ISLAM ZA KLONOWANIEM

Pakistański dziennik „Pak Tribune” z 18 stycznia 2003 zamieszcza wywód Szejka Mohsina Nadźafiego na temat statusu klonowania ludzi w prawie koranicznym. Szejk uważa, że klonowanie nie jest sprzeczne z zasadami islamu, choć nie wszyscy podzielają jego pogląd.

„Nasze ciało składa się z trylionów komórek, a w każdej komórce zapisana jest całość informacji na temat człowieka. Komórka jest więc najdoskonalszym tworem wszechświata, który skrywa tajemnicę życia. Nie tylko przechowuje w pamięci wszystko, co na rozkaz Wszechmogącego Boga stało się od stworzenia świata, lecz również przekazuje tę wiedzę następnym pokoleniom.

Powodowany boskimi nakazami proces rozwoju i odnowy życia dokonuje się poprzez podział komórki, która nigdy nie przejawia woli, by się mu przeciwstawić. Jeśli Bóg nakazuje komórce przekształcić się w człowieka podobnego do swojego wuja, komórka ta otrzymuje wiedzę na temat nosa, oczu, ust i wagi danego wuja.

STWORZENIE CZŁOWIEKA: zarówno kobieta, jak i mężczyzna uczestniczą w powstaniu embriona. Całkowicie ukształtowana komórka wytwarzana jest przez ich równy udział.

KLONOWANIE: do stworzenia życia wystarczy jeden człowiek

Wobec tego można zając jedną z dwóch postaw:

- Obie płcie są konieczne do stworzenia człowieka, co powoduje, że sklonowana osoba nie byłaby w pełni człowiekiem, a samo klonowanie jawi się jako sprzeczne z metodą reprodukcji ustaloną przez Wszechmogącego Boga. Ponadto klonowanie tworzy problemy z tożsamością przyszłego człowieka i może wpłynąć negatywnie na życie społeczne.

Cytując posłanie Boga twierdzą, że w Świętym Koranie powiedziane jest jasno: „Różnice między wami co do języka i koloru skóry są Jego Znakiem”. W innym miejscu Świętego Koranu napisano: „O, ludzie! Stworzyliśmy was z jednego mężczyzny i jednej kobiety, a potem podzieliliście się na narody i plemiona po to, by każdy z was miał swoją tożsamość”. Gdzie indziej odzywa się Szatan: „I rozkażę im wprowadzić zmiany co do sposobu stwarzania wyznaczonego przez Wszechmogącego Boga”. Przeciwnicy klonowania cytują również słowa Wszechmogącego Boga: „Niechaj zatem człowiek zastanowi się, z czego został stworzony. Jest on stworzony z tryskającego płynu, który wydostaje się spomiędzy lędźwi i żeber”.

Wobec tego, twierdzą, klonowanie jest zaprzeczeniem sposobu rozmnażania ustalonego przez Wszechmogącego Boga i stanowi zaprzeczenie prawom Natury.

- Zwolennicy klonowania twierdzą natomiast, że nie przeczy ono prawom Natury, gdyż w ogóle nie jest możliwe zaprzeczenie Jej prawom. Boski proces kreacji to stwarzanie czegoś z niczego. Człowiek nie jest w stanie tego dokonać, więc klonowanie nie jest tak naprawdę wyłącznie jego działaniem. Ani komórka nie zostaje stworzona przez człowieka, ani nawet nie ma on żadnego wpływu na jej dalszy podział. Człowiek nie może w żaden sposób na nią wpłynąć. Wobec tego klonowanie nie wpływa na proces tworzenia, tak jak w istocie nie wpływa nań kopulacja.

Należy także zauważyć, że Wszechmogący Bóg tworzył również życie bez udziału stosunków seksualnych pomiędzy osobnikami płci żeńskiej i męskiej. Adam i Ewa nie mieli ojca, podobnie jak nie miał go Jezus Chrystus. Często również cytuje się tu opowieść z Koranu o wielbłądzicy Świętego Saleha i jej dzieci, które urodziły się bez matki i ojca.

Pozostaje jednak kwestia społeczna. Jeśli rzeczywiście klonowanie spowoduje znaczne skomplikowanie stosunków międzyludzkich, trzeba będzie go zabronić. Samo klonowanie nie jest zabronione, jeśli jednak ujawnią się jakieś negatywne skutki, trzeba będzie to zrobić.

Argumentacja przeciwników klonowania jest błędna. Nie jest ono wtrącaniem się w proces kreacji dokonywany przez Wszechmogącego Boga. Ten proces odbywa się przez podział komórek, co nie jest sprzeczne z boskim prawem Natury.”

opr. JL

Archiwum ABCNET 2002-2010