CENZURA '2003

Przed stołecznym Sadem Okręgowym rusza seria bezprecedensowych procesów, które Stanisław Remuszko - niezależny warszawski publicysta - wytoczył ośmiu czołowym tytułom prasowym (m.in. “Gazecie Polskiej”, “Rzeczpospolitej” i “Wprost”). Decyzja sądu, pierwsze rozprawy odbędą się przeciwko “Naszemu Dziennikowi” (środa 10 grudnia, godzina 12.00, sala 4006), “Metropolowi” (piątek 12 grudnia, godzina 13.30, sala 476), “Polityce” (czwartek 18 grudnia, godzina 10.00, sala 335), “Gazecie Polskiej” (czwartek 15 stycznia 2004, godzina 14.00, sala 484) oraz “Rzeczpospolitej” (wtorek 27 stycznia 2004, godzina 12.40, sala 391).

Remuszko, który w 1989 roku prace w powstającej “Gazecie Wyborczej” rozpoczął na osobiste zaproszenie Adama Michnika, wkrótce odszedł z redakcji, nie mogąc pogodzić się z ideowo-polityczną ewolucją pisma oraz przekształceniami własnościowymi w spółce “Agora”. Dziesięć lat później wydał książkę opisująca nie znane dotąd opinii publicznej aspekty i szczegóły narodzin tego największego dziś w Polsce koncernu medialnego. Książka stała się bestsellerem, a 10 000 egzemplarzy rozeszło się w trzy miesiące. Wiosną 2003 roku ukazało się drugie jej wydanie, ale wówczas różne pisma - od prawicowego “Naszego Dziennika” po lewicową “Politykę” - gremialnie i bez podania przyczyn odmówiły druku płatnej reklamy tego tomiku.

Uznając to za wyrazisty przejaw cenzury, która jest w Polsce konstytucyjnie zakazana, Remuszko zażądał ośmiu sądowych nakazów publikacji reklamowego ogłoszenia, uiścił wyznaczone przez sąd opłaty procesowe i czeka teraz na wyznaczenie pozostałych terminów rozpraw. Jednocześnie wystąpił do macierzystego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich z wnioskiem o wykluczenie z jego szeregów Macieja Łukasiewicza z “Rzeczpospolitej” i Jerzego Baczyńskiego z “Polityki” za łamanie statutu i kodeksu etycznego SDP (redaktorzy naczelni pozostałych sześciu pism nie należą do żadnej żurnalistycznej korporacji).

Kierowany przez Adama Michnika najpopularniejszy polski dziennik będzie w przyszłym roku obchodził piętnastą rocznicę istnienia. Mimo to “Gazeta Wyborcza. Początki i okolice” autorstwa Remuszki wciąż pozostaje – w Polsce, Europie i na świecie – jedyną książką na temat genezy i historii tego medialnego fenomenu.

Pełna dokumentacja sprawy znajduje się pod adresem www.remuszko.pl

Autor publikacji: 
Archiwum ABCNET 2002-2010: