58. Opinia publiczna

MEDIA

Opinia publiczna?

Od początku miałem wątpliwości, ale oto wreszcie wpadka i maleńki zarazem dowodzik, pośredni bo pośredni, ale dla mnie wystarczający.

TELEFONICZNA OPINIA PUBLICZNA

muje. Serce rośnie, że są tacy

ludzie jak poseł Jurek. Jest

on Polakiem i myśli po Polsku.

Gazeta Wybiórcza

Nr 152/90

Czytelnik powiedział „po Polsku” z dużej litery? Czy redaktor tworzący zamieszczone w rubryce „wypowiedzi” zapomniał, że pisze do działu mającego przedstawiać opinie mówione?

Ot, błąd przy pracy. Zresztą znaczna część „opinii” pomieszczanych w tej rubryce na milę zalatuje felietonowym stylem pisanym. Zalatuje w całości, od a do zet, a nie z powodu ewentualnych redakcyjnych obróbek, wygładzeń czy skrótów. Ludzie po prostu tak nie mówią. Inne tekściki zdradzają z miejsca, zarówno merytoryczną treścią jak i pewnymi sformułowaniami, iż powstały w „środowisku” familijnym, a nie są wyrazem żadnej public opinion.

Charakterystyczne są również tzw. poprawki. Otóż, dla uwiarygodnienia się WybGaz zamieszcza również „opinie krytyczne” wobec swojej światopoglądowo-politycznej orientacji i jej wodzów. Czasem wyjdzie to za dobrze. Wtedy, ni z tego ni z owego, np. w tydzień po danej audycji telewizyjnej, pomieszcza się taką poprawkę, mającą być opinią „końcową”, niejako obowiązującą. I tam już odpowiednio: o terrorze ciemnych sił, demagogii, czadzie nacjonalistycznym i antycywilizacyjnym obliczu - tych, którzy mają poglądy odmienne.

Kto chce niech wierzy, że rubryka „Telefoniczna opinia publiczna” - powstaje całkowicie spontanicznie i składa się z wypowiedzi konkretnych, zwykłych ludzi. Ja nie wierzę.

I jeszcze jedno. Poseł Jurek należy do tzw. łagodnej neo-endecji. Nie jest to w żadnym razie kierunek bliski mi ideowo. Chodzi jednakże o tolerancję wobec wszystkich orientacji odrzucających przemoc i przyjmujących demokratyczne reguły gry. I nazywających swe wybory polityczne po imieniu, czego o A. Michniku i jego kolegach powiedzieć nie można.

Nawet po utworzeniu ROAD...

(k)

Jak się dowiadujemy, także w swej mutacji angielskiej Gazeta Wybiórcza zmienia nazwę: z Election Gazette na Selection Gazette.

Contra 1988-1990