24. Myśli - Sukcesy "nowego myślenia" - Choroba niemiecka

MYśLI

„Decydującą kwestią nie jest rynek lub brak rynku - decydującą sprawą jest prywatna własność lub brak prywatnej własności.”

Milton Friedman o warunkach umożliwiających rozwój gospodarczy.

„Jeśli kraje komunistyczne wyjdą z kryzysu jako wciąż komunistyczne, absolutnie nie będą już nic reformować.”

M. K. w oparciu o J. F. Revela.

„Komunizm dopuszcza możliwość sprzeciwu, natomiast nie znosi aby go rozumieć.”

A. Besançon

Warto pamiętać: wolność to możliwość zmiany i stałego wyboru. Choćby między Komitetem Obywatelskim 1 a Komitetem Obywatelskim 2.

A. T.

Widmo koszarowego komunizmu krąży po świecie. Niebawem dobrze odżywiona przez świat, zacznie po nim krążyć postać komunizmu niekoszarowego.

Z.

SUKCESY „nowego myśLenia”

Zastanawiające, jak mało ludzi dostrzega następujący fenomen: ofensywa uśmiechniętej dyplomacji sowieckiej trwa, w Europie panuje euforia i mówi się o „schyłku komunizmu” (co, paradoksalnie, przybliża ją do wspólnego z Sowietami domu, ale to przecież drobiazg, prawda?), a tymczasem, jednocześnie...

Tymczasem, jednocześnie w tzw. III świecie mowy nie ma o schyłku komunizmu. Wręcz przeciwnie. WSZYSTKIE „konflikty regionalne” zostały w ten czy inny sposób rozstrzygnięte po myśli sowieckiej.

Komunizm ma szanse usadowić się na południu Afryki. CCCP zwiększa swe siły i wpływy na Pacyfiku, rozbudowuje wielką bazę w Wietnamie, coraz bardziej godzi się z Chinami i dostarcza wielkiej ilości nowoczesnego uzbrojenia do Afganistanu, Nikaragui, Syrii, Libii...

USA powraca najwyraźniej do przed-reaganowskiej polityki bezruchu - toteż terroryści komunistyczni, dziś w Salwadorze i w Peru, jutro pewno na Filipinach i gdzie indziej, poczynają sobie coraz śmielej.

Nawet partie komunistyczne (na razie Grecja, Hiszpania) odzyskują wiarygodność i polityczne znaczenie.

Kto powiedział, że operacja pn. „pierestrojka” nie udaje się?

Choroba niemiecka

„Wybór Pana przez Zgromadzenie Narodowe na prezydenta państwa jest ważnym krokiem w oczekiwanym przez obywateli i obywatelki pańskiego kraju procesie demokratyzacji i reform”.

Richard von Weizsäcker

Można nam zarzucić stronniczość - przecież podobnych telegramów i wypowiedzi były dziesiątki. Niewątpliwie, ale ten jest szczególnie ładny. Prezydent von Weizsäcker jest subtelnym humanistą. Cieszy się ogólnym szacunkiem i poważaniem. Jest niewyobrażalne by wystosował podobny telegram do Pinocheta. Współczesny humanizm odznacza się m.in. tym, że wysyłanie podobnie zredagowanych telegramów do przywódców komunistycznych jest całkowicie na miejscu. Nie są one też, bynajmniej, traktowane pro forma. Adresy Richarda von Weizsäckera do innego czołowego humanisty doby współczesnej - M. S. Gorbaczowa, są jeszcze wspanialsze, przepojone ciepłem, serdecznością i alianckim uczuciem.

Contra 1988-1990