HAMAS REKRUTOWAŁ TERRORYSTÓW W RUMUNII

O tym, że islamscy terroryści działają w Rumunii, wiedziano od dawna. Kilka miesięcy temu kwestia ta stała się aktualna ze względu na porwanie rumuńskich dziennikarzy w Iraku (nie wyjaśniono jeszcze do końca tej sprawy). 23 października 2005 izraelska gazeta „Yedioth Ahronoth” podała jednak kolejne fakty ukazujące skalę zjawiska: aresztowano dwóch arabskich terrorystów, z których jeden został zwerbowany do Hamasu na terytorium Rumunii.

Sprawę opisuje rumuński dziennik „Ziua” z 25 października 2005. Nazmi Hassin i Abed Al-Salaam Zidan, w wieku odpowiednio 35 i 36 lat, zostali aresztowani we wrześniu, natomiast 25 października zostali postawieni przed sądem w Hajfie. W trakcie śledztwa Hassin stwierdził, iż należy do Hamasu od 1994 roku.

Hassin i Zidan studiowali stomatologię na uniwersytecie w Klużu na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Hassin zeznał, że pod koniec pobytu w Rumunii został zwerbowany do Hamasu w jednym z lokalnych meczetów, gdzie wraz z innymi studentami przychodził na modlitwy. Po krótkim przeszkoleniu został wysłany do Turcji.

W czasie pobytu w Turcji Hassin skontaktował się z Zidanem, którego również zwerbował do organizacji terrorystycznej. Według rumuńskiego dziennika „Jurnalul Naţional” z 25 października 2005, Hassin przedstawił oficerom Hamasu listę swoich kolegów ze studiów w Klużu, którzy według niego mogliby zostać zwerbowani. W Stambule Hassin i Zidan zostali przeszkoleni w konstrukcji bomb oraz w przekazywaniu tajnych informacji. Więcej szczegółów śledztwa nie podano do wiadomości publicznej.

W związku ze sprawą SRI (Serviciul Român de Informaţii – rumuńska służba specjalna) wydała komunikat takiej treści: „Mając na uwadze fakt, iż w obecnym momencie wobec tych dwóch obywateli Izraela toczy się śledztwo, każda reakcja publiczna SRI mogłaby zostać zinterpretowana jako mieszanie się w sprawę sądową toczoną w ich ojczyźnie. W związku z obecnością członków i sympatyków organizacji Hamas w Rumunii, SRI ukazał w oficjalnych raportach sposób, w jaki nieustannie przeciwdziała się powstawaniu komórek operacyjnych w naszym kraju”.

Dziennik „Ziua” przypomina historię działalności terrorystów islamskich w Rumunii. W 1976 roku pojawiła się na terytorium tego kraju grupa „Bracia Muzułmanie”, związana ideologicznie z Hamasem. Działała pod przykrywką „Ligi Islamskiej i Kulturalnej w Rumunii” (Liga Islamică şi Culturală din România – LICR), Fundacji Humanistycznej „Al-Taiba – România” (Fundaţia Umanistă Al-Taiba – România; Al-Taiba oznacza po arabsku miasto Medyna), Humanitarnego Towarzystwa Półksiężyca (Societatea Umanitară Semilună) oraz Stowarzyszenia „As Salam” (Asociaţia “As Salam”). Od 1976 roku do dziś odkryto około 60 członków i 150 sympatyków tych organizacji. SRI ustaliła, iż LICR pełni istotną rolę w koordynacji działalności komórek „Braci Muzułmańskich” i „Hamasu” w Europie Środkowej i Wschodniej.

„Ziua” podaje również, za oficjalnymi wydawnictwami rumuńskiego MSZ, dane na temat społeczności arabskiej w Rumunii (są to niestety dane dotyczące jedynie osób przebywających tam legalnie). Od 1990 roku do dzisiaj na studia do Rumunii przybyło 829 osób narodowości arabskiej. 1227 obywateli państw arabskich złożyło podanie o nadanie obywatelstwa rumuńskiego, 449 prosiło o prawo pobytu stałego w związku z łączeniem rodzin, natomiast 3150 obywateli tych państw wystąpiło o prawo pobytu czasowego. Z kraju wydalono 2030 obywateli państw arabskich.

Opr. JL

Archiwum ABCNET 2002-2010: