OSTATNIA SZANSA

Właśnie dowiedzieliśmy się, że Centrum Wiesenthala będzie płaciło za donoszenie do IPN na ludzi, którzy wydawali Żydów w czasie okupacji.
Osoby winne zbrodni powinny być ukarane bez względu na czas jaki minął od jej popełnienia. Rodzą się jednak trzy ciekawe pytania. Czy Centrum Wiesentha będzie również płaciło za wskazywanie na Francuzów, Belgów, Holendrów i Niemców winnych wydawania Żydów, ich mordowania lub życia z uprawiania szamalcownictwa? A może tylko Polacy wydawali Żydów? Albo po prostu wszyscy winni w Europie Zachodniej już zostali ukarani, a Polacy, którzy „jak wiadomo nic innego nie robili tylko mordowali Żydów i pewnie dalej by to czynili” gdyby nie konieczna w takiej sytuacji interwencja z zewnątrz.

A co będzie z Żydami, którzy żyli z wydawania Żydów, którzy wysługiwali się hitlerowcom (a może Polakom) tropiąc, ścigając i skazując na śmierć swoich rodaków? A może Żyd ma moralne prawo ratować własne życie za cenę życia swego rodaka?

I drugie pytanie: a co z ostatnią szansą ukarania innych zbrodniarzy, tych z UB i NKWD, którzy mordowali Polaków, albo ich wydawali w ręce NKWD, np. na terenach wschodnich podczas I okupacji sowieckiej? Albo np. nie przychodzili Polakom z pomocą, kiedy groziły im wywózki równe wyrokowi śmierci? A przecież Żydzi obsadzając liczne stanowiska w aparacie NKWD mogli Polakom pomagać, ostrzegać. Dlaczego nas nie ratowali?

A może byśmy tak zaczęli poszukiwać zbrodniarzy stalinowskich, którzy, oczywiście przez czysty przypadek jedynie, uciekają przede wszystkim do jednego kraju? Nawet bez wynagrodzenia można wskazać na niejakiego Morela żyjącego w Izraelu z renty wypłacanej przez III RP, który jako obywatel izraelski nie podlega ekstradycji. Przypomnijmy, że za zachowaniem tych rent głosował w 1990 roku Nieskazitelny autorytet moralny, Michnik Adam.

Ale przecież zbrodniarze stalinowscy chcieli dobrze, mieli pozytywną wizję świata, podczas gdy hitlerowcy negatywną. Szkoda tylko, że ofiary były na tyle uparte, że nie rozumiały, iż powinny uznać konieczność własnej eutanazji dla dobra ludzkości. Więc może po prostu ludzie UB/NKWD poświęcali się, przecież mordowanie milionów osób jest męczące. Może zatem podwyższyć Morelowi rentę. A może włączyłoby się do tego szlachetnego zamiaru Centrum Wiesenthala ze swoimi środkami? A może Żydzi amerykańscy, którzy nie spieszyli się ratować swych rodaków w Europie Środkowej, teraz mogliby się włączyć ze swoimi dolarami?

Autor publikacji
Ubekistan
Archiwum ABCNET 2002-2010