TO JUŻ BYŁO

Ostatnio komentatorzy przypomnieli los koalicji AWS – UW i z wybitnym znawstwem jak zwykle polityki, straszą powtórką z historii. PO godząc się na warunki PiS-u, miałaby tak samo stracić jak UW wchodząc w koalicję z AWS . Oczywiście całą winą za klęskę obarcza się AWS żałując oczywiście UW. Czyżby wybitni politolodzy uważali, że 4 lata to już tak dawno, iż nikt niczego nie pamięta.

Rzeczywiście PO chce w rządzie koalicyjnym spełniać rolę UW – nie ważne kto wygrał wybory, rządzimy i tak my. To przecież środowisko UW formowało kolejne rządy od Mazowieckiego począwszy. Tusk był szefem partii KLD, z której wywodził się premier Bielecki. To wtedy nie pojął sensu puczu przeciwko Jelcynowi i złożył pamiętne oświadczenie, że z nową władzą w Moskwie, Polska ułoży sobie też stosunki. Można było to odczytać dwojako - brak jakiegokolwiek rozeznania w polityce lub wręcz poparcie puczu.

Był też czas, gdy środowisko Tuska tworzyło jedna partię ze środowiskiem UW. Środowisko Mazowieckiego i dzisiejszej UW zmieniało kilkakrotnie nazwę. Ostatnio część działaczy uciekając z UW i AWS stworzyło PO. Krążyło nawet powiedzenie „wskoczyć na platformę”. Teraz PO chce rządzić. PiS miałby tylko firmować, tak jak AWS reformy i rządy UW.

Reformę administracyjną – wprowadzenie powiatów forsowała UW. Reforma szkolnictwa została wprowadzona źle. Po reformie kryzys w służbie zdrowia pogłębił się. Gdy w końcu AWS zaczęła się buntować, nie chcąc dalej kontynuować zgubnej dla Polski polityki UW – koalicjant obraził się. Teraz PO zapragnęła rządzić, choć przegrała wybory. To ona chciała wybierać ministerstwa oczywiście te najbardziej strategiczne. Zwycięski PiS miałby być kwiatkiem do kożucha.

Jeśli Kaczyński ulegnie szantażowi PO to frekwencja w następnych wyborach nie przekroczy 30%.

Aha, hasła „Balcerowicz musi odejść” nie wymyślił Leper, powstało już dawno zaraz po słynnej „Reformie Balcerowicza”. PO w kłamstwie i manipulacji niczym nie ustępuje UW, no cóż partia – córka nie różni się od partii – matki.

Autor publikacji
Archiwum ABCNET 2002-2010