SDP apeluje

Stanowisko Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskichi Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

W związku z emisją przez dziennikarzy TVN nagrań z ukrytej kamery rozmów politycznych posłów polskiego parlamentu, Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich apeluje do środowiska dziennikarskiego o niełączenie pracy dziennikarskiej z walką polityczną. Przygotowywanie materiałów dziennikarskich w celu propagandowym nie mieści się w kanonie rzetelnego dziennikarstwa. Podstawowym przesłaniem jego działalności jest informowanie i udzielanie głosu opinii publicznej. Dziennikarz powinien być niezależny i bezstronny, nie dopuszczać do sytuacji, w której może być posądzony o sprzeniewierzenie się podstawowym zasadom jego misji społecznej.

Jerzy Kłosiński
Wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Miłosz Marczuk
DyrektorCentrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

SDP skrytykowało nadanie „taśm Beger” przez TVN

Przygotowywanie materiałów dziennikarskich w celu propagandowym nie mieści się w kanonie rzetelnego dziennikarstwa” - oświadczyło Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP w reakcji na publikację przez TVN „taśm Renaty Beger”.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich apeluje do środowiska dziennikarskiego o niełączenie pracy dziennikarskiej z walką polityczną” - czytamy w oświadczeniu przekazanym w piątek PAP.
Czytamy w nim ponadto, że „przygotowywanie materiałów dziennikarskich w celu propagandowym nie mieści się w kanonie rzetelnego dziennikarstwa”, bo „podstawowym przesłaniem jego działalności jest informowanie i udzielanie głosu opinii publicznej”.
„Dziennikarz powinien być niezależny i bezstronny, nie dopuszczać do sytuacji, w której może być posądzony o sprzeniewierzenie się podstawowym zasadom jego misji społecznej” - podkreśla SDP.

Sekretarz generalny SDP Stefan Truszczyński powiedział PAP, że w głosowaniu nad oświadczeniem wzięło udział 11 spośród 13 członków Zarządu Głównego SDP oraz szef CMWP, z czego 9 osób podpisało się pod tym stanowiskiem, a trzy były przeciwne.
„SDP niechętnie krytykuje dziennikarzy, ale w tym wypadku uznaliśmy, że takie stanowisko musimy wyrazić” - dodał Truszczyński.
Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP Miłosz Marczuk dodał, że w przypadku ujawnienia „taśm Beger" „doszło do przekroczenia granicy wykorzystywania dziennikarzy do rozgrywek politycznych”. „Dziennikarze nie powinni dawać się wciągać w tego typu gry” - dodał Marczuk.

We wtorek telewizja TVN w programie „Teraz my” pokazała nagrania z ukrytej kamery, w których ministrowie w Kancelarii Premiera Adam Lipiński i Wojciech Mojzesowicz rozmawiali z posłanką Samoobrony Renatą Beger m.in. o stanowisku dla niej w Ministerstwie Rolnictwa w zamian za przejście do PiS i o rozwiązaniu sprawy weksli posłów Samoobrony.

Oświadczenie w sprawie „taśm Beger” zapowiada również Rada Etyki Mediów.

Archiwum ABCNET 2002-2010: