LUSTRACJA NA UKRAINIE

Przytaczamy doniesienie Społecznego Radia „Nowyny” z 2 lutego 2005 roku pt.: „Do Rady Najwyższej wniesiono projekt ustawy „O lustracji.”

Deputowani Rady Najwyższej: Wasyl Czerwonij, Andrij Szkił, Serhij Oleksiuk wystąpili z inicjatywą wprowadzenia zakazu zajmowania kierowniczych stanowisk w państwie przez osoby, które miały związek z naruszeniami ustawodawstwa wyborczego podczas wyborów prezydenckich w 2004 roku. Jest o tym mowa w projekcie ustawie „O lustracji”, który został wniesiony do rozpatrzenia i zatwierdzenia przez RN, donoszą „Ukrajinśkie Nowyny”.

Projekt w szczególności przewiduje nie dopuszczenie takich osób do zajmowania przez 5 lat funkcji kierowniczych w organach władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, organach przedstawicielskich i wykonawczych samorządu lokalnego, organach porządku publicznego, siłach zbrojnych, komisjach wyborczych, środkach masowej informacji, placówkach oświatowych, partiach politycznych i organizacjach społecznych.

W przypadku, jeśli kandydat na dane stanowisk świadomie podał informację nieprawdziwą zostanie pozbawiony prawa zajmowania funkcji kierowniczych do 10 lat, a gdyby dodatkowo w jego działaniach odkryto oznaki korupcji lub przestępstwa specjalna komisja skieruje sprawę do organów sądowniczych.

Projekt przewiduje również podobne skutki dla osób, które - jako tajni informatorzy - współpracowały z pracownikami operacyjnymi dawnej KGB ZSRR do 1991 roku, a po 1991 roku ze służbami specjalnymi innych państw lub pomagały w operacji uzyskania przez nie informacji.

Gdyby okazało się, że takie osoby zajmują stanowiska kierownicze we władzach państwowych, projekt ustawy daje odpowiednim organom prawo podniesienia kwestii dymisji takiego pracownika z zajmowanej funkcji.

Dla sprawdzenie informacji odnośnie kandydatów na stanowiska, które podlegają działaniu projektu ustawy, przewiduje się stworzenie komisji ds. lustracji przy Radzie Najwyższej, radach obłasti i innych organach wykonawczych.

Projekt zakłada również utworzenie przy Ministerstwie Sprawiedliwości państwowego rejestru osób, które przeszły procedurę lustracji. Podstawą do włączenia do rejestru jest decyzja komisji ds. lustracji o pozbawieniu danej osoby prawa zajmowania stanowisk określonych przez projekt ustawy.

W uwagach wyjaśniających do projektu ustawy deputowani podkreślają, że ostatnie wybory prezydenckie w 2004 roku pokazały, że na Ukrainie istnieje szeroki krąg osób zajmujących stanowiska kierownicze w organach władzy, ustawodawczej, wykonawczej, sądowniczej, środkach masowej informacji, partiach politycznych i organizacjach społecznych, które były zamieszane w naruszenia ustawodawstwa wyborczego i robiły wszystko, aby władzę objął jeden z kandydatów, wbrew woli większości wyborców.

Tłum. W. K.

Archiwum ABCNET 2002-2010