AUTOR! AUTOR!

Rok temu z okładem, bo ostatniego grudnia 2002, gdy dopiero zaczynała się sprawa Rywina, wiedzieliśmy bardzo, bardzo mało, dziś naród jest o rok mądrzejszy i wie coraz więcej, może nie tyle o sprawie, ile o kulisach władzy w naszym kraju.

Napisaliśmy wtedy:

„Michnik chce kupić Polsat, ale wysmażona przez rząd Millera ustawa o radiofonii i telewizji uniemożliwia mu to - zabrania gazecie kupić telewizję. W sposób - nota bene - urągający wolności gospodarczej i jakiejkolwiek.

Przychodzi Rywin do Michnika.

Rywin proponuje, żeby Michnik zapłacił łapówkę, powołując się na Millera, to ten załatwi „poprawienie” ustawy.

Dużo cichego szumu, żadnych skutków.

Michnik ogłasza w gazecie nagranie rozmowy z Rywinem. Polskie Radio Program I nadaje to nagranie.

Zapada cisza na parę dni.

Marszałek Borowski wstrzymuje na miesiąc bieg sejmowy ustawy.

Ustawa zostanie poprawiona bez łapówki. Co było do dokonania.”

Sejmowa Komisja Śledcza, na razie nieoficjalnie, po pracowitym roku doszła do tego samego, co nam wydawało się oczywiste z „czystej naoczności”, bez żadnej wiedzy o faktach, a co płynęło ze zwykłej znajomości życia, szczególnie w tzw. III RP. Z tego, co wczoraj podał Rokita, wynika, że... szlachetna walka o wolność słowa i prasy, czyli ogłoszenie nagrania rozmowy Michnika i Rywina w „GW” było elementem nacisku na SLD, przypominającym, że ustawa ma być zmieniona.

To nie ja mówię, to raport Rokity.

Marszałek Nałęcz popędził zaraz z odsieczą i uznał publikację „GW” za zamierzoną prowokację, która miała skompromitować Rywina. Ogłosił też cztery nazwiska z „grupy, trzymającej władzę”. Rzeczywiście, nawet w polskich warunkach, przy powszechnym praniu mózgów nie da się ludziom wmówić, że osoby o praktycznie nieograniczonych wpływach a plączące się przez rok w zeznaniach, były to biedne, niewinne owieczki.

Ale ta sztuka miała chyba swojego autora, to dobrane stadko musiało liczyć więcej owiec, a gdzie pasterz, gdzie pies owczarek?

Przecież inaczej zjadłyby je inne wilki...

Autor publikacji: 
Archiwum ABCNET 2002-2010: