SCHYŁKOWY OKRES III RP

Krzysztof Czabański, Ruska baba, Agencja Wydawnicza i Reklamowa "Akces", Warszawa 2005, s. 230, cena 26,00 zł.

Zbiór artykułów Krzysztofa Czabańskiego obejmuje lata 1996 – 2005, a więc czas staczania się III RP w świadomości ogółu, czyli okres, kiedy dzięki zaciętej walce o władzę skłóconych już klanów III RP można było publikować w mediach trochę prawdy o tym państwie. Autor stoi z boku, jest obserwatorem wydarzeń, a więc nie musi bronić żadnego obozu politycznego w nadziei na tłusty kąsek i prawo do dojenia społeczeństwa.

„Ruska baba” dzieli się na trzy części; pierwsza poświęcona jest polityce zagranicznej, druga polskiej scenie kukiełek i trzecia kondycji mediów w postkomunizmie.

Czabański nie pisze obłudnie, iż powinniśmy mieć dobre stosunki z Rosją, gdyż każde dziecko wie, że oznaczają one pogodzenie się ze statusem „Priwislańskiego Kraju”, słusznie więc głosi, iż Polski powinna trzymać się „jak najdalej od Rosji” i jak najbliżej Ameryki. Cóż jednak skoro Rosja jest „odwiecznie tak gościnna dla Polaków, że za nic nie chce wypuścić ich ze swojego domu”, podczas gdy Stany Zjednoczone „największy przyjaciel Polski, utrzymują wizy, gdyż inaczej wszyscy do nich wyjedziemy. A przecież nie mogą tego zrobić Rosji.”

Obraz polityki w II RP to najkrócej mówiąc „rozgrywki partyjne, prywata, patrzenie tylko przez pryzmat interesów grupowych, korupcja oraz ulegania obcym wpływom”. W późniejszych artykułach autor dodaje jeszcze zakulisowe rozgrywki służb specjalnych przenikających wszystkie struktury III RP. Myślę, że najważniejszym z utrapień polskich jest jednak wspomniana prze Czabańskiego „zbiorowa skleroza”. Wszyscy zapomnieli czym był komunizm i podporządkowanie Sowietom. „Przez blisko 50 lat Rosja tworzyła w Polsce oddaną sobie kastę ludzi. Ci ludzie mieli władzę, pieniądze i tajne informacje. Ich była gospodarka i służby specjalne.” Jeśli sobie to uświadomimy, czy raczej przypomnimy, a wielu pamiętać nie chce, to przestaniemy się dziwić aferom i wszystkim bolączkom trapiącym nasz kraj. Ale któż ma interes by myśleć racjonalnie. Czyż nie wygodniej jest udawać idiotę?

Stan polskich mediów to obraz braku kwalifikacji, lenistwa oraz powszechnej nadętości i manipulacji. Czabański przypomina, że to politycy dawnej opozycji skonstruowali mechanizm panowania władzy politycznej nad telewizją, tylko, ci wielcy demokraci, jakoś nie przewidzieli, że skorzystają z owych konstrukcji nie oni tylko prawdziwi władcy III RP.

Mimo wszystko autor jest optymistą. Z jednej strony widzi wrogość państwa wobec społeczeństwa, a zwłaszcza młodego pokolenia, pozbawionego całkowicie perspektyw i jakichkolwiek szans na awans społeczny czy choćby normalne życie, ale z drugiej uważa, iż młodzież jest w stanie zorganizować się i obalić III RP by stworzyć w miarę normalny system. Czabański nie dostrzega bardzo ważnego wentylu bezpieczeństwa jakim jest emigracja. Nikt nie będzie ryzykował walki z rakiem III RP, czyli narażał się na represje i życie latami na śmietniku, skoro może po prostu wyjechać i bez ryzyka żyć jak człowiek poza Polską, którą mamy.

Ludzi najbardziej energiczni, najlepiej wykształceni, dążący do zajęcia należnej im wysokiej pozycji w społeczeństwie czy choćby chcący normalnie zarabiać, będą emigrowali. To zaś co pozostanie będzie zdolne tylko do przystosowania się i życia na kolanach. Dopiero zamknięcie drogi na Zachód, czyli w dzisiejszej praktyce brak możliwości podejmowania tam pracy, stworzyłoby wystarczające ciśnienie w kraju. W perspektywie unijne miejsc pracy dla Polaków będzie raczej coraz więcej a nie mniej, chyba że Unię czeka jakaś katastrofa. W tej chwili tematem najczęściej poruszanym w rozmowach prywatnych jest właśnie wyjazd i uwolnienie się od III RP.

„Ruska baba" „ jest do nabycia w następujących księgarniach warszawskich: Główna Księgarnia Naukowa im. B. Prusa, Księgarnia "LIBER" Krakowskie Przedmieście 24, Księgarnia ANTYK - ul. Grzybowiska, Trafic Club - ul. Bracka i Firma Księgarska KRUK – Koszyki oraz u Wydawcy - zamówienia telefoniczne pod numerem (22) 839-16-17 w godzinach 9-16.

Autor publikacji
Ubekistan
Archiwum ABCNET 2002-2010