i Corneliu Vadim Tudor [szef Partii Wielkiej Rumunii] podpisali deklaracje, iż nie współpracowali z byłą Securitate, chociaż wiele się pisało o tych dwu w związku ze stosunkami, które mieli z budzącą strach instytucją. Przewodniczący CCNSAS, Gheorghe Onisoru został poproszony o skonfrontowanie deklaracji senatorów z teczkami znalezionymi w archiwach Securitate. Onisoru poinformował senatorów, że CCNSAS rozpoczął analizę teczek wszystkich parlamentarzystów. Jest to operacja niezbędna wziąwszy pod uwagę zbliżające się wybory.

Archiwum ABCNET 2002-2010: 
INTERMARIUM: