PARTIA DEWIANTÓW

Skończone autorytety, polityczni bankruci i jeden polityczny schizofrenik. To, w skrócie, Partia Demokratyczna, a ten ostatni to, rzecz jasna, Jerzy Hausner – w rządzie i w opozycji jednocześnie. Na dodatek pozaparlamentarnej. Czy w jego ślady pójdzie Marek Belka? „To już byłaby nie schizofrenia, a dewiacja” – mówi Krzysztof Janik.

Migracja części ludzi z SLD i „okolic” do PD to nic zaskakującego. Media i większość polityków, socjologów etc. twierdzą, że powstanie ugrupowania to próba osłabienia skali wyborczego zwycięstwa POPiS-u. Nacjonalbolszewicy z LPR się cieszą, bo nowy twór odbierze nieco głosów PO. Nie za dużo, ale wystarczająco, aby Kaczyńscy do spółki z Rokitą nie mieli większości w Sejmie i musieli szukać koalicjanta. Ale radość Giertycha może być przedwczesna, bo tym koalicjantem nie musi być LPR, a właśnie PD. Mówi już o tym Wnuk-Lipiński („PO powinna się cieszyć, że powstała PD, bo będzie można wraz z tą odpowiedzialną partią tworzyć koalicję”). Mieszane uczucia partia Frasyniuka i Hausnera wywołuje w SLD. Z jednej strony komuchy się martwią, bo dostaną kilka mniej poselskich diet. Z drugiej strony zawsze cieszyły ich wszelkie podziały i mnogość bytów partyjnych na prawo od Partii. Do niedawna Zjednoczonej (ach, ten renegat Borowski!).

Czy PD w ogóle ma jakieś szanse? Czy osiągnie 5% próg wyborczy? Nie o to wcale chodzi. PD to tak naprawdę odpowiedź na próby poszerzenia i pogłębienia lustracji. Bo to TECZKI są do tej pory najważniejszym czynnikiem życia politycznego III RP. Kogóż mamy w PD? Weteranów z UW/UD/ROAD. Postkomunistów „umoczonych” we współpracę ze specsłużbami PRL. Mówiono nawet o środowisku Tomaszewskiego. Tego od „Spółdzielni”. A wszystko pod medialnym patronatem organu Michnika.

Może powstanie PD to przygotowanie na kolejne wstrząsy na polskiej scenie politycznej? Ruch wyprzedzający? Przypomnę, że kampania ataków na IPN rozpoczęła się na pół roku przed wyciekiem tzw. listy Wildsteina. W końcu są w III RP ludzie, którzy dużo wcześniej, niż motłoch, dowiadują się o tym, co nas czeka.

PS. W czwartek Belka ma wygłosić „ważne” polityczne oświadczenie. W świetle tego, co powiedział ostatniej „Polityce”, spodziewać się możemy potwierdzenia diagnozy: „Dewiacja. Zboczenie w kierunku centrum”.

PS.2 W związku z tym zalecałbym panom Frasyniukowi i Hausnerowi zmianę adresu www ich partii z www.demokraci.pl na www.dewianci.pl

Autor publikacji: 
Archiwum ABCNET 2002-2010: