ROSYJSKA POLITYKA WOBEC SERBII

Rosyjski dziennik “Niezawisimaja Gazieta” z 15 grudnia 2000, Wadim Krawiec; Jugosłowiański interes Rosji. Bez zaangażowania państwa we współpracę z Belgradem Rosja może stracić wpływy na Bałkanach.

Autor artykułu przypomina, że wizyta prezydenta Jugosławii Voijislava Kosztunicy w Moskwie pod koniec listopada br. została przyjęta pozytywnie. Obaj prezydenci zgodzili się co do sytuacji w Kosowie i jednoznacznie ocenili agresję NATO wobec Jugosławii. Moskwa obiecała pomoc w odbudowaniu serbskiej gospodarki, a Belgrad wystąpił z prośbą o wznowienie dostaw rosyjskiego gazu do Jugosławii. Niedawno prezydent Putin powrócił do jugosłowiańskiego tematu w innym kontekście. Putin przypomniał rosyjskiej generalicji o geopolitycznych interesach Rosji na Bałkanach.

Autor artykułu zwrócił również uwagę na fakt, że szczególne zainteresowanie Bałkanami wykazują przedstawiciele rosyjskiego biznesu, którzy dążą do odbudowania swego czasu silnych więzi ekonomicznych z republikami byłej FSRJ. Ze swej strony ministerstwo spraw zagranicznych FR na 15 grudnia br. zapowiedziało zorganizowanie sympozjum na temat “Geopolitycznych interesów Rosji i perspektyw rosyjskiego biznesu w państwach byłej Jugosławii”.

Organizatorzy konferencji liczą, że w toku dyskusji zostaną sprecyzowane priorytety wzajemnych kontaktów między Rosją a państwami byłej Jugosławii. Autor artykułu zwraca uwagę na fakt, że prezydent Putin wyraził przekonanie, że rozszerzenie NATO, które dotyczy państw byłej Jugosławii, nie powinno przynieść szkód stosunkom między Rosją a jednoczącą się Europą, jak również relacjom między Rosją a państwami wschodniej i centralnej Europy. Według autora artykułu długo oczekiwane zniesienie sankcji wobec Jugosławii odkrywa nowe możliwości przez kręgami biznesowymi, również rosyjskimi. Jak pokazują wydarzenia ostatnich miesięcy, rosyjskie firmy, nie mając “rządowego” poparcia nie mają szans na przebicie się na jugosłowiańskim rynku.

Rosyjskie firmy, które według danych “NG” miały kierować odbudową systemu żeglugi śródlądowej zostały zastąpione przez firmy niemieckie. Rosyjskie kręgi biznesowe prawdopodobnie opanują jugosłowiański systemu energetyczny, jako że jego podstawę stanowi rosyjski sprzęt. Jak twierdzi autor artykułu, Rosja na pewno pozostanie monopolistą, jeżeli chodzi o sprzedaż nośników energii. Zdaniem Krawca, Jugosławia może stać się swego rodzaju “dystrybutorem” rosyjskiego gazu i ropy do sąsiednich państw. Autor artykułu przypomina również, że rosyjska kompania MRKS bierze udział w budowie odcinka gazociągu “Slawnik-Nowy Grad”, który ma połączyć dziesiątki dużych miast w jeden komunikacyjny system. Udział kompanii MRKS w tym strategicznym i długoterminowym projekcie można uznać za przejaw dążenia Rosji do utrzymania geopolitycznych wpływów na Bałkanach.

Archiwum ABCNET 2002-2010