NOWY PROJEKT GAZPROMU W MOŁDAWII

Mołdawska agencja prasowa Interlic 7 lutego 2005 podaje:

Rosyjska kompania Gazprom bada możliwość budowy gazociągu, który omijałby Naddniestrze. Wiceprezes Gazpromu, Aleksander Rjazanow, stwierdził 7 lutego, iż w ciągu ostatnich czterech lat wszystkie dostawy gazu do WNP i krajów bałtyckich były spłacane w 100%, zaś w Naddniestrzu poziom spłaty wyniósł jedynie 65%. Według Rjazanowa Naddniestrze kradnie gaz z rurociągu, który biegnie przez jego terytorium. „Podniosłem tę kwestię na posiedzeniu rządu Federacji Rosyjskiej, lecz nie została ona rozwiązana”, stwierdził Rjazanow. Według niego Gazprom opracował już stronę techniczno-ekonomiczną projektu gazociągu, który omijałby Naddniestrze, jednak koszty budowy, które wstępnie mają wynieść 200 milionów dolarów, są zbyt duże.

Budowa gazociągu omijającego Naddniestrze pozbawi Mołdawię 70% dochodów z tranzytu rosyjskiego gazu przez jej terytorium, poinformowała anonimowa osoba z władz rosyjsko-mołdawskiego przedsiębiorstwa Moldova-Gaz.

W ostatnim czasie Naddniestrze regulowało tylko 50% należności za gaz, podczas gdy reszta Mołdawii w 100% wywiązywała się z płatności. Gazprom wiele razy wzywał Naddniestrze do spłaty długów i regularnych opłat grożąc zmniejszeniem wielkości dostaw, jednak nie przyniosło to żadnych efektów.

Taryfa za tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Mołdawii wynosi 2,5 dolara za 1000 metrów sześciennych na dystansie 100 kilometrów. Kontrakty zawarte na bieżący rok zobowiązują Mołdawię do tranzytu 21,8 miliarda metrów sześciennych gazu, przy czym połowa tych kosztów ma być pokryta przez Gazprom w walutach, zaś reszta w gazie – w ramach kontraktu Gazprom ma dostarczyć Mołdawii 300 milionów metrów sześciennych gazu.
Mołdawska agencja prasowa Interlic 7 lutego 2005 podaje:
Tranzyt przez terytorium Mołdawii jest zapewniony przez dwie firmy-córki Moldova-Gazu: Moldovatransgaz i Tiraspoltransgaz. Rosyjski gaz jest transportowany przez Mołdawię do krajów bałkańskich. Wcześniej władze w Tyraspolu deklarowały chęć utworzenia własnej kompanii, niezależnej od Moldova-Gazu, pod nazwą Energocorporaţia, która miała zjednoczyć wszystkie przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją energii elektrycznej oraz transportem i dostawą gazu, energii i wody.

W końcu stycznia Kiszyniów i Tyraspol ustaliły sposób tranzytu i dostarczania gazu przez terytorium Mołdawii i Naddniestrza. Moldova-Gaz podpisał kontrakty z firmą Tiraspolgaz na podstawie istniejących już porozumień pomiędzy Moldova-Gazem, Gazpromem i Gazexportem. Kontrakty te obowiązują na pierwszy trymestr 2005 roku, z możliwością przedłużenia do końca roku.

Moldova-Gaz został założony w maju 1999 roku. 50% plus jedna akcja należy do Gazpromu, 35,33% do mołdawskiego Departamentu Prywatyzacji, 13,44% do władz w Tyraspolu, zaś reszta do osób fizycznych.

opr. JL

Archiwum ABCNET 2002-2010